تاریخ انتشار: ۱۵:۴۶ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۹
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه می‌دانیم اکثر کشور‌ها همه تلاش خود را برای کنترل کووید ۱۹ انجام می‌دهند، اما اطمینان از دریافت خدمات ضروری سلامت در چارچوب مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای همه و بویژه گروه‌های هدف بسیار ضروری است.
واکسیناسیون
رویداد۲۴ سعید نمکی روز چهارشنبه در نشست مجازی با وزرای بهداشت منطقه مدیترانه ضمن تشکر از سازمان جهانی بهداشت گفت: از سازمان جهانی بهداشت به دلیل پشتیبانی فنی از کشور‌های عضو در مبارزه با کووید ۱۹ و همچنین پیگیری همزمان پیشرفت به سوی اهداف سه میلیاردی که بسیار حائز اهمیت است، قدردانی می‌کنم.

نمکی گفت: همه می‌دانیم اکثر کشور‌ها همه تلاش خود را برای کنترل کووید ۱۹ انجام می‌دهند، اما اطمینان از دریافت خدمات ضروری سلامت در چارچوب مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای همه و بویژه گروه‌های هدف بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که پوشش ایمن سازی، تشخیص سل، HIV و ایدز و مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر از جمله برخی خدمات پیشگیری، درمانی و توان‌بخشی تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته‌اند.

نمکی گفت: گزارش اخیر مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف هشدار می‌دهد که پوشش واکسیناسیون به دلیل پاندمی کووید ۱۹ کاهش چشم‌گیر و نگران کننده‌ای داشته که به دلیل اختلال در دریافت و ارائه خدمات واکسیناسیون به دلیل کووید ۱۹ اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید: همه چیزدرباره واکسیناسیون کودکان در شرایط کرونایی+ فیلم
وزیر بهداشت افزود: از کشور‌های عضو می‌خواهم روی تقویت ظرفیت سیستم بهداشت و درمان با اولویت مراقبت‌های بهداشتی اولیه، ارتقای همکاری بخش خصوصی و دولتی، توانمندسازی جامعه و سلامت در کلیه سیاست‌های خود سرمایه گذاری کنند. این سیاست‌ها از جمله راهبرد‌های اصلی جهت رسیدن به اهداف سه میلیاردی است.

وی بیان کرد: ما زمان هزار و ۲۰۰ مرکز جامع سلامت را به ۱۶ یا ۲۴ ساعت رسانده‌ایم تا بتوانیم از دسترسی آسان و عادلانه مردم به خدمات ضروری بهداشتی و همچنین آزمایش و درمان بیماران سرپایی برای کاهش بار بیمارستان‌ها اطمینان حاصل کنیم. غربالگری از طریق تماس تلفنی، ویزیت در منزل و ارائه خدمات مورد نیاز، مداخلات در حال انجام برای شناسایی افراد در مراکز مراقبت‌های اولیه بهداشتی است.

نمکی گفت: در عین حال، ما همه تلاش‌های مشترک خود را برای از بین بردن مالاریا، حفظ اعتبار گواهینامه حذف سرخک و سرخجه و بسیاری از دستاورد‌های دیگر ادامه می‌دهیم. همان طور که به تازگی تمام روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی دستور دادم تا برنامه ریزی‌های ویژه‌ای در این زمینه انجام دهند. ما همچنان کارآزمایی‌های بالینی، تولیدات بومی تمام دارو‌های کووید ۱۹ و در قالب چارچوب قوی برای تحقیقات و کارآزمایی واکسن را بر خلاف تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی، ادامه می‌دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت و یونیسف باید تبادل تجربه‌های بین کشورها، به ویژه نوآوری‌های مربوط به راهبرد‌ها و گزینه‌های ارائه خدمت پوشش همگانی سلامت برای مبارزه با کووید ۱۹ را تسهیل کنند و در عین حال سرمایه گذاری برای اجرای تعهدات جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال در منطقه را تضمین کنند.

وی بیان کرد: بار درگیر از حمایت‌های مدیر منطقه‌ای، مدیرکل و کلیه همکاران سازمان جهانی بهداشت برای ابراز همبستگی در مقابله با تهدیدات بهداشتی عمومی قدردانی می‌کنم.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: