تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۹
یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بازارهای جذاب‌تری مثل بورس، ارز و مسکن وجود دارد، سود خرید نفت با سود بانکی یکسان است، بنابراین دلیلی ندارد مردم ریسک کنند.
بازار نفت
رویداد۲۴ جمشید عدالیتان، درباره اوراق سلف نفتی و نقاط ضعف و قوت آن اظهار داشت: ما در بورس خرید آتی را داریم و افراد برای تحویل در زمان مشخصی اقدام به خرید طلا و کالا‌های دیگر می‌کنند، اما فروش اوراق نفتی در واقع بیشتر اوراق قرضه است تا خرید آتی نفت.

وی با بیان اینکه این موضوع هنوز ابهام دارد و سیستم اجرایی آن مشخص نیست، افزود: ابهامات روی خریدار اثر بدی می‌گذارد، دولت در این رابطه انگیزه مادی و تضمین ۲۰ درصدی را اعلام کرده، اما بازار‌های جذاب‌تری مثل بورس، ارز و مسکن وجود دارد، باید دید نسبت به بازار‌های دیگر چقدر جذابیت ایجاد می‌شود تا مردم رغبت به خرید نفت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بیم و امیدهای رشد و سقوط بازار سرمایه/ بر روزهای منفی بازار بورس چه گذشت؟
این اقتصاددان در ادامه گفت: متقاضی نفتی را که به این شکل خریداری کرده قرار نیست تحویل بگیرد، بنابراین باید دید زمان سررسید با چه قیمتی و چه نرخ ارزی تبدیل می‌شود، اگر این ابهامات برطرف شود شاید موفق باشد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر سود خرید نفت با سود بانکی یکسان است، بنابراین دلیلی ندارد مردم ریسک کنند، پول خود را وارد سیستم بانکی می‌کنند، در هر حال باید ابهامات برطرف و بازار آن جذاب شود تا مورد استقبال قرار گیرد.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، نفت ، بازار نفت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: