وزیر راه: مسکن مهر امسال تمام می‌شود | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۳ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به صرفه‌جویی ۹۶۰ میلیون لیتری مصرف گازوئیل با نوسازی ناوگان فرسوده، گفت: تکمیل پروژه مسکن مهر و تحویل واحد‌ها به مردم امسال به پایان می‌رسد.
وزیر راه
رویداد۲۴ ‌محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی که امروز برای امضای تفاهم نامه همکاری با اتاق تعاون در جمع تعاون‌گران حاضر شده بود، در حاشیه نشست و در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چه زمانی مسکن مهر مردم، تحویل می‌شود، گفت: امسال مسکن مهر تمام می‌شود و قرار است تا شهریور و مهر ماه ۶۶ هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و تحویل مردم شود. منهای واحد‌هایی که در دادگاه پرونده دارند.

وی گفت: حدود ۷۰ هزار واحد مسکن مهر که پرونده قضایی دارند و پیگیری می‌کنیم مسائل آن‌ها در دادگاه به زودی برطرف شود و احکام آن‌ها صادر شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:‌ما از ظرفیت تعاونی‌های خوشنام برای تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های مسکن مهر استفاده می‌کنیم و در حال حاضر اقدامات تکمیلی برای ۶۶ هزار واحد مسکونی مسکن مهر در دست اجراست که تا شهریور و مهر در اختیار مردم قرار داده می‌شود.

اسلامی همچنین در مورد مالیات بر خانه‌های خالی گفت: هدف این است که جلوی سوداگری و دلالی در مسکن را بگیرد و خرید و فروش‌های تکراری و سوداگرانه در مسکن نباشد.

وی همچنین در مورد بازار اجاره مسکن، گفت: دولت می‌خواهد سوداگری در مسکن را کنترل کند، اما موضوع بازار‌های موازی مسکن که روی بازار مسکن اثر دارد، در دست ما نیست.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه جامعه هدف و متقاضیان واقعی مسکن را باید بشناسیم، گفت:‌در این زمینه پروژه مسکن ملی تعریف کردیم که در دو مرحله ثبت‌نام در سامانه مربوطه در کشور ۱.۶ میلیون نفر ثبت نام کردند که از این تعداد حدود ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط مسکن بودند و برای آن‌ها برنامه، پروژه و زمین تعریف کردیم و در یک طرح سه جانبه با همکاری سازمان نظام مهندسی، مجری سازنده و وزارت راه وشهرسازی پروژه‌ها را معرفی کردیم.

اسلامی گفت:‌متقاضیان واقعی مسکن ملی شناسایی شده و بهترین پاسخ به نیاز مسکن آنان در قالب مسکن ملی داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کاهش معاملات مسکن در دو ماهه ابتدای سال/ عرضه متری مسکن در بورس چقدر قابل اجراست؟
وی همچنین در مورد بالا رفتن اجاره مسکن، اظهار داشت: قیمت بازار مسکن در اختیار دولت نیست و متاثر از شرایط بیرونی است و خود مردم باید کنترل کنند و راه مقابله این است که اگر کسی اجاره را بالا برد از او خانه اجاره نکنید. راه حل گرانفروشی، نخریدن است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به سال جهش تولید، گفت:‌در بخش زیرساخت حمل و نقل و مسکن و ناوگان حمل و نقل، برنامه مفصلی در دست است که امسال ۹۸۰ کیلومتر آزادراه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین ۲۴۶۰ کیلومتر آزادراهی که در حال حاضر وجود دارد تا پایان سال به ۳ هزار کیلومتر می‌رسد. ۱۶۰۰ کیلومتر بزرگراه جدید در کشور اضافه می‌شود و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید تا پایان دولت تحویل مردم می‌شود.

به گفته اسلامی ۲۴۰۰ کیلومتر خطوط ریلی به خط آهن کشور اضافه می‌شود و همچنین حمل و نقل ریلی در مسیر رشت به بندر کاسپین و مسیر یزد، ابرکوه، اقلید فارس و نیز راه‌آهن زاهدان- چابهار به بهره‌برداری می‌رسد. در زمینه طرح فرودگاهی ۱۰ میلیون مسافر جدید در سال با اجرای ۲۹ طرح فرودگاهی اضافه می‌شود.

وی همچنین گفت:‌در بخش ناوگان دریایی و ریلی قرار است ۷۸۰ لکوموتیو جدید به ناوگان حمل و نقل ریلی الحاق شود که امسال هدف گذاری شده ۲ هزار دستگاه لکوموتیو جدید قطار اضافه شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین برای نوسازی ناوگان حمل و نقل باری و مسافری گفت: ۵۳ هزار کامیون جدید نوسازی می‌شود در حالی که از سال ۷۸ تاکنون فقط ۲۰ هزار کامیون فرسوده نوسازی شد؛ و از محل نوسازی کامیون‌ها ۹۶۰ میلیون لیتر مصرف گازوئیل صرفه‌جویی می‌شود.
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: