بولتون: ترامپ به پوتین حسادت می‌کند | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۲۵ تير ۱۳۹۹
جان بولتون، مشاور امنیتی سابق ترامپ در مصاحبه‌ای اختصاصی با "دویچه وله" می‌گوید که ترامپ همواره به همکاران خود بدگمان است و به رهبران برجسته جهان حسادت می‌ورزد.

ترامپ

رویداد۲۴ در شرایطی که تنها چهار ماه به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا باقی مانده، دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در محاصره مشکلات فراوان قرار گرفته است. ناخشنودی از حکومتداری او حتی حامیان پیشین او در حزب جمهوری‌خواه را نیز فرا گرفته است.

محافظه‌کاران ترامپ را در مدیریت بحران کرونا ناکام می‌بینند، که هم‌ اکنون به گسترش سریع پاندمی و بیکاری میلیون‌ها نفر در ایالات متحده انجامیده است.

منتقدان ترامپ هم‌چنین به میلیون‌ها بیکار در این کشور و اعتراضات و تنش‌های مربوط به نژادپرستی که پس از قتل جورج فلوید به راه افتاد، اشاره می‌کنند.

جان بولتون، که به تازگی کتاب "اتاقی که در آن اتفاق افتاد" را در افشای کارنامه و شخصیت دونالد ترامپ منتشر کرده، در گفت‌وگویی با دویچه وله، آشکارا ترامپ را به ناکارآمدی در مقابله با مشکلات و ناآگاهی از فراز و نشیب امور سیاسی متهم می‌کند.

در این مصاحبه مشاور امنیتی پیشین ترامپ تأکید می‌کند که او حتی به همکاران نزدیک خود به شدت سوءظن دارد و از ایجاد فضای همکاری در کاخ سفید ناتوان است. به گفته بولتون: «ترامپ هنوز به درستی درک نکرده که رئیس جمهور ایالات متحده بودن چه وزن و اهمیتی دارد.»

 

ناآگاهی از امور امنیتی

 

بولتون با اشاره به ضعف‌های روانی شخصیت ترامپ، می‌گوید که او به رهبران پراهمیتی مانند شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به شدت حسادت می‌ورزد. او دوست دارد کنار سیاستمداران برجسته بنشیند و مثل آنها تصمیمات بزرگی بگیرد.

بولتون در مصاحبه با دویچه وله تأکید می‌کند که در همکاری ۱۷ ماهه خود با حکومت ترامپ، متوجه شده است که او برخلاف آنچه خود و نزدیکانش ادعا می‌کنند، از امور امنیتی کشور ناآگاه است و حاضر نیست با مطالعه اسناد و گزارش‌ها اطلاعات بهتر و بیشتری کسب کند.

 

رویارویی با کوریای شمالی

 

به اعتقاد بولتون ترامپ از جزئیات کشمکش با کوریای شمالی اطلاع کافی نداشت و برای دیدار با کیم جون اون، رهبر کوریای شمالی خود را به شکل مناسب آماده نکرده بود. به نظر بولتون: «ترامپ مایل بود به هر قیمتی یک توافق اتمی با کوریای شمالی را امضا کند و گمان نمی‌کنم که به اندازه کافی به چندوچون این موضوع توجه کرده بود.»

به نظر بولتون، ترامپ به طور زودهنگام به دیدار سران دو کشور در سال ۲۰۱۹ در هانوا پایان داد، زیرا از پیامدهای توافقی که انجام داده بود، هیچ اطمینانی نداشت. «او می‌دانست که در صورت امضای توافق و فاش شدن جزئیات آن در ایالات متحده امریکا با واکنش‌های تندی روبرو خواهد شد.»

به باور بولتون، عملکرد سیاسی ترامپ پیش از آن که بر راه یافت و استراتژی دقیق استوار باشد، از منافع سیاسی فوری او تأثیر می‌گیرد. او می‌گوید که در زمان همکاری با کاخ سفید گاهی احساس می‌کرده است که ترامپ جزء نیات و اهداف شخصی انگیزه و قطب‌نمایی نداشته است.

 

قتل فجیع خاشقجی

 

بولتون درباره قتل فجیع جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ در قنسولگری عربستان سعودی در استانبول به دست مأموران امنیتی عربستان می‌گوید که ترامپ تصمیم گرفته بود در این مناقشه به هر قیمتی از مقام‌های عربستان دفاع کند، زیرا برایش اهمیت داشت که معاملات تسلیحاتی با عربستان حتما انجام گیرد.


بیشتربخوانید:جزییات باورنکردنی از کتاب «چطور خانواده من خطرناک‌ترین مرد تاریخ را خلق کرد»/ دونالد ترامپ؛ قربانی خشونت خانگی!


در رابطه با استیضاح ترامپ، تیم سباستین، از سوی دویچه وله، از خودداری بولتون از شهادت دادن در سنا علیه ترامپ سؤال می‌کند. بولتون در پاسخ به این پرسش، رویکرد حزب دموکرات را نادرست می‌داند و می‌گوید که نمایندگان دموکرات با اتخاذ موضعی یک طرفه در قضیه زدوبند های پنهانی اطرافیان ترامپ با حکومت اوکرایین، باعث شدند که سنای ایالات متحده امریکا به تبرئه ترامپ رأی دهد.

جان بولتون در پایان مصاحبه ابراز امیدواری می‌کند که آنچه از راه استیضاح نتوانست باعث برکناری ترامپ شود، با انتخابات آینده، که تنها چهار ماه به آن باقی مانده، انجام گیرد.

 

دویچه وله

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: