تاریخ انتشار: ۱۹:۰۸ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۹
همتی با تأکید براینکه نظر ریاست قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانکها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است، گفت:بانک‌هابایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقداماتی که منجربه تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً پرهیز نمایند.

بانک مرکزی

رویداد۲۴    عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی در خصوص مطالبات بانک‌ها نوشت: نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانکها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما، این امربه هیچ وجه نبایستی منجربه تعطیلی حتی یک واحدتولیدی بشود. محاسبه بدهی آن‌ها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند.
بیشتر بخوانید: پرداخت وام تا سقف ۶۰ درصد از ارزش سهام عدالت
ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقداماتی که منجربه تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً پرهیز نمایند.

بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی ودرجهت تحقق شعار رونق وجهش تولید، انجام داده وتلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس ومجمع تشخیص)، و آخرین تصمیم، که مساعدت در امهال واحد‌های تولیدی با دریافت صرفاً ۷/۵ درصدطلب و امهال ۵ ساله آن بود، که به تصویب شورای پول واعتبار رسید. ازبانک‌ها میخواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجراکنند.

حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌هایی سالم، باثبات، مستحکم می‌باشد. تسهیلات اعطائی بانک‌ها متعلق به سپرده گذاران است؛ لذا برگشت به موقع این منابع، بانک‌ها را درتأمین مالی تولید یاری میکند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: