تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۱۷ تير ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛
۶ سال است که آموزش و پرورش برای جبران خسارات احتمالی دانش آموزان گزینه‌ای جز «بیمه معلم» پیش روی دانش‌آموزان قرار نمی‌دهد؛ شرکت بیمه‌ای که نه فرایندها را طی می‌کند، نه گزارش عملکرد شفافی ارائه می‌دهد و نه حتی فرایند پرداخت رضایت‌بخشی دارد، حال این سوال مطرح است که آموزش و پرورش چرا به همکاری با بیمه معلم اصرار دارد؟

تخلفات بیمه معلم

رویداد۲۴ داستان ابهامات بیمه معلم سرِ دراز دارد؛ از ماجرای آقای میم گرفته تا موضوع آیین نامه ۸۸ شورای عالی بیمه و افشای اطلاعات موسسه بیمه همگی تا مدت‌ها حاشیه‌های بسیاری برای بیمه معلم ایجاد کرده بود. اکنون نیز اطلاعاتی به دست رویداد‌۲۴ رسیده که نشان می‌دهد این شرکت بیمه‌ای اخیرا در ماجرای «بیمه حوادث دانش‌آموزی» ابهامات زیادی داشته است.

در ۶ سال اخیر فرایند بیمه دانش‌آموزان در سراسر کشور از سوی بیمه معلم انجام می‌شود، این همکاری که با حمایت کامل وزارت آموزش و پرورش در جریان است، بدون انجام فرایندها پیگیری می‌شود و وزارت آموزش و پرورش تمام انحصار بیمه‌های خود را شرکت بیمه معلم داده و وزارت آموزش و پرورش هرسال با تمدید یک بخشنامه‌ به تمامی مراکز آموزش و پرورش در استان‌ها، آن‌ها را به اجبارِ دانش‌آموزان برای انعقاد قرارداد با بیمه معلم تحت عنوان «بیمه حوادث دانش‌آموزی» مکلف می‌کند.

اما چرا بیمه بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور باید به مدت ۶ سال منحصرا به یک شرکت بیمه مشخص واگذار شود و اساسا چرا حق انتخاب دیگری پیش روی دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها در این حوزه قرار داده نمی‎‌شود، سوال مهمتر اما این است که آیا بیمه معلم به تعهدات خود در برابر بیمه‌گذاران عمل می‌کند؟ اگر بله، چرا تاکنون گزارشی در این زمینه رسانه‌ای نشده است؟


بیشتر بخوانید:حاشیه‌های «آقای میم» و «بیمه معلم»/ ماجرا‌ی بدهی ۱۰ ساله به بیمه معلم چیست؟


بیمه معلم نخستین نهاد پرابهام در زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش نیست. صندوق ذخیره فرهنگیان از همین مجموعه‌ها بود که رسیدگی به حجم بالای تخلفات آن هنوز به پایان نرسیده است. نکته قابل توجه آنکه ۱۲/۵۱ درصد سهام بیمه معلم به صندوق ذخیره فرهنگیان تعلق دارد؛ شاید به همین دلیل بود که در جریان رسیدگی به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان، موضوع رسیدگی به پرونده شرکت بیمه معلم نیز مطرح شده بود. آن زمان دادستان وقت تهران گفته بود «شرکت بیمه معلم مبالغ زیادی حق بیمه دانش‌آموزی دریافت کرده است، بدون اینکه در مورد خدمات ارایه شده گزارش یا توضیح دهد.»
 
این جمله همان زمان گفته شد و تمام شد و نه مدیران بیمه معلم درباره آن توضیح دادند نه قوه قضاییه گزارش خود را تکمیل کرد و نه هیچگاه مشخص شد روند رسیدگی به کجا رسید.

 

بیمه معلم چرا گزارش پرداخت خسارت را ارائه نمی‌دهد؟

 

اظهارات دادستانی نشان می‌داد که بیمه معلم هیچ گزارشی از خدمات ارائه شده در مقابل حق بیمه پرداختی دانش‌آموزان ارائه نکرده است. سندی از یک مقام بخش فنی بیمه معلم به مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پروش درباره گزارش عملکرد این بیمه در اختیار رویداد۲۴ قرار گرفته است. این نامه به تاریخ ۲۳ دی ماه سال ۹۸ با عنوان گزارش عملکرد حوادث دانش آموزی سال ۹۷ و ۹۸ عنوان می‌کند که این بیمه در سال تحصیلی ۹۷ و ۹۸ و همچنین ۹۸ و ۹۹ در مجموع مبالغ کلانی را به عنوان حق بیمه از دانش آموزان دریافت کرده و مبالغی را نیز به عنوان خسارت پرداخت کرده است.
 
در این نامه گزارشی از کل حق بیمه وصولی در آن تاریخ، مانده بدهی، کل خسارت پرداختی و همچنین تعداد بیمه شدگان ذکر شده است. در این نامه عنوان شده که در سال تحصیلی ۹۷ و ۹۸ بیش از ۷۶ درصد از حق بیمه دریافت شده به دانش‌آموزان خسارت پرداخت شده است.
 
این ارائه گزارش از سوی بیمه معلم به وزارت آموزش و پرورش و باقی ماندن در همین سطح نشان می‌دهد که این نامه‌نگاری صرفا برای یک امر اداری انجام شده است و ارزش دیگری ندارد چرا که گزارشی مبنی بر اینکه آموزش و پرورش  اقدام به راستی‌آزمایی این سند و میزان پرداخت خسارت به دانش‌آموزان منتشر نشده است.
 
تخلفات بیمه معلم

در این باره شکایات زیادی طرح شده است، والدین بسیاری عنوان می‌کنند که با وجود پرداخت حق بیمه اما خسارتی دریافت نکرده‌اند. «کریم زنجانلو» ولی دانش‌آموز «علیسان زنجانلو» می‌گوید «مدارک مربوط به حادثه دانش‌آموز در محوطه کلاس درسی را درتاریخ ۱۴/۱۰/۱۳۹۸ به اداره آموزش و پرورش شهرستان سلماس تحویل داده‌ که مسئول مربوطه آن را به بیمه معلم استان آذربایجان غربی ارسال کرده تا هزینه مربوط به خسارت دانش آموز را که بیمه بوده پرداخت کند.»

او می‌گوید: «تا این تاریخ (۶/۲/۱۳۹۹) به بهانه‌های متعدد از قبیل انسداد پرداخت‌های مالی توسط شرکت بیمه معلم، زمان‌بر بودن مراحل پرداخت و ... از واریز وجه خودداری کرده‌اند. خسارت ما فقط یک مورد کوچک با مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تومان است و بعد از ۵ ماه نتوانستم به حقوقم برسم، وای به حال مبالغ بالاتر.»

 

حکومت بیمه معلم در آموزش و پروش ادامه پیدا می‌کند؟

 

شرکت بیمه معلم بر اساس برآورد‌های اولیه تنها طی سال‌های تحصیلی ۹۷-۹۸ و ۹۸-۹۹ حدود ۱۴۸۰ میلیارد ریال حق بیمه از این محل دریافت کرده است. قراردادی که نسبت خسارت آن حدود ۷۵ درصد است و از این محل سود سرشاری نصیب شرکت شده است.

این در حالی است که نه دانش آموزان و نه خانواده‌های آن‌ها حق انتخاب دیگری برای بیمه حوادث دانش‌آموزی ندارند. آن‌ها مجبورند شرکتی را به عنوان طرف قرارداد انتخاب کنند که به استناد آمار بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۸ به مدت پنج سال متوالی، در سطح توانگری «۲» باقی مانده است.
 
نسبت توانگری مالی سطح دو، بیش از ۷۰ درصد و کمتر از ۱۰۰ درصد است. مطابق شاخص‌های تعریف شده سطح دو توانگری به این معناست که شرکت‌های بیمه توانایی ایفای تعهدات خود را دارند، ولی باید برای رسیدن به شرایط مطلوب، وضعیت مالی خود را ترمیم و تقویت کنند.
 
تخلفات بیمه معلم
با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید، این نگرانی وجود دارد که قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی باز هم به شرکت بیمه معلم واگذار شود، بدون این که به شرکت‌های بیمه‌گر دیگر با توانگری بالا، امکان مشارکت در این امر داده شود.

اکنون باید از نهاد نظارتی صنعت بیمه، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بازرسی کل کشور پرسید که آیا وقت تجدید نظر در این قرارداد و یا دست کم رسیدگی به جزییات آن فرا نرسیده است؟
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
یک فرهنگی منتقد
|
Germany
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
1
بفرمایید آقای وزیری ‌که خود را به خواب زده اید، تحویل بگیرید، از ماجرای آقای میم تا این قبیل داستان ها، به نظرتان وقت تغییرات اساسی در صندوق ذخیره فرهنگیان و بیمه معلم چه زمانی است؟؟
بسیجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
1
تحسیری حیا کن بیمه معلم رها کن
پاسخ ها
،
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
دوست عزیز با سلام و ادب
این نظری که شما گذاشتین در شان یک بسیجی نیست و لطفا با عنوان بسیجی کامنت نگڋارید،درضمن جناب آقای تحصیری یکی از عالمان صنعت بیمه هست و یکی از دلایل وجود قرارداد اموزش پرورش با شرکت بیمه معلم مدیریت ایشان و همکارای ایشونه و رضایتمندی از خدمات این مجموعه هست.
همکار بیمه معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
1
شرکت معلوم نیست چه خبره.... واقعا بی انگیزه شدیم بخدا ..
آیا فریاد رسی هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
نماینده شرکت بیمه معلم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
سلام
همکار عزیز اینجا جای همچین کامنتی نیست،اگه بی انگیزه شدی که کسی واستون کارت فدایت شدم ننوشته،شما که همکار بیمه معلم هستی و این حرف رو بزنی که از نزدیک دارید تلاشهای نماینده ها و همکاران و مدیران این شرکت رو میبینید و قدردان نیستین دیگه وای به اونایی که بیرون از گود وایسادن،شما دارید با این شرکت کار میکنید یا نظراتتونو به مدیریت خودتون انتقال بدین یا واقعا اگه انگیزتون رو از دست دادین شرکتتونو تغییر بدین.
کارمند بیمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
1
آقا این تحسیری و امثالهم از صنعت بیمه چی میخوان، آقای وزیر عوض کن این گروه مافیارو
محمد حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
2
من خودم والدین یکی از این بچه هایی هستم که فرزندم آسیب دید و به بیمه معلم مراجعه کردیم جهت دریافت خسارت، اما دریغ از یک احترام و تشکیل پرونده، فقط پول زوری می‌گیرند ولاغیر
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
1
1
وزیر آموزش و پرورش باید فکری به حال بیمه معلم بکنه. اونجا واقعا فساد اقتصادی بیداد می کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
1
2
داستان میدونید چیه ...بیمه معلم درصدی از حق بیمه دریافتی را به وزارت آموزش وپرورش پرداخت میکند ...
در بعضی گردهمایی ها هدایایی قابل توجهی توسط بیمه معلم تهیه و دراختیار بیمه معلم قرار می گیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
1
1
من که 12سال بیمه دانش اموزی پرداختم وهیچ خسارتی نگرفتم درحکومت اسلامی پول من چه میشود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
0
2
از حق بیمه هر بیمه نامه ای که صادر میشه از ثالث و بدنه و اتش سوزی و حوادث و ... ، مسئول رفاه وزارتخونه، مسئول رفاه اداره کل استانها و مسئولین رفاه ادارات شهرستانها حق حسابشون رو میگیرن.
بدترین شرکت بیمه تو ایران از لحاظ ارائه خدمات و پرداخت خسارت شرکت بیمه معلم هستش که ی عده آدم بیسواد اما پرادعا دارن توش کار میکنن . از هر فرهنگی برید بپرسید میبینید کسی راضی نیست اولیا بچه ها که بماند، دومیلیون هزینه میکنن به بهانه پائین اومدن تعرفه پزشکی بهشون دویست تومن میدن. صنعت بیمه پر از فساده اما همه با هم دارن میخورن
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
دوست عزی شما که این حرفو دارید میزنید اولا اگه درصدی به اموزش پرورش داده بشه که از نکات خوب و برجسته قرارداد هست که به اموزش پرورش کمک میشه،بعدشم شما که میفرمایید صنعت بیمه پر از فساد هست اگه یه مورد کسی از هر شرکت یا نماینده بیمه ای سراغ داشت پیگیری میکرد و بنڟرتون بیمه مرکزی و یوه قضایی و دیوان که مستقیما بررسی میکنن فعالیتهای شرکت و نماینده ها رو زیر ذره بین دارن و اگه موردی بود بررسی میکردن بدون شک.
بنده خودم کارگزار بیمه هستم و با تمام شرکتها دارم کار میکنم و اگه صنعت بیمه توی کشور نبود الان خیلی اوضاع مردم و اونایی که خسارت دیده و .... وخیم بود.
خواهشا همیشه موقع قضاوت خداوند رو هم در نظر داشته باشید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
باسلام
دوست عزیز از نظر جنابعالی کاملا شخصیت شما مشخص شده و نمایان هست وبنظرم توی جامعه فرهنگیان و وزارت اموزش پرورش هستند افرادی که بتونن از حقشون دفاع کنن و لازم به این نوع ادبیات و افرادی فرصت طلب امثال شما ندارند. و اگر کوچکترین موردی وجود داشت قرارداد سال اول کنسل میشد،وبا کمی فکر و تامل هر انسانی متوجه میشه اگه قرارداد با وزیر و پارتی و ... بود پس چرا با توجه به اینکه وزیران محترمی که چندین بار در این وزارت خانه تغییر،کردند کماکان این قرارداد پابرجاست؟ایا این نشانه رضایت از خدمات شرکت بیمه معلم نیست؟؟؟؟؟
لطفا کمی انصاف و کمی تفکر چاشنی قضاوتهاتون بکنید
روز و روزگارتون خوش
حسبنی
|
Germany
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
1
1
من که از پرداخت خسارتش خیلی راضیم. بچم تو مدرسه دستش شکست پرونده رو از دادگاه ارجاع دادیم به بیمه. ظرف یک هفته پردخت شد
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
0
0
با سلام و ادب
دوستان عزیز همیشه و همه جا شاید نارضایتی وجود داشته باشه ،ولی بنده چندین سال تمام بیمه هامو شرکت بیمه معلم انجام میدم و ازشون راضی هستم و در پرداخت خسارت دانش اموزی هم پرونده داشتم که کاملا با احترام پرداخت شد،و اینی که دوستان میفرمان بی احترامی و .... این برمیگرده به رفتار اون کارمند خسارت و توی همه ی ارگانها وجود دارن همچین افرادی.
و در صنعت بیمه اکثر زیان دیده ها ناراضی هستند و فقط مربوط به یه شرکت نیست،
با تشکر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: