پیشنهاد نماینده مجلس برای جریمه کسانی که ماسک نمی‌زنند/ در حال ورود به پیک دوم کرونا هستیم | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۵ - ۱۳ تير ۱۳۹۹
یک عضو کمیسیون بهداشت گفت: راهی که می‌توان افراد را ملزم استفاده به ماسک در مکان‌های عمومی کرد، عدم ارائه خدمات است.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

رویداد۲۴ علی اصغر باقرزاده درباره بازگشت آمار تعداد مبتلایان و فوتی‌های بیماری کووید ۱۹ در کشور به دوران اوج پیک این بیماری در روزهای اسفند و فرودین گفت: عدم رعایت و عادی‌سازی موضوع منجر به بازگشت آمارها به روزهای ابتدای بیماری در اسفند و فرودین شده است.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما امروز مراقبت‌ها و فاصله اجتماعی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی که در روزهای ابتدایی مشاهده می‌کردیم دیگر نمی‌بینیم. 

وی ادامه داد: شواهد امر نشان می‌دهد به نظر می‌رسد که در حال وارد شدن به پیک یا همان موج دوم بیماری هستیم؛ چراکه همه افراد جامعه در آن روزهای اولیه بیمار نشدند که یک ایمنی ایجاد شده باشد بنابراین امروز درصد خطر برای آن‌های که قبلا درگیر ویروس نشده‌اند، بیشتر است. 

نماینده بابلسر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین توصیه آن است که باید همان بحث‌های قرنطینه خانگی، فاصله‌گذاری اجتماعی و مخصوصا استفاده از ماسک دوباره به حالت اول بازگردد؛ متاسفانه امروز مردم به هیچ عنوان این مسئله را جدی نگرفتند.

وی یادآور شد: در روزهای اخیر تعداد سفرها بسیار زیاد شد که همین مورد می‌تواند یکی از علت‌های اصلی افزایش تعداد بیماران باشد. 

باقرزاده درباره این‌که امروز جامعه نشان داده است اهل رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست و بسیار از مردم حتی دیگر از ماسک استفاده نمی‌کنند عده‌ای از کارشناسان مطرح می‌کنند کسانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند باید جریمه شوند، گفت: ماسک زدن را بسیار راحت می‌توان اجرایی کرد؛ اما بحث جریمه کردن مکانیسم‌های خودش را می‌خواهد که کار سختی است و به نظر من شاید خیلی قابل اجرا نباشد. 

وی خاطرنشان کرد: اما راه‌های دیگری را می‌توان به عنوان جریمه در خصوص کسانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند انجام داد؛ دولت می‌تواند بگوید به افرادی که در محیط‌هایی که ماسک اجباری است اما استفاده نمی‌کنند خدمات ارائه نمی‌دهیم. 

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر کسی به بانک برود کارت ملی نداشته باشد، بانک به او خدمات نمی‌دهد در خصوص ماسک هم باید همین طور باشد اگر کسی به اماکنی که زدن ماسک اجباری است رفت و از آن استفاده نکرد نباید به او خدمات داد.


بیشتر بخوانید: بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان ایلام در منطقه قرمز کرونا قرار گرفتند


وی تاکید کرد: در ادارات دولتی و خصوصی، در مترو، بانک و همه مراکز علمی و آموزشی و غیره اگر خدمات به افرادی که ماسک نمی‌زنند ارائه نشود می‌توان درصد بالایی از اشخاص را مجبور کرد که از ماسک استفاده کنند. 

باقرزاده ادامه داد: جریمه مکانسیم می‌خواهد که به اجرا درآوردنش سخت است اما با ارائه ندادن خدمات می‌توان افراد را ملزم استفاه به ماسک کرد.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: