قیمت طلا به ۱۰ هزار دلار می‌رسد؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۸ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
کارشناسان هیجانی طلا، حداقل از دهه ۱۹۷۰ پیش بینی می‌کردند که زیاده روی اقتصادی و مالی منجر به فروپاشی مالی جهانی می‌شود و قیمت طلا به ۵ یا ۱۰ هزار دلار افزایش می‌یابد.

قیمت طلا

رویداد۲۴  فوربس در گزارشی با اشاره به رکوردشکنی قیمت طلا، نوشته است.

قیمت طلا به تازگی رکورد تمام وقت قبلی را که ۱۹۲۰ دلار در هر اونس در سال ۲۰۱۱ بود را شکست و به قیمت ۱۹۲۴ دلار رسید.
بیشتر بخوانید: چرا قیمت سکه و طلا دوباره گران شد؟
تقریبا مشخص است که این افزایش قیمت، حداقل برای مدتی ادامه پیدا کند. اما برخی ممکن است افزایش هیجانی قیمت طلا را، کمی اغراق آمیز بدانند. برخی پیش بینی می‌کنند که هر اونس به ۱۰ هزار دلار افزایش پیدا می‌کند. حتی اگر این اتفاق بیفتد، انتظار نداشته باشید که حتی یک روز ادامه داشته باشد.

خرید طلا به صورت هیجانی ادامه پیدا خواهد کرد؟

براساس گزارشی که اخیرا از طرف شرکت مشاوره کالا‌های مستقر در نیویورک منتشر شده است، این کارشناسان که به صورت هیجانی تصمیم می‌گیرند قیمت طلا را از ۳ هزار دلار تا ۱۰ هزار دلار پیش بینی می‌کنند.

این گزارش، اسامی پیشگو (کارشناسان) را نام نمی‌برد، اما علاقه به تحقق پیش بینی‌های آن‌ها که برای سرمایه گذار‌ها خوب باشد زیاد است.

این کارشناسان هیجانی طلا، حداقل از دهه ۱۹۷۰ پیش بینی می‌کردند که زیاده روی اقتصادی و مالی منجر به فروپاشی مالی جهانی می‌شود و قیمت طلا به ۵ یا ۱۰ هزار دلار افزایش می‌یابد. آن‌ها نزدیک به نیم قرن در چشم انداز اقتصادی و پیش بینی قیمت طلا خود اشتباه کرده اند.

جف کریستین، شریک مدیریت CPM گروه، می‌گوید: آنچه در یک اتفاق ممکن است رخ دهد این است که طلا قبل از اینکه سریع افت پیدا کند، به ۱۰ هزار دلار در هر اونس برسد.

او از مثال افزایش قیمت طلا به ۸۲۵ دلار در روز دوشنبه، ۲۱ ژانویه ۱۹۸۰ استفاده می‌کند. قیمت در طی آن روز به ۸۵۰ دلار رسید. این سطح برای ده‌ها سال دوباره به دست نیامد.


نرخ ارز دلار سکه طلا یورو

کریستین می‌گوید، یک روز بعد، سه شنبه ۲۲ ژانویه سال ۱۹۸۰، قیمت به ۶۸۲ دلار کاهش یافت. این یک درصد افت شدید در یک روز است.

خلاصه حرف او این است که بله ما می‌توانستیم به یک قیمت طلا واقعاً بالا برسیم، اما احتمالاً در یک دقیقه نیویورک از بین می‌رفت.


اما چه چیزی را می‌توان منطقی انتظار داشت؟


اول، درک این نکته مهم است که وقتی قیمت طلا افزایش پیدا کرد و مجددا شکافی در آن پیدا شد، می‌توان انتظار یک قیمت قابل توجه بیشتر را داشت.

جورج میلینگ استنلی، استراتژیست ارشد طلای مشاوران ایالتی استریت گلوب می‌گوید: «هر وقت این کار را انجام می‌دادیم، قیمت بسیار فراتر از آن بود و آنگاه قیمتی که در آن ثبات پیدا می‌کرد، بسیار منطقی می‌شد.»

به عبارت ساده، پیش از شروع تبدیل شدن قیمت طلا به یک قیمت منطقی، این افزایش فعلی به روشی عادی ادامه خواهد یافت. این مراحل یا سنبله‌های سوداگرانه غالباً نشانه پایان دور مسابقه است. واقعه ۱۹۸۰ نمونه خوبی از آن بود.

میلینگ-استنلی می‌گوید قیمت برای اولین بار فراتر از ۲هزار دلار در هر اونس است.

به طور مشابه، راس نورمن، مدیرعامل MetalsDaily.com پیش بینی می‌کند که این قیمت امسال به ۲ هزار و ۸۰ دلار برسد.

نورمن می‌گوید برای تحقق چنین قیمت‌هایی جهان باید وضعیت بسیار بدتری نسبت به شرایط فعلی داشته باشد.

او می‌گوید: «بدیهی است برای کسانی که پیش بینی‌های شدیدی می‌کنند، دنیایی کاملاً متفاوت از دنیایی که اکنون در آن زندگی می‌کنیم را تصور می‌کنند و من الان تحقق آن را نمی‌بینم.»

نویسنده: سایمون کنستابل

منبع: فوربس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: