نان سبوس‌دار بخوریم یا نه؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۹ - ۲۸ تير ۱۳۹۹
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: نان سبوس دار نسبت به نان سفید، به طور میانگین دو برابر ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری بیشتری دارد.
نان سبوس‌دار
رویداد۲۴ دکتر امام بخش قائدی افزود: فیبر موجود در نان سبوس دار برای رفع گرفتگی روده و یبوست مفید است، به علاوه این مواد جزء مواد غذایی مطلوب باکتری‌های روده هستند که علیه امراض میکروبی روده عمل کرده، سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کنند، همچنین می‌توانند کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب کند.

وی اظهارکرد: پژوهش‌ها نشان داده که مردم کشور‌هایی که رژیم غذایی غنی از فیبر دارند مقاومت بیشتری نسبت به انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های دستگاه گوارش از خود نشان می‌دهند و بر عکس کشور‌هایی که مصرف غلات تصفیه شده و نان‌های سفید، انواع نوشابه‌ها و آبمیوه‌های صنعتی در آن‌ها زیاد بوده یا به عبارت ساده‌تر مصرف فیبر مواد غذایی آن‌ها کم است، بیشتر به بیماری‌هایی، چون انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی و عفونت‌های روده‌ای دچار می‌شوند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: یکی از دلایل ایجاد یبوست به ویژه در مناطق صنعتی و شهری، عدم دریافت کافی از مواد غذایی حاوی فیبر نظیر میوه ها، سبزی ها، دانه‌های کامل، غلات و حبوبات است، این افراد کمتر از ۱۰ گرم فیبر در روز دریافت کرده و همین امر باعث یبوست در آن‌ها می‌شود.

قائدی تصریح کرد: اضافه کردن ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در رژیم غذایی روزانه می‌تواند به رفع مشکل یبوست کمک شایانی کند.

وی ادامه داد: فیبر در دستگاه گوارش هضم و جذب نمی‌شود، مدفوع مخلوط با فیبر مقدار زیادی آب جذب می‌کند و بر خلاف مدفوع بدون فیبر، خیلی سریع‌تر در روده حرکت کرده و زودتر خارج می‌شود.

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: در گذشته محققان تصور می‌کردند که تنها فیبر نامحلول در آب که بیشتر در دانه‌های کامل گندم وجود دارد برای رفع یبوست موثر است، اما امروزه عقیده بر این است که هر دو نوع فیبر هم محلول و هم نامحلول، برای رفع یبوست و کمک به سهولت دفع موثر است، پس استفاده بیشتر از میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات کامل و حبوبات به ویژه نان سبوس دار که حاوی فیبر زیادی هستند، بهترین درمان یبوست است.
منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: