استیضاح‌های پرتعداد در مجلس یازدهم، در انتظار وزرای دولت روحانی است؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس گفت: اکنون در مجلس یازدهم فقط استیضاح وزیر کشور مطرح نیست، استیضاح وزرای دیگر هم در میان است و نمایندگان قدری رنگ و لعاب آن را زیاد می‌کنند.

استیضاح‌ها در مجلس یازدهم

رویداد۲۴ محمدجواد کولیوند، قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و رییس کمیسیون شورا‌ها در مجلس دهم، در رابطه با "شکایت خود از اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار و انتساب کلمه «کارچاق کن» در صحن علنی مجلس به او به عنوان معاون پارلمانی وزیر کشور" گفت: مسیر استیضاح مشخص است؛ استیضاح پس از تکمیل، به هیئت رئیسه ارجاع می‌شود و هیئت رئیسه آن را تحویل کمیسیون برای رسیدگی می‌دهد و پس از آن به صحن علنی، ارجاع و سپس اعلام وصول می‌شود، این مراحل استیضاح است که بالاخره مجلس باید، آن را مدیریت کند.

او با اشاره به استیضاح وزیر کشور ادامه داد: استیضاح وزیر کشور ۱۴ امضا دارد و مربوط به قبل از سخنرانی مقام معظم رهبری و نکاتی که رهبری به مجلس متذکر شدند، است. اکنون در مجلس یازدهم فقط استیضاح وزیر کشور مطرح نیست، استیضاح وزرای دیگر هم در میان است و نمایندگان قدری رنگ و لعاب آن را زیاد می‌کنند، مثلا نمایندگان به شبکه پنج رفتند و بدون اینکه از وزارت کشور سوالی بپرسند به گونه‌ای وانمود می‌کنند که وزارت کشور در این جریانات به نوعی مقاومت می‌کند، اصلا این طور نیست. در مسیر مجلس مانند دیگر وزارت خانه ها، کارمان را دنبال می‌کنیم. وظیفه من حضور در مجلس و کمیسیون‌ها است و مشکلات و معضلاتی که نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود مطرح می‌کنند، باید پیگیری شود.


بیشتر بخوانید: قالیباف رکورد احمدی‌نژاد را هم شکست / رئیس مجلس را ۱۵۰ نفر در سفر به خوزستان همراهی می‌کردند؟


نماینده پیشین مجلس بیان کرد: من وظیفه قانونی خود را انجام می‌دهم، اما متأسفانه اردشیر مطهری نسبت ناروایی به بنده نسبت داد و به نظرم، هیئت رئیسه باید در آن جلسه موضع می‌گرفت و رئیس جلسه به محض اینکه آن حرف ناروا و ناصواب مطرح شد، باید تذکر می‌داد، اما این کار را نکردند. ماده ۷۴ آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید هر زمان هیئت رئیسه تشخیص دهد که نسبت ناروایی توسط نماینده مجلس به فردی داده شده، او می‌تواند به صورت مکتوب پاسخ دهد، اگر نماینده مجلس باشد او خودش پاسخ می‌دهد، اما وقتی نماینده مجلس نیست، پاسخ خود را باید به صورت مکتوب به گونه‌ای که توهین و نسبت ناروا در آن نباشد بنویسد تا در اولین فرصت قرائت شود، من هم بلافاصله نوشتم و در همان جلسه هم قرائت شد.

رییس کمیسیون شورا‌ها در مجلس دهم اظهار کرد: هدفم این بود هیئت رئیسه مجلس دو موضوع را بررسی کند اول اینکه کسی که اخطار می‌دهد باید نامش در بخش اخطاردهنده‌ها باشد و نوبتش باشد که این اخطار را بدهد و کنترل این در اختیار هیئت رئیسه است. من فکر می‌کنم اردشیر مطهری نوبتش نبود، اما هیئت رئیسه این اجازه را داد که او اخطار بدهد. دوم اینکه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید بررسی کند، زیرا مجلس عصاره فضائل ملت است، مجلس قوه عاقله و ریل گذار کشور است؛ نباید فردی به خود اجازه دهد که در صحن علنی و تریبون باز مجلس که ملت و خارج از کشور می‌شنوند، چنین تهمت و نسبت ناروایی را نه یک بار بلکه دو بار بیان کند و بعد بگوید، او را به مجلس راه ندهید. او (اردشیر مطهری) خیلی به وظایف معاون پارلمانی مطلع نیست و نمی‌داند که معاون پارلمانی یک وزارت خانه، وظیفه‌اش چیست؟

او در پایان گفت: به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت خود را ارجاع دادم و منتظر دعوت هستم تا ببینیم حرف حساب او چیست و پیگیری می‌کنم. هیئت رئیسه باید موضع خود را مشخص کند، زیرا وظیفه نظم و انضباط جلسه و برخورد‌های داخل جلسه، را بر عهده دارد.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
0
آقایان مجلسی چه می کنید این همه. طلا. دلار و همه چیز چندین برابر شده. شماها هم که هیچ کاری نکردید. نه لایحه ای و نه هیچی. نه استیضاح و نه سوالی. پس ملت به دکور رای دادند. و نیروی چرت زن بر صندلی. یه فکری کنید. فردا دیر است. این همه زمین و مسکن گران شده. عرضه ندارید و ندارند خانه بسازند به رو های چوان زمین که بدهند. زمین که تحریم نیستیم یا آنها هم مانند دریا و معدن می خواهید به چین و روسیه بفر شید و یا بهسوریه و عراق و یمن واگذار کنید.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: