هشدار یک متخصص بیماری‌های عفونی درخصوص همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار در ساوه و زرندیه نسبت به افزایش آمار مرگ و میر متاثر از همپوشانی کروناویروس و آنفلوآنزا هشدار داد.
ویروس کرونا
رویداد۲۴ دکتر عادل فلاح به خطرناک بودن همپوشانی آنفلوآنزا و کرونا اشاره کرد و افزود: اگر فردی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده و دچار بیماری آنفلوآنزا نیز بشود به دلیل اینکه کروناویروس واکسن ندارد، قطعا با عوارض خاص هر کدام از این دو بیماری مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هر دو بیماری کووید ۱۹ و آنفلوآنزا بر روی سیستم تنفسی تاثیرگذار بوده و عملکرد سیستم تنفسی را مختل می‌کنند، اظهار کرد: همپوشانی این دو بیماری بر روی بدن یک انسان موجب تشدید علائم و نهایتا افزایش آمار مرگ و میر خواهد شد.

وی افزود: اگر در سیستم درمانی و بیمارستانی، یک بیمار مبتلا به آنفلوآنزا بستری شد باید به شدت مراقب باشیم که این بیمار به کرونا مبتلا نشود، یا برعکس اگر یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفت باید به گونه‌ای عمل کرد که با آنفلوآنزا درگیر نشود.

بیشتر بخوانید: علت افزایش آمار ویروس کرونا در روز‌های اخیر چیست؟
عضو هیات مدیره نظام پزشکی شهرستان‌های ساوه و زرندیه در ادامه به علائم هر کدام از این دو بیماری اشاره کرد و گفت: علائمی که بر هر دو بیماری آنفلوآنزا و کروناویروس مترتب است در هر دو مورد شبیه یکدیگر هستند، ولی در بیماری کووید ۱۹ علائمی وجود دارد که می‌توان با استناد به این علائم تشخیص درست داد که این بیمار مبتلا به کووید ۱۹ شده است.

وی ادامه داد: اختلال در حس بویایی و چشایی از جمله علائمی است که مختص بیماران کرونایی است و در این دسته از بیماران بیشتر مشاهده می‌شود، در صورتی که در آنفلوآنزا اختلال در حس بویایی و چشایی کمتر دیده می‌شود. تب بالا بیشتر در بیماران آنفلوآنزایی دیده می‌شود در حالی که تب بالا در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ کمتر است. البته این دو بیماری در برخی علائم نظیر سردرد، خستگی، ضعف و ... مشترک هستند و این علائم به طور یکسان هم در کووید ۱۹ و هم آنفلوآنزا دیده می‌شود.

دکتر فلاح در پاسخ به این پرسش که اگر آمار کرونا کاهش پیدا نکند و با آغاز فصل پائیز شاهد شیوع بیماری آنفلوانزا باشیم چه دردسر‌هایی برای کادر درمان و متولیان بهداشت و درمان ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: با آغاز فصل سرما و شیوع بیماری آنفلوآنزا در کنار کروناویروس، قطعا سیستم بیمارستانی از پس بستری کردن بیماران متعدد برنخواهد آمد و کادر درمانی که از سال گذشته درگیر بیماری کووید ۱۹ هستند، قطعا دچار فرسودگی و خستگی بیشتر خواهند شد.

وی تصریح کرد: تامین تجهیزات و امکانات دارویی و درمانی بیماران آنفلوآنزایی تا حدودی با بیماران مبتلا به کووید ۱۹ متفاوت است، چرا که باید حتما یک سری دارو‌هایی در شارژ دارویی سیستم درمانی و بیمارستانی یک شهر باشد تا مبتلایان دچار مشکل نشوند.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: تا زمانی که آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ تثبیت نشود و به یک حالت پایدار نرسیم، قطعا سیستم درمانی درگیر پیشگیری و درمان خواهد بود و تا زمانی که واکسن این بیماری به بازار عرضه نشود باید گفت متاسفانه وضعیت همان طوری خواهد بود که الان با آن درگیر هستیم.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: