تاریخ انتشار: ۰۸:۵۳ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۹

حرکت پاکستان به سمت یک ائتلاف منطقه‌ای با ایران، ترکیه و قطر

العرب، نزدیک به عربستان سعودی می‌نویسد: نگرانی‌های عربستان تا حد زیادی به احتمال تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای بین قطر و ایران و ترکیه مربوط است و به نظر نمی‌رسد پاکستان میزان حساسیت ریاض در قبال احساسات عداوت آمیز نسبت به عربستان در ترکیه و قطر را دریابد.
پاکستان به سمت ائتلاف با ایران
رویداد۲۴ العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: ائتلاف بین پاکستان و عربستان، به دلیل نزدیکی اسلام آباد به ترکیه، قطر و ایران، در معرض تزلزل‌های سیاسی قرار گرفته است. پاکستان تلاش می‌کند حمایت مالی این کشور‌ها را جلب کند، چرا که پس از تعلل در پاسخ دادن به خواسته‌های عربستان، دیگر نمی‌تواند از حمایت مالی سخاوتمندانه آن برخوردار شود. یکی از درخواست‌های عربستان که با پاسخ منفی اسلام آباد مواجه شد، مشارکت در ائتلاف اسلامی مورد حمایت آمریکا، برای مقابله با گسترش نفوذ ایران بود. ضمن اینکه پاکستان از اعزام نیرو به یمن، خودداری کرد.

در ادامه این مطلب آمده است: وزیر خارجه پاکستان، شاه محمود قریشی، از عدم حمایت سازمان همکاری‌های اسلامی با پاکستان در جریان درگیری اش با هند در خصوص کشمیر، شکایت کرده و پیشنهاد داده است تا کشورش به دنبال جلب حمایت خارجی، خارج از چارچوب عربستان باشد.

به این شکل، قریشی باعث تحریک عربستان شد، آن هم در شرایطی که عربستان سعودی برای تثبیت همینه دینی و منطقه‌ای خود و مقابله با سیطره ترکیه و ایران در منطقه تلاش می‌کند.

رابطه بین دو کشور، از آغاز، یک توافق امنیتی در کنار روابط دینی و چند دهه کمک مالی عربستان برای نجات پاکستان از مشکلات مالی اش بود. اخیرا هیاهویی در رسانه‌های بین المللی و برخی مراکز سیاسی و اندیشکده‌های پاکستانی در خصوص پایان روابط عربستان و پاکستان به پا شد، اما تلاش‌های فرمانده ارتش پاکستان، ژنرال قمر باجوا، موفق شد به این رابطه حیاتی دوباره ببخشد، چرا که عربستان هم تمایل زیادی به حفظ رابطه نشان داد.

اخبار رسانه‌ها در اسلام آباد حاکی از آن است که عربستان خواستار پرداخت وامی شده است که به پاکستان داده و دلیل این درخواست، کاهش قیمت‌های نفت و محدودیت‌های اقتصادی است که باعث شده ریاض به دنبال کاهش هزینه‌های خارجی خود باشد.

عصام حامد، رئیس اجرایی سابق سرمایه گذاری در بخش اقتصاد عربستان می‌گوید: «بازپرداخت وام، به طور کلی در روابط عربستان و پاکستان اهمیتی ندارد، سعودی‌ها به دنبال یک سرمایه گذاری هستند که به اقتصاد خودشان هم کمک کند، این الگوی بن سلمان است».

داستان وام، همزمان شد با فشار‌های داخلی بر دولت پاکستان برای حل موضوع کشمیر، به دنبال مصوبه هند برای لغو حکومت مستقل این منطقه.

در این رابطه، وزیر خارجه پاکستان تصریح کرده است در صورتی که شرکای پاکستان در میان کشور‌های حاشیه خلیج فارس، خواهان برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی برای بررسی مساله کشمیر نشوند، پاکستان برای دست یابی به حمایت، به مکان دیگری می‌رود.

بیشتر بخوانید: دلیل تنش میان پاکستان و عربستان چیست؟
همزمان، نفوذ ترکیه و مالزی بر نخست وزیر پاکستان، به مذاق ریاض خوش نمی‌اید، بویژه پس از انکه عمران خان بار‌ها تکرار کرده است که مهاتیر محمد و اردوغان، قهرمانان سیاسی هستند.

عمران خان، اقداماتی دیپلماتیکی را با همراهی سران ترکیه و مالزی رهبری می‌کند و در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته، رهبران این سه کشور تصمیم به ایجاد یک تریبون اسلامی مشترک برای مقابله با اسلام هراسی گرفتند.

در نتیجه، یک نشست جنجالی در کوالالامپور برگزار شد که اولین نشست اسلامی خارج از چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی محسوب می‌شود. همانطور که حضور روحانی و امیر قطر در این نشست، باعث نارضایتی و خشم سعودی‌ها شد، چرا که این نشست را تهدیدی برای رهبری خود دانستند. سعودی‌ها به روابط دو جانبه بین پاکستان و مالزی و ترکیه اعتراضی ندارند، با این حال، نمی‌خواهند پاکستان بخشی از مناطق دخالت اردوغان در منطقه باشد.

نگرانی‌های عربستان تا حد زیادی به احتمال تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای بین قطر و ایران و ترکیه مربوط است و به نظر نمی‌رسد پاکستان میزان حساسیت ریاض در قبال احساسات عداوت آمیز نسبت به عربستان در ترکیه و قطر را دریابد.

جیمز دورسی، کارشناس مسائل خاورمیانه می‌گوید: اختلاف با پاکستان، چالش‌های زیادی در برابر تلاش عربستان برای رهبری دینی بر جهان اسلام ایجاد می‌کند. به عقیده دورسی، آنچه شرایط را برای عربستان سخت‌تر می‌کند، فشار‌هایی است که بر آن برای تبعیت از اقدام امارات در عادی سازی روابط با اسرائیل، وجود دارد.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: