تاریخ انتشار: ۱۶:۰۸ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
گزارش رویداد۲۴ از چهره هفته؛
دادگاه کیفری استان تهران سلمان خدادادی نماینده متهم به فساد اخلاقی را از اتهام تجاوز تبرئه کرد. پس از ۱۲ سال سلمان خدادادی با اتهامات مختلفی روبرو شده بود و سرانجام به دلیل رابطه نامشروع و سوء استفاده از موقعیتش به دو سال انفصال از خدمات دولتی و شلاق محکوم شد تا عمر سیاسی آقای نماینده به پایان خود نزدیک شود.
سلمان خدادادی
رویداد۲۴ دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، یعنی چیزی در حدود ۱۲ سال پیش پرونده‌ای برای سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم در دادگاه مفتوحه شد و در اواسط مرداد ماه سال ۹۹، این پرونده با مرگ شاکی و تبرئه متهم به پایان خود نزدیک شد. دادگاه کیفری استان تهران روز گذشته (چهارشنبه) سلمان خدادادی نماینده سابق مجلس را که متهم به تعرض به زهرا نویدپور شده بود از این اتهام تبرئه و او را به خاطر رابطه نامشروع و سوءاستفاده از موقعیتش به دو سال انفصال از خدمات دولتی و شلاق محکوم کرد.

 

سلمان خدادادی کیست؟سلمان خدادادی در حالی که هنوز ۶۰ ساله نشده است، سابقه ۵ دوره نمایندگی در مجلس ایران را در کارنامه خود دارد و بیشتر از هر فرد دیگری در ملکان، حوزه انتخابیه‌اش به بهارستان رفت و آمد داشته است. خدادادی حتی در مجلس ششم که اصلاح طللبان پیروز شدند و حتی در مجلس دهم که لیست امید توفیق داشت نیز توانست تایید شورای نگهبان را کسب کند و در نتیجه رقابت‌های محلی، وارد خانه ملت شود.
 
در سابقه سلمان خدادادی نوشته شده از فرماندهان سابق سپاه در بدو انقلاب بوده و از سال ۱۳۶۷ قائم مقام اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی و سپس مدیرکل حراست وزیر نیرو و و اولین مدیرکل اطلاعات استان اردبیل بوده است. خدادادی پست‌های حساسی داشته اما پرونده او درباره ارتباط با یک زن منجر به آن شد که مجلس دهم، آخرین ایستگاه حضور وی در سیاست تا به این لحظه باشد.
 

اتهام تجاوز سلمان خدادادی چه بود؟

 

در روز‌های اول فعالیت مجلس هشتم، برای اولین بار ماجرای رابطه نامشروع سلمان خدادادی در فضای عمومی مطرح شد و شایعاتی مربوط به بازداشت او در بعضی رسانه‌ها منتشر شد. سلمان خدادادی در آن مقطع برای نخستین بار با رویداد۲۴ در این باره صحبت کرد و گفته بود خانمی به نام زهرا نویدی پور را نمی‌شاسد. او همچنین گفته بود اتهاماتی که به او وارد می‌شود، به خاطر انتخابات ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس است و به همی دلیل او را تخریب می‌کنند. با این حال زمان نشان داد که اتفاقا او هم زهرا نویدپور را می‌شناخته هم ماجرا پیچیده‌تر از آن چیزی بوده که خودش اصرار داشت.
 
رویداد۲۴ در بررسی دیگر متوجه شد، محلی که زهرا نویدپور مدعی بوده آنجا به او تعرض شده، دفتر بیمه خدادادی در تهران بوده است. پیگیری‌ها نشان می‌داد این دفتر در میدان ولیعصر بوده است. با این حال خدادادی مدعی بود چنین دفتری متعلق به او نیست. حال آنکه اطلاعات بیمه مرکزی نشان می‌داد که دفتر به نام خدادادی ثبت شده است.
 

فایل صوتی سلمان خدادادی

 
 خدادادی چندی بعد به ایسنا گفته بود «هیچ بازداشتی در کار نبوده است و هیچ یک از شایعات درباره وی صحت ندارد. خدادادی در این باره گفته بود: بعد از رفع این مسائل، از سایت‌هایی که اخبار کذب منتشر کردند، شکایت می‌کنم. هیچ ماموری من را بازداشت نکرده و من حتی کتبا هم احضار نشده‌ام و صرفا به سفارش حراست مجلس و دادسرا به دادگاه رفتم.»
 
با آنکه تا آخرین لحظات خدادادی همه چیز را تکذیب می‌کرد، جعفری دولت آبادی در توضیحی درباره این پرونده اعلام کرد که «گزارش مبسوطی برای هیات نظارت ارسال کردیم. این فرد پرونده‌های مختومه متعددی داشته است و این پرونده مربوط به مسائل اخلاقی است.»

ماجرا از این قرار بود که یک زن مطلقه به نام زهرا نویدپور در شکایتی که مطرح کرد، مدعی شد این نماینده به او تعرض کرده و وی را مورد آزار قرار داده است، این زن جوان همچنین فایل‌های صوتی‌ای نیز ارائه کرد تا ثابت کند نماینده مجلس با او رابطه داشته است. در آن زمان پیگیری‌های رویداد۲۴ نشان داد ادعا‌های آن زن، تا حدی درست بوده و آدرسی که او به عنوان دفتر بیمه سلمان خدادادی مطرح می‌کند، واقعا متعلق به این نماینده مجلس است گرچه خود سلمان خدادادی این ارتباط را در ابتدا قبول نداشت.

تجاوز سلمان خدادادی زهرا نویدپور
 
شکایت نویدی پور به شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و زمانی که دادگاه او را برای بیان توضیحات بیشتر احضار کرد، خبر مرگ او اعلام شد. بررسی‌های اولیه نشان داد این زن با قرص برنج خودکشی کرده است.
 
خدادادی پس از درگذشت شاکی اعلام کرد: «من به او تعرض نکردم. او به دفتر کار من آمد و گفت زنی مطلقه است و دنبال کار می‌گردد. من هم قول دادم برایش کار پیدا کنم. چندین‌بار به دفترم آمد و هربار از من پول یا کار می‌خواست، من هم به او گفتم باید صبر کند. وقتی دید فشار‌هایی که می‌آورد فایده‌ای ندارد، ادعایی واهی علیه من مطرح کرد. او با تحریک دیگران این کار را کرد و بعد هم من را تهدید کرد و گفت علیه من شکایت می‌کند و فایل صوتی مکالمه ما را به شبکه‌های معاند داد. او می‌خواست با این کار از من اخاذی کند و از من پول خواسته بود، اما من چنین جرمی مرتکب نشدم.»
 
پس از درگذشت زهرا نویدپور البته حاشیه‌های دیگری ایجاد شد؛ از جمله فایل صوتی منتسب به مادر او دست به دست می‌شد که در آن گفته می‌شد سلمان خدادادی خانواده آنها را تهدید کرده که مرگ زهرا را به گردن بگیرند. اصالت این فایل و این اطلاعات هنوز توسط مراجع رسمی تایید نشده است اما با توجه به انتشار گسترده، احتمالا در دادگاه درباره آن صحبت شده است.

شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران بر اساس اسناد و علم قاضی متهم را در رابطه زنای بدون عنف مجرم شناخت و به ۹۹ ضربه شلاق و دو سال تبعید و محرومیت از مناصب انتخابی و انتصابی محکوم کرد. این رأی مورد اعتراض متهم قرار گرفت و پرونده به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور رفت. این نماینده در اعتراض به رأی صادرشده در لایحه‌ای نوشت دچار بیماری قند خون است و این مسئله به‌قدری حاد است که روی شرایط جسمانی او تأثیر گذاشته، ضمن اینکه رابطه نامشروع در هیچ سطحی را قبول ندارد و فقط قصد کمک به زن جوان را داشته است.


رفت و آمد سلمان خدادادی به مجلس


در همان دوره برخی نمایندگان به دنبال رد اعتبارنامه سلمان خدادادی بودند. جمعی از مخالفان خدادادی در مجلس از این نمایندگان تقدیر کردند. اجتماع کنندگان در مقابل مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که «به نمایندگی از اقشار مختلف اکثریت قاطع مردم حوزه انتخابیه ملکان با ابراز خرسندی و تشکر قلبی از تصمیم خدا پسندانه اعضای شعبه ۱۳ مبنی بر رد اعتبارنامه سلمان خدادادی، نماینده تحمیلی و معلوم الحال به خاطر فساد اخلاقی از شما نمایندگان دلسوز و امین ملت نیز خواستار رد نهایی اعتبارنامه و اخراج وی از مجلس شورای اسلامی هستیم.»

دستگیری خدادادی به جهت فساد اخلاقی، اما با حاشیه‌های دیگری نیز همراه بود، حامیان وی با حضور در مقابل مجلس اعلام کردند که «علت دستگیری و بازداشت وی درگیری فیزیکی‌اش با حجت الاسلام مرتضوی قاضی دادگاه به علت حمایت از حقوق یک شهروند مظلوم بوده است.»

مخالفان این نماینده در مجلس، اما بعد از مدتی از مواضع خود کوتاه آمدند و بالاخره خدادادی در خانه ملت ماندگار شد. رسانه‌های اصولگرا در آن مقطع نوشتند «اعتبارنامه خدادادی در حالی در مجلس هشتم به تصویب رسید که لابی نمایندگان ترک‌زبان به‌ویژه مسعود پزشکیان در مقام دفاع از او در جلسه غیرعلنی باعث شد نمایندگان اعتبارنامه نماینده ملکان را مورد تایید قرار دهند.


تبرئه سلمان خدادادی و ادامه حواشی

 
حالا دوازده سال از آن روز‌ها می‌گذرد و خبر رسیده است که دادگاه کیفری استان تهران نماینده سابق مجلس را که متهم به تعرض به یک زن شده بود از این اتهام تبرئه و او را به خاطر رابطه نامشروع و سوءاستفاده از موقعیتش به دو سال انفصال از خدمات دولتی و شلاق محکوم کرد. به این ترتیب سلمان خدادادی این شانس را دارد که احتمالا در انتخابات مجلس دوازدهم بار دیگر به کرسی خدمت بازگردد.
 
او در جریان پیش از انتخابات مجلس یازدهم درباره عدم حضورش در این رقابت‌ها اینگونه توضیح داد: «ضمن قدردانی از حمایت‌های مردمی و طلب حلالیت از مردم، علت عدم ثبت نام خود را فرصت دادن به افراد تازه‌نفس بیان کرده و گفته بود با حضور اینجانب به علت لطف و محبت بیکران مردم غیور و قدرشناس منطقه فرصت حضور برای سایر کاندیدا‌ها فراهم نمی‌شد لذا عدم حضور خود در این دوره از انتخابات را اعلام می‌نمایم.»

در دوره دهم مجلس نیز مثل دوره هشتم برخی نمایندگان پیگیر پرونده او بودند از جمله محمود صادقی که به تایید صلاحیت خدادادی اعتراض کرد. محمدجواد جمالی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفته بود خدادای نماینده مردم ملکان در مجلس از محمود صادقی نماینده تهران به دلیل توئیت اخیر او به این هیات شکایت کرده است. صادقی در توئیت خود از رد و بدل شدن مبلغ دویست میلیون تومان خبر داده بود. البته این توییت سربسته مشخص نشد که چه کسی یا برای چه کاری این پول را گرفته است. صادقی خطاب به شورای نگهبان گفته بود که توضیح دهید دوره قبل صلاحیت آقای سلمان خدادادی چگونه تأیید شد؟
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
United States of America
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
1
1
اگه واقعا این زن راست گفته باشه
به حال قوه قضاییه باید گریست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
1
0
چه کانون گزاری خوبی دارم ما
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
0
1
اذهان عمومی هرگز سلمان خدادادی را نخواهد بخشید ،تف
ناشناس علی
|
United States of America
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
0
1
این نماینده سابق مجلس از اول دروغ گو بود و هست و خواهد بود چرا که زندگی یک انسان و خانواده وی را نابود کرد حالا هم راست راست می گردد و به ریش همه می خندد. دو سال بعد هم دوباره وارد مجلس می شود.
این چه عدالتی است و چه حکمی؟
ایا واقعآ در مورد مرگ اون خانم تحقیق اساسی صورت گرفت؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
0
0
هر چیزی که بگندد نمکش میزنند
وای به روزی که بگندد نمک
جمشیدیان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
0
0
ممنون از رویداد24 به خاطر این گزارش عالی
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
0
0
بدبختی ملت ایران این است که این جماعت خود را پاسدار خون شهیدان اعلام میکنند و به قول خودشان نیروی امنیتی هستن که حافظ جان و ناموس ملت ایران هستن اینان زمان جنگ اگه هم رفته باشد جبهه که نرفته از جسد زنان کشته شده هم نگذشتن این نماینده بیو گرافیش نگاه کنید با پولهای مفت وارد دانشگاه آزااد شده و مدارک بالا رو با هزینه هایی که خرج مردم بینوا میبایست شود گرفته
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: