تاریخ انتشار: ۰۶:۴۷ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
ویروس کرونا آمار بسیار وحشتناکی را نشان داده است، اما هنوز هم امکان دارد که برخی چیز‌های خوب را ببینیم

ویروس کرونا

رویداد۲۴استفان ام. والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل و استاد دانشگاه هاروارد در فارین پالیسی نوشت: نیازی نیست من به شما بگویم که زندگی این روز‌ها بسیار ناخوشایند است. اینکه عواقب منفی این همه گیری را که مدت‌ها پس از پایان یافتن آن وجود خواهد داشت را هم به شما یادآوری کنم کمک کننده نخواهد بود. اما حتی یک رئالیست نیز می‌تواند در شرایط تاریک امروز بارقه‌های امید را ببیند و معتقد باشد، آنچه امروز رخ می‌دهد، می‌تواند در نهایت عواقب مثبتی داشته باشد.

در نوشته‌ی قبلی خودم، یک ارزیابی کامل از شیوع بیماری همه گیر کرونا و احتمال بروز جنگ بر اثر آن را ارائه کردم. با خوش بینی و با توجه به درد و رنج قابل توجهی که اکنون میلیون‌ها انسان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، این هفته چیز‌های خوبی را درباره‌ی کووید ۱۹ ارائه می‌دهم.
بیشتر بخوانید: آغاز سونامی اخراج کارمندان/ شرکت‌های هواپیمایی صدها هزار کارمند خود را اخراج می‌کنند


۱- تغییرات کند شده است

یکی از آثار کرونا ویروس این بوده که طالبان و دولت افغانستان آتش بس اعلام کرده‌اند. همچنین با توجه به آزادی برخی زندانیان، بسیاری امیدوارند که مذاکرات صلح دوباره در دستور کار قرار بگیرد.

از طرف دیگر، تعطیلی اقتصاد جهانی باعث کاهش چشمگیر استفاده از سوخت‌های فسیلی شده و از این طریق تجمع دی اکسید کربن در جو، متان و سایر گاز‌های گلخانه‌ای کاهش یافته و سرعت گرم شدن کره زمین کند شده است. اکنون آسمان صاف‌تر است و احتمالاً باید در پیش بینی‌های بسیار نگران کننده درباره گرم شدن زمین تجدید نظر شود. این کشف که ما می‌توانیم کار‌های مفیدی را در چارچوب ارتباطات تصویری زوم و سایر سیستم عامل‌های ویدئو کنفرانس انجام دهیم، در آینده میزان سفر‌ها را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب حتی پس از شروع بهبود بیماری، رفت و آمد‌های تجاری کاهش می‌یابد. کمبود گوشت ناشی از تعطیلی کشتارگاه‌ها ممکن است، برخی از افراد را ترغیب کند که به رژیم‌های غذایی کمتر گوشتخوار سوق داده شوند. این امر باعث بهبود سلامت عمومی و کاهش انتشار متان توسط تمام آن گاو‌ها می‌شود.

اشتباه نکنید، کووید ۱۹ مشکلات را حل نمی‌کند. در بهترین حالت، فقط کمی زمان بیشتری برای مقابله با مشکل می‌خرد. به طور مثال، هنوز این مشکل وجود دارد که ممکن است حتی با تشویق یک احساس نارضایتی و یا مسموم کردن روابط چین و آمریکا تا آنجا که دستیابی به پیشرفت معنی داری در این مسئله حیاتی غیرممکن شود، اوضاع تشدید شود. اما در حال حاضر، کاهش فعلی انتشار گاز‌های گلخانه‌ای یک اتفاق خوب است که باید قدرش را بدانیم. اگر رهبران ما باهوش‌تر باشند، از زمان دیگری که بدست آورده ایم، استفاده خواهند کرد.

۲- زنان در سیاست بهتر هستند

دومین موضوعی که کرونا ویروس ثابت کرد، این است که زنان در سیاست عملکرد بهتری از مردان دارند. در حال حاضر، تقریباً همه می‌دانند کشور‌هایی که توسط زنان رهبری می‌شوند، همه گیری کرونا را به مراتب بهتر از کشور‌هایی که توسط مردان هدایت شده اند، مدیریت می‌کنند. این بدان معنا نیست که رهبران مرد همگی بد عمل کرده‌اند، اما جالب است بدانید که ژاکیندا آردن در نیوزیلند، آنگلا مرکل در آلمان، سانا مارین در فنلاند و تسای اینگ ون در تایوان از اکثریت قریب به اتفاق همتایان مرد خود در دیگر کشور‌ها بهتر عمل کرده اند. تضاد نمی‌تواند واضح‌تر از این باشد که بدترین پاسخ‌ها از سوی مدیران ارشد مانند جیر بولسونارو در برزیل، بوریس جانسون در انگلیس، ولادیمیر پوتین در روسیه و دونالد ترامپ در آمریکا به همه‌گیری داده شده است. به این ترتیب، می‌توان الگویی را در اینجا مشاهده کرد.

بنابراین، شاید کووید ۱۹ به مردم و به خصوص آمریکایی‌ها آموزش دهد که نقش بیشتر زنان در زندگی عمومی عادلانه‌تر خواهد بود و نشان‌دهنده‌ی تیزهوشی ما است. بسیاری از کشور‌های دیگر قبلاً این موضوع را درک کرده اند و اگر کووید-۱۹ بتواند آمریکایی‌ها را متقاعد کند که تعصبات قدیمی خود علیه زنان را در سیاست کنار بگذارند، می‌تواند گامی برای برابری و رهبری مؤثرتر باشد.

چه کسی می‌دانست که مؤسسات عمومی مؤثر چیز خوبی هستند؟

من طرفدار بوروکراسی‌های مکرر و ناکارآمد دولت نیستم (چه کسی طرفدار آن‌ها است؟) و اهمیت انگیزه‌ها و فضیلت‌های بازار‌های رقابتی را می‌شناسم. اما آمریکا جنگی پنج دهه‌ای را علیه عملاً همه نهاد‌های عمومی به جز ارتش، انجام داده است و نتایج آن مبارزات کاملاً موفقیت آمیز، در حال حاضر واضح است. ایالات متحده دارای نظامی است که هنوز هم تواناترین و با سخاوتمندترین سرمایه جهان است، در حالی که سایر نهاد‌های عمومی این کشور فاقد وسایل برای ارائه آنچه آمریکایی‌ها از آن‌ها انتظار دارند، هستند. با این همه، بدتر این است که آن‌ها رئیس جمهوری دارند که به تحقیر تخصص و وفاداری به شایستگی اهتمام می‌ورزد و استراتژیست سیاسی سابق وی گفت: یکی از اهداف اصلی دولت، تجزیه ساختار اداری است.

اکنون مشاهده کردیم که این رویکرد چه چیزی ایجاد می‌کند. داشتن مؤسسات مؤثر عمومی وقتی که به طور ناگهانی با یک بحران پیچیده جهانی روبرو هستید، بسیار مفید است. به این ترتیب، این نهاد‌ها ضروری هستند. کشور‌هایی که دارای رهبران صالحی هستند که به حرف حرفه ای‌های آموزش دیده گوش می‌دهند، اکنون بسیار بهتر از کشور‌هایی عمل می‌کنند که آژانس‌های کلیدی آن‌ها توسط افراد دارای رانت سیاسی، اداره می‌شوند. در این کشورها، مسئولیت‌های اصلی به اعضای خانواده فاقد صلاحیت کسانی که در رأس قدرت هستند، واگذار شده است و رهبران به جای واقعیت در خیالات خود سیر می‌کنند.

این یک ایده جنون آمیز است که بگذارید مردم رای دهند!

جوهر یک دموکراسی واقعی مجموعه‌ای از نهاد‌ها است که به شهروندان امکان می‌دهد تا رهبران خود را در یک فرایند آزاد و عادلانه انتخاب کنند. بسیاری از دموکراسی‌ها با تسهیل رای دادن برای بعضی از مردم نسبت به دیگران یا تقلب در ایالات یا رویه‌های انتخاباتی، نتوانسته اند استاندارد‌های دموکراتیک را رعایت کنند. متأسفانه، چنین نشانگر‌های ضد دموکراتیک به ویژه در آمریکای معاصر رواج یافته و احتمالاً در ماه نوامبر به اوج خود خواهد رسید.

سوال اینجاست که آیا ممکن است بیماری همه گیر کرونا در رفع این مسئله به ما کمک کند؟ اگرچه نگرانی‌های بهداشت عمومی برخی از فرصت‌ها را برای ایجاد فساد در انتخابات ایجاد می‌کند، اما کرونا ویروس از سوی دیگر آمریکایی‌ها را مجبور می‌کند تا گزینه‌هایی از قبیل رأی گیری زودهنگام یا رای گیری از طریق ایمیل را با جدیت بیشتری مدنظر داشته باشند. سیاستمداران که از دور نگه داشتن مردم از نظرسنجی‌ها سود می‌برند و از اینکه تعداد بیشتری از مردم امکان رأی داشته باشند، ضرر می‌کنند، احتمالاً دوست ندارند این پیشرفت در روش‌های رأی‌گیری ایجاد شود. اما حدس من این است که آمریکایی‌ها متوجه خواهند شد که راه‌های بهتری برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه وجود دارد.

من می‌خواهم باور داشته باشم که گسترش مشارکت باعث افزایش تأثیر افراد مستقل و میانه رو خواهد شد، باعث می‌شود انتخابات در هر دو بخش از طیف سیاسی شرایط کمتری برای مانور افراط گرایان ایجاد کند و سطح قطبیت فعلی در سیاست آمریکا را کاهش دهد. اما دلایلی وجود دارد که باید نسبت به این موضوع شک داشت. با این وجود، من دوست دارم همچنان خوش بین باشم و تصور کنم که حضور بیشتر مردم در نظرسنجی‌ها باعث می‌شود که ترجیحات آنان بیشتر در انتخابات مدنظر قرار بگیرد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: