تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۹
فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت اعلام کرد: در حال شناسایی نقاط داغ پرتردد ایجاد کننده خوشه‌های بیماری در تهران هستیم.
علیرضا زالی
رویداد۲۴ دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای پایتخت در شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن تقدیر از همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف با ستاد به تبیین وضعیت فعلی بیماری کرونا در تهران پرداخت و راهکار‌ها و پیشنهاداتی را برای بهبود وضعیت مطرح کرد.

وی ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته، از افزایش تعداد مراکز جامع سلامت در تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر ۶۰ مرکز جامع سلامت در تهران وجود دارد که به عنوان یکی از مراکز اصلی سرپایی برای انجام تست PCR فعالیت میکنند.

زالی با بیان این مطلب که هدف اصلی این مراکز جامع سلامت غربالگری و کاهش حجم مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است یاد آورد شد: با اطلاع رسانی‌های صورت گرفته از طریق رسانه‌های جمعی و سامانه ۴۰۳۰ و دانشگاه‌ها در خصوص خدماتی که مراکز جامع سلامت ارایه می‌دهند؛ تعداد مراجعان این مراکز در هفته گذشته افزایش یافته است که این موضوع باعث کاهش حجم مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به غربالگری افراد پرخطر (از جمله سالمندان، دیابتی‌ها و مادران باردار) توسط ۴۰۰ اپراتور سامانه تلفنی ۴۰۳۰ در کشور اشاره کرد که منجر به شناسایی موارد بیماری و راهنمایی و ارجاع مناسب آن‌ها برای قرنطینه خانگی، مراجعه به مراکز بهداشتی یا درمانی میشود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با اشاره به افزایش شیوع بیماری در تهران، بهترین راه‌حل را کاهش میزان تولید بیماری برشمرد که با اعمال اقدامات محدود شونده میسر می‌شود و به برخی از تاثیرات مثبت محدودیت‌های اعمال شده از ابتدای هفته جاری اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در تهران در حال شناسایی نقاط داغ پرتردد ایجاد کننده خوشه‌های بیماری هستیم که به زودی نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: پاندمی کرونا کی به پایان می‌رسد؟
زالی با اشاره به استفاده ۶۲ درصدی تهرانی‌ها از ماسک گفت: براساس مطالعات انجام شده ۶۲ درصد همشهریان تهرانی از ماسک استفاده می‌کنند و در ادارات نیز این میزان به ۸۳ درصد رسیده است.

فرسودگی تیم درمان، تامین منابع مالی، تامین نیروی انسانی مکفی، تسریع رفع مشکلات اقتصادی، اقدام جهادی برای تولید ماسک، تقویت غربالگری با کمک نیرو‌های بسیجی، تقویت زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در حوزه غربالگری، دریافت مطالبات سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تکمیلی، نظارت جدی بر عدم برگزاری اجتماعات و مجالس ترحیم و عروسی، عدم برگزاری دوره آموزشی مشمولان خدمت سربازی، کاهش تراکم جمعیت در مراکز خدماتی (نظیر پلیس +۱۰ اداره گذرنامه و ...) برخی از موارد مطرح شده توسط زالی بود.

در این نشست پس از بررسی وضعیت بیماری و ارایه گزارش اقدامات صورت گرفته، اعضا به ارایه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوباتی نیز به تصویب رسید که متعاقبا اعلام می‌شود.

افزایش حساسیت زایی جامعه نسبت به بیماری، تداوم طرح غربالگری تلفنی، ترویج تولید ماسک خانگی، ارایه ماسک رایگان در مناطق محروم، لغو برگزاری آزمون‌های سراسری، همپوشانی موج شیوع کرونا و آنفلوانزا در پاییز و زمستان، برگزاری مجازی دانشگاه‌ها و مدارس تهران در سال تحصیلی آتی، تقویت مجازی سازی ادارت و سازمانها، آگاهی رسانی به مردم درخصوص شیوه‌های نوین درمانی و دارویی برخی از پیشنهادات مطرح شده در این نشست بود.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: