تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
به نظر می‌رسد تنها دلیل لغو معافیت‌های تحریمی در قبال ایران از سوی واشنگتن تصمیم ترامپ برای تحریک ایران به منظور حرکت در جهت ساخت سلاح هسته ا‌ی و پیدا کردن بهانه‌ای برای جنگ با آن کشور بوده است.
لغومعافیت‌های هسته ای ایران
رویداد۲۴ به نظر می‌رسد تنها دلیل لغو معافیت‌های تحریمی در قبال ایران از سوی واشنگتن تصمیم ترامپ برای تحریک ایران به منظور حرکت در جهت ساخت سلاح هسته ا‌ی و پیدا کردن بهانه‌ای برای جنگ با آن کشور بوده است.

به گزارش سایت روزنو، "اسلیت" در مقاله‌ای به قلم "فرد کاپلان" این پرسش را مطرح ساخته که آیا "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری امریکا خواستار حرکت ایران به سوی ساخت سلاح هسته‌ای است یا خیر. او درباره نیت احتمالی پشت پرده درباره تصمیم اخیر دولت امریکا برای لغو تمام معافیت‌های قید شده در برجام در قبال ایران می‌نویسد:"علیرغم شیوع کرونا، جنگ سرد امریکا با چین، بدترین بحران اقتصادی ایجاد شده از زمان رکود بزرگ در دهه‌های پیشین به این سو، "دونالد ترامپ" هنوز هم اقداماتی را انجام می‌دهد که تحریک کننده جنگ با ایران هستند.

این تنها دلیل قابل پذیرش از نظر عقلانی برای تفسیر تصمیم اخیر او برای پایان دادن به تمام معافیت‌های تحریمی است که تا پیش از آن روسیه، چین و شرکت‌های اروپایی می‌توانستند از طریق آن در تاسیسات اتمی ایران فعالیت داشته باشند.

حضور این بازیگران و نمایندگان شان تضمینی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود. با این وجود، اکنون ایران احتمالا غنی سازی اورانیوم را تا سطح مورد نیاز برای ساخت بمب در پیش خواهد گرفت. برخی کارشناسان معتقدند این تصمیم ترامپ خودکشی‌ای برای او خواهد بود.

با این حال، این استدلال در صورتی درست به نظر می‌رسید که ترامپ قصد معامله با ایران را داشت. این در حالی است که به نظر می‌رسد او به دنبال بهانه‌ای برای بمباران ایران است. اکنون به نظر می‌رسد در صورت لغو معافیت فعالیت خارجی‌ها در تاسیسات هسته ای، ایران گزینه دیگری جز غنی سازی اورانیوم تا در سطح بیست درصد و یا حتی طی کردن روند مشابهی در مورد پلوتونیوم در اختیار ندارد.

این در حالی است که تا زمانی که معافیت‌های امریکا پابرجا بود حضور نمایندگان خارجی و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ضامن جلوگیری از تخلف احتمالی ایران از مفاد برجام و حرکت به سوی ساخت سلاح هسته‌ای بود.

"واشنگتن پست" گزارش داده که "مایک پمپئو" وزیر خارجه امریکا نیز از جمله موافقان لغو معافیت‌ها در قبال ایران بوده و خواستار اجرای این طرح از ماه مارس بود که در آن زمان با مخالفت وزارت خزانه داری امریکا مواجه شد و ترامپ ۶۰ روز دیگر نیز معافیت را تمدید کرد.

اکنون، اما سکان امور در دست پمپئو است. او خواستار تحقق هدف تغییر رژیم در ایران است و ترامپ را به سوی لحظه‌ای کلیدی سوق می‌دهد. اکنون که ترامپ خواستار حفظ پایگاه طرفداران اش برای انتخابات ۲۰۲۰ و تحریک آنان به رای دادن است پمپئو فرصت مغتنمی یافته تا در زمان مناسب فراهم شده به معافیت تحریمی ایران پایان داده شود.

بیشتر بخوانید: واکنش اتحادیه اروپا به تصمیم هسته‌ای آمریکا علیه ایران
اگر ایران پس از این تصمیم امریکا فعالیت در راکتور آب سنگین اراک را از سر گرفته و شدت بخشد و یا غنی سازی را به سطح ۲۰ درصد برساند پمپئو زنگ خطر را به صدا در خواهد آورد و در جهت ایجاد اجماع جهانی برای متوقف ساختن ایران حرکت خواهد کرد که احتمالا در آن شکست خواهد خورد و آسیایی‌ها و اروپایی‌ها با او همراه نخواهند شد.

پس از آن تصمیم با ترامپ است که باید بین بمباران ایران و یا اجازه دادن به آن کشور برای دستیابی به سلاح هسته‌ای یکی را انتخاب کند. اگر او در این دو راهی قرار گیرد این نتیجه تصمیمات قبلی شخص او بوده است: در مرحله اول خروج از برجام و در مرحله دوم وضع تحریم ها. با این حال، اکنون به صلاح او و همه ماست که از تصمیم دوم اش عقب نشینی کرده و در مورد تحریم‌ها علیه ایران بازنگری کند".

نشریه "فارین پالسی" نیز در گزارشی تحلیلی با اشاره به کشتار‌هایی که اخیرا در ناحیه "خاتونیه" موصل در عراق روی داده از ظهور دوباره داعش در عراق به دلیل تشدید تنش میان ایران و امریکا خبر می‌دهد و می‌نویسد:"این در حالی است که نزدیک به یک سال بود که آن ناحیه در آرامشی نسبی به سر برده بود که به دلیل کارزار سیستماتیک حمله علیه نیرو‌های داعش با همکاری عراقی‌ها و امریکایی‌ها در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل ۲۰۱۹ میلادی بود.

با این وجود، اکنون بار دیگر داعش به تدریج در حال ظهور است. این موضوع در بستری رخ می‌دهد که تنش میان ایران و امریکا بالا گرفته است. تنش میان دو کشور با ترور ژنرال سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در خاک عراق در اوایل ماه ژانویه سال جاری تشدید شد.

در پاسخ به آن حمله، پارلمان و دولت عراق خواستار خروج نیرو‌های امریکایی از آن کشور شدند. نیرو‌های ائتلاف تحت رهبری امریکا فعالیت‌های خود علیه داعش را در عراق به حالت تعلیق درآوردند. همین موضوع شرایط مناسبی را برای ظهور دوباره داعش فراهم ساخت.

علاوه بر تنش میان ایران و امریکا، داعش بر روی شیوع کرونا نیز سرمایه گذاری کرده است چرا که نیرو‌های ائتلاف مجبور به خارج ساختن بخش مهمی از نیرو‌های شان از عراق شده اند. ساکنان آن ناحیه در موصل می‌گویند شب‌ها در هراس از داعش به سر می‌برند چرا که داعشی‌ها در کل آن منطقه مستقر شده اند.

اگرچه کارشناسان معتقدند که داعش هنوز به اندازه کافی قدرتمند نشده که بتواند اراضی از دست رفته مربوط به سال ۲۰۱۴ میلادی را بازپس گیرد. با این حال، از نقش امریکا در عملیات علیه داعش کاسته شده است. تشدید تنش میان ایران و امریکا ممکن است سبب خارج شدن اجباری نیرو‌های امریکایی از عراق شود و چشم انداز بهتری را برای داعش ترسیم کند. تنش بیش‌تر میان نیرو‌های بسیج مردمی تحت فرمان ایران و نیرو‌های ائتلاف تحت رهبری امریکا وضعیت مقابله با داعش را پیچیده‌تر خواهد ساخت".
 
منبع:روزنو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: