تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۹
با ورود جدی بازارساز به بازار و اعمال برخی سیاست‌های ارزی روند صعودی قیمت ارز متوقف و سیر نزولی قیمت دلار و سکه آغاز شد.

دلیل افزایش قیمت دلار

رویداد۲۴  قیمت دلار و سکه که تا ساعتی قبل درحال ثبت رکورد‌های جدید در بازار بودند تغییر مسیر داده و وارد مدار نزولی شده اند.

کاهش قیمت ارز و طلا درحالی در بازار آغاز شده که قیمت دلار در بازار آزاد تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان و سکه طرح جدید نیز تا ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود. اما با ورود جدی بازارساز به بازار و اعمال برخی سیاست‌های ارزی کاهش قیمت‌ها در بازار آغاز شده است.

هم اکنون دلار از ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان به ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت سکه نیز از ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

صرافی‌ها می‌گویند: بانک مرکزی اختلاف قیمت‌ها در بازار آزاد و رسمی را کاهش داد و با افزایش عرضه مانع رشد بیشتر قیمت ارز شد؛ برخی از بازاری‌ها البته معتقدند هرچند بانک مرکزی باید مدیریت عرضه و تقاضا را داشته باشد، ولی اگر دخالت دستوری در بازار انجام نشود قطعاً بازار راهش را پیدا می‌کند.


بیشتر بخوانید: چرا دلار گران شد؟/ آینده ارز چه خواهد شد؟


به گفته فعالان بازار، بانک مرکزی همچنین امروز سقف قیمت در نیما و بازار متشکل را برداشت و همین امر باعث شد تا فضای بازار ارز آرام شود ضمن اینکه با این سیاست عرضه و تقاضاست که قیمت‌ها را تعیین خواهد کرد.

افزایش اختلاف قمیت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی باعث تشکیل صف‌های طولانی برای خرید ارز از صرافی‌ها و فروش در بازار آزاد شده بود و درنهایت واکنش بانک مرکزی را به همراه داشت و موجب توقف فروش ارز سهمیه‌ای به هر کارت ملی شد.

امروز بانک مرکزی توقف موقتی عرضه ارز سهمیه‌ای را لغو کرد؛ بنابراین با تصمیم بانک مرکزی ممنوعیت عرضه ۲۲۰۰ دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال را برداشته شد.

همچنین بانک مرکزی برای کاهش اختلاف دلار آزاد و رسمی، قیمت‌ها در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی را به بازار آزاد نزدیک کرد و همین امر باعث عقب نشینی قیمت ارز شد؛ بنابراین بانک مرکزی با لغو ممنوعیت عرضه ارز سهمیه‌ای، حذف سقف قیمت در بازار نیما و نزدیک کردن قیمت ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی مقدمات کاهش قیمت ارز را فراهم کرد.

مشاهدات میدانی خبرنگار ما از خیابان فردوسی بیانگر آن است که فروشنده‌های طلا و ارز در بازار زیاد شده اند ضمن اینکه ریزش قیمت‌ها با سرعت در تابلوی صرافی‌ها و سکه فروش‌ها محسوس است.

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: