تکمیل پازل مجلس نظامی‌ها/ از انتصاب‌های جدید قالیباف چه می‌دانیم؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۳ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۹
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
بابک نگاهداری، محمدسعید احدیان و محسن مکیان انتصاب‌های جدید قالیباف در مجلس هستند. به جز اینها مهمترین حکم برای سردار حمید اصلانی معاون اجرایی کل سپاه پاسداران و ریاست مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس صادر شد تا او به سمت معاونت اجرایی مجلس شورای اسلامی منصوب شود.

سردار حمید اصلانی معاونت اجرایی مجلس

رویداد۲۴ در روزهای گذشته اختلاف بر سر چینش نیروهای اداری مجلس بسیار بالا گرفته بود؛ همانطور که بحث بر انتخاب رئیس و ترکیب هیات رییسه بسیار بالا بود، جریان‌های مختلف اصولگرا این بار نیز بر سر معاونت اجرایی و سایر احکامی که در اختیار قالیباف است، اعمال نفوذ کردند و عاقبت احکام به این صورت صادر شد: بابک نگاهداری معاون پیشین ارتباطات و معاون نظارت و راهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس منصوب شد.

محمدسعید احدیان مدیرمسول «روزنامه خراسان» و «رسانه آخرین خبر»به عنوان دستیار سیاسی و رسانه‌ای رییس مجلس منصوب شد. همچنین به محسن مکیان مسئولیت ریاست مرکز حراست قوه مقننه سپرده شد. 

در این میان مهمترین حکم برای سردار حمید اصلانی معاون اجرایی کل سپاه پاسداران و ریاست مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس صادر شد تا او به سمت معاونت اجرایی مجلس شورای اسلامی منصوب شود و قالیباف نشان دهد همچنان به استفاده از نیروهای نظامی در مدیریت کشور معتقد است.

قالیباف علاقه زیادی به استفاده از نیرو‌های نظامی و همکاران سابق خود دارد. او سال ۸۶ که به عنوان شهردار تهران انتخاب شد، سردار ناصر امانی و سردار ایازی را با خود به شهرداری برد. البته سردار عیسی شریفی از چهره‌های مهمتری بود که قالیباف با شهرداری آورد. سردار عیسی شریفی در آن زمان معاونت پشتیبانی مهندسی و تحقیقات ستاد مشترک سپاه پاسداران بود، اما با حکم قالیباف، معاون امور مناطق شهرداری تهران شد و به گفته بسیاری از نیرو‌های فعال در شهرداری تهران، موثرترین مهره در مدیریت شهری تهران در دوران قالیباف بود. با این حال افشای چند تخلف مالی از طرف او باعث شد قالیباف در دوران ریاست مجلس از خدمات او محروم شود.

 

حمید اصلانی کیست؟

 

معاون اجرایی جدید مجلس چهره مشهوری نیست. فردی به نام حمید اصلانی در کانون بازنشستگان سپاه حضور دارد. البته اصولگرایان اصرار دارند او را بیسیمچی شهید خرازی معرفی کنند. در یکی از سایت‌های مربوط به خاطرات دفاع مقدس حمید اصلانی به عنوان بیسیمچی شهید باقری معرفی شده است.

حمید اصلانی در سال ۱۳۳۷ در تهران به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم، وارد دانشگاه شد. با شروع جنگ به جبهه جنوب رفت و در عملیات‌های غرب سوسنگرد شرکت کرد. در عملیات فتح المبین به‌عنوان بیسیمچی قرارگاه نصر در کنار حسن باقری حضور داشت.

اصلانی در عملیات بیت‌المقدس و رمضان، معاون گردان از تیپ ۳۱ عاشورا بود. او سپس به‌عنوان معاون تیپ ۳۸ زرهی ذوالفقار تا پایان جنگ در اکثر عملیات‌ها حضور داشت. حمید اصلانی پس از جنگ، با سمت کارشناس عالی اقلام زمینی ستاد کل نیرو‌های مسلح، مسئول طرح‌و‌برنامه نیروی زمینی سپاه، معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه و معاون اجرایی فرمانده کل سپاه انجام وظیفه کرده است.


بیشتر بخوانید: کمیسیون‌های اقتصادی برای نمایندگان جذاب‌تر است/ پست‌های مجلس چگونه تقسیم می‌شود؟


به گزارش رویداد۲۴ انتصاب قالیباف نشان می‌دهد او قرار است رابطه سیاسی خود با نهادهای نظامی به شکل ارگانیک پیش ببرد. این موضوع در مجلس یازدهم بسیار اهمیت دارد؛ چه آنکه در این مجلس حدود ۴۰ نماینده با سابقه فعالیت در سپاه پاسداران حضور دارند. حضور اصلانی در این جمع، بیشتر یادآوری خاطرات گذشته است و با استقبال این نمایندگان مواجه خواهد شد. با این حال برخی همچنان از حضور نظامیان در عرصه مدیریت کلان کشور انتقاد می‌کنند.

ایسنا در گفت‌وگویی با یک فعال سیاسی درباره مجلس یازدهم می‌نویسد: مجلس یازدهم تبلور حضور نظامیان در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی کشور است که اکنون ترکیب غالب مجلس را شکل می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود ارکان مجلس با چنین وابستگی باشند.»

همچنین جعفرزاده ایمن آبادی به روزنامه آرمان گفته «قاطبه اصلی کسانی که وارد مجلس شده‌اند نظامی هستند و سابقه اجرائی ندارند. این افراد به رویکرد قانون گذاری و آیین نامه‌های مجلس و سیاست‌های ابلاغی اشرافیت دقیقی ندارند.»

تعداد نظامیان مجلس یازدهم در حال حاضر بیش از سی نفر برآورد می‌شود که مهمترین چهره آنان به عنوان رئیس مجلس انتخاب شده است. در حال حاضر ۹ سردار و ۱۸ سرهنگ نظامی و تعدادی از نیروهای دیگر سیاسی سپاه وارد مجلس یازدهم شده‌اند. 

انتصاب‌های دیگر قالیباف در مجلس

بابک نگاهداری و محمدسعید احدیان دو گزینه دیگری هستند که با حکم قالیباف به مجلس آمده‌اند. احدیان در انتخابات این دوره مجلس بعد از اینکه در فهرست اصولگرایان قرار نگرفت، از انتخابات انصراف داد و از چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به سردار قالیباف محسوب می‌شود. با این حال انتصاب او باعث انتقاد سایر رسانه‌های اصولگرا شده است.

بابک نگاهداری نیز زمان قالیباف رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بود و بعد از خروج قالیباف از شهرداری، او نیز به دانشگاه آزاد اسلامی رفت و مسئولیت‌هایی را در این نهاد بر عهده گرفت.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: