تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
عضو شورای شهر تهران ضمن تاکید بر اجرای کامل مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون، نسبت به رفتار سلیقه‌ای با دست‌فروشان به شهرداری تهران تذکر داد.
دستفروشان تهران
رویداد۲۴ حجت نظری در جریان دویست و بیست و نهمین جلسه شورای شهر تهران ضمن تبریک به مناسب عید غدیر خم به شهردار تهران تذکر داد: تذکر بنده در مورد دستفروشان عزیز است. نظر به اینکه شعار «تهران شهری برای همه» در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، قاعدتا سیاست شهرداری درباره دستفروشان نیز باید در راستای این شعار و مبتنی بر مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» باشد. اما مدتی است که اقداماتی در شهرداری‌های مناطق صورت می‌پذیرد که مغایر با این رویکرد است. از این جمله اینکه به تازگی در خیابان ولیعصر از سه راه جمهوری تا خیابان فاطمی، طرحی تحت عنوان ساماندهی دستفروشان (به استناد بنر‌های نصب شده در محل) اجرا شده است که کوچکترین نشانی از ساماندهی در آن دیده نمی‌شود و آنچه که در عمل انجام شده جمع آوری دستفروشان است. چرا که هیچ گزینه و جایگزینی برای جلوگیری از حضور دستفروشان در معابر پیش بینی نشده است.

نظری گفت: از طرفی ممکن است این توجیه که این اقدامات به دلیل شیوع کرونا و جلوگیری از گسترش آن انجام می‌شود اقدام به جمع آوری دستفروشان کنند که باز هم چندان قابل قبول نیست و اگر هم فرض را صحت آن بدانیم چرا هیچ بسته یا طرح حمایتی پیش بینی نشده است؟ آنچه که دستفروشان به آن باور دارند این است که احتمالا شیوع کرونا و ساماندهی تبدیل به اسم رمزی جدید برای برخورد با آنان شده و این اصلا برای شهر و مدیریت شهری که شعار شهرهمه است، زیبنده نیست. دستفروشان از ما می‌پرسند چطور برای کرونا در این شهر هیچ محدودیتی اعمال نشد، الا همین یک مورد جمع آوری آنان که در فضای باز فعالیت دارند!

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: متاسفانه زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود که گویا بناست این طرح در مقاطعی از خیابان‌های انقلاب و محدوده میدان هفتم تیر نیز اجرا شود. این اقدام منجر به نقض آشکار وظایف شهرداری در ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» شده است. علاوه بر این، این عمل را می‌توان بدعت رویه‌ای در مناسبات مدیریت شهری نیز قلمداد کرد. در حالی که در رابطه با این موضوع باید در کمیته برنامه ریزی ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون تصمیم گیری می‌شد، شهرداران مناطق به صورتی خودسرانه اقدام به جمع‌آوری این دستفروشان که از شهروندان هم شهر هستند از معابر شهری کرده‌اند.

وی تصریح کرد: از طرفی خبر‌هایی می‌رسد که در این تنگنای مالی شهرداری، بودجه‌های هنگفتی برای تأمین نیروی اجرایی این تصمیم (اعم از یگان ویژه نیروی انتظامی و...) اختصاص یافته است. در صورت صحت این خبر‌ها باید پرسید که این هزینه‌ها از محل کدام بودجه بوده است و آیا اولویت‌های تخصیص بودجه مطابق با بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران در این زمینه رعایت شده است؟ در این شرایط تنگنای اقتصادی و تبعات معیشتی ناشی از بحران کرونا، این اقدام شهرداری چه سنخیتی با همیاری با مردم و به ویژه گروه‌های کمتر برخوردار دارد و آیا بهتر نبود حداقل همین بودجه را صرف تأمین بسته‌های حمایتی برای دستفروشان می‌کردند؟

نظری در پایان گفت: بنده به عنوان عضو شورای شهر و نماینده مردم تهران ضمن تذکر در مورد لزوم رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در جریان اجرای این طرح، خواهان بازنگری در آن و هماهنگی شهرداری با شورا برای اجرای مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» به عنوان فصل الخطاب در زمینه سیاستگذاری در زمینه دستفروشی هستم.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: