تاریخ انتشار: ۱۲:۴۸ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
گلوبال تایمز، از روزنامه‌های دولتی چین نوشت که آمریکا به دلیل تحریم‌های گستاخانه اش بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.
تحریم های آمریکا علیه چین
رویداد۲۴ گلوبال تایمز روز شنبه در مطلبی با اشاره به تصمیم اعلام شده دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای لغو جایگاه تجاری ویژه هنگ کنگ نوشت که این اقدام واشنگتن بخشی از «تاکتیک باجگیری آمریکا» پس از آن است که زورگویی هایش علیه چین درشیوع کرونا نتیجه نداد.

روزنامه چینی با اشاره به این تصمیم آمریکا پس از تصویب لایحه قانون امنیتی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین خاطر نشان کرد: «پکن پیشتر خود را برای سناریو‌های مختلف آماده کرده است و حتی لغو این جایگاه ویژه تجاری تاثیر اساسی روی اقتصاد هنگ کنگ ندارد».

نشریه تاکید کرد که چنین اقداماتی نشان می‌دهد که «چین دشمن آمریکا فرض شده است» و این روند مخاطرات سیاسی را افزایش می‌دهد و نهایتا تحریم‌های گستاخانه واشنگتن آن‌ها را هدف قرار خواهد داد.

روزنامه گلوبال تایمز سپس به ادعا‌های ترامپ به عنوان اظهارات اساسا «دروغین» اشاره کرده و نوشته است که آمریکا همه حقیت‌ها درباره هنگ کنگ و اصول منطقه و اصل یک کشور و دو نظام را نادیده گرفته است.

گزارش آورده است: آمریکا قمار بزرگی را شروع کرده است، اما ثروتش تا این اندازه کفایت نمی‌کند آمریکا در همه گیری دچار چالش‌های زیادی شده است و برای این قمار ژتون کافی ندارد.

گزارش می‌افزاید که آمریکا بهتر است ارزیابی کند که «تا چه زمانی با اسب تحریم‌های چین می‌تازد» آن کشور باید خساراتش را نیز خوب ارزیابی کند و به آمار مازاد تجاری بالای خود در تجارت با هنگ کنگ نظری بیندازد.

بیشتر بخوانید: تهدید چین به تحریم با چاشنی پوپولیسم
روزنامه چینی سیاست‌های دولت آمریکا را تنها در راستای منافع آن کشور می‌داند و اضافه می‌کند که آن‌ها با رویکرد تندخویانه، گستاخانه و زیاده خواهی‌های خود فقط به دنبال فروش محصولات بیشتر به چین هستند و در تلاشند تا چین را در هر منطقه‌ای متوقف کنند و به هر کشوری که نزدیک می‌شود، محدود کنند.

گلوبال تایمز نوشت: نهایتا روزی فرا می‌رسد که آمریکا محبوبیت و اعتبار خود را در هنگ کنگ از دست می‌دهد این کشور خلاف امواج تاریخ حرکت می‌کند و با تحریم‌های خودسرانه و خروج‌های خودخواهانه از سازمان‌های بین المللی دچار آسیب‌های فراوانی می‌شود این روند از سوی قدرتی مانند آمریکا چیزی جز یک «خودکشی مزمن» نیست.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: