تاریخ انتشار: ۱۱:۱۴ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۹

سفیر قطر در آمریکا: قطر راه بحرین و امارات را نمی‌رود

یک مجله آمریکایی به نقل از سفیر قطر در این کشور نوشت، دوحه هنوز به طرح صلح عربی که عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را در گروی پایان یافتن اشغالگری می‌داند، پایبند است.
عادی سازی روابط با اسرائیل
رویداد۲۴ مجله نیوزویک آمریکا نوشت، در حالی که کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس در عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل شتاب می‌ورزند و امارات و بحرین از عادی شدن روابط خود با تل‌آویو می‌گویند، مشعل بن حمد آل ثانی، سفیر قطر در آمریکا اظهار کرد: قطر به طرح صلح عربی که ۱۸ سال قبل اعلام شد و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به پایان اشغال اراضی فلسطینی مرتبط می‌داند، همچنان پایبند است.

آل ثانی در یک گفتگوی اختصاصی با این مجله بیان کرد: دوحه هنوز به سازش عادلانه برای مساله فلسطین بر اساس طرح صلح عربی و راه‌حل تشکیل دو کشور که امنیت و ثبات را در منطقه محقق می‌کند، پایبند است.

سفیر قطر در آمریکا گفت: هر دو کشور قطر و آمریکا می‌دانند سازش سیاسی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها برای ثبات منطقه خاورمیانه اهمیت دارد و ما به ایفای نقشی سازنده خود برای رسیدن به راه‌حلی مسالمت‌آمیز ادامه می‌دهیم.

او افزود: قطر همواره خواستار در پیش گرفتن میانجیگری و توقف تنش‌ها به عنوان راهکاری برای حل درگیری‌ها بوده و در طول دو دهه گذشته نیز برای برقراری صلح و ثبات در منطقه و خارج آن نه فقط در غزه بلکه در لبنان، افغانستان و سودان تلاش کرده است.

بیشتر بخوانید: عادی سازی روابط با اسرائیل یا عملیات نجات ترامپ و نتانیاهو؟
آل ثانی با تاکید بر نقش مهمی که کشورش برای ایجاد صلح به ویژه در منطقه تحت محاصره نوار غزه ایفا می‌کند، گفت: قطر حمایت مهم و حیاتی از فلسطین و نوار غزه انجام می‌دهد تا با برنامه‌های متعدد امدادرسانی توسعه مسالمت‌آمیز و پایدار نوار غزه برای ساکنان آن محقق شود.

این مسؤول قطری در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به محاصره این کشور از سوی چهار کشور عربی عربستان، امارات، بحرین و مصر از ژوئن ۲۰۱۷ تاکید کرد که این محاصره قطر را از سیاست‌ها و ائتلاف‌هایش منصرف نکرده و نه تنها موجه نبوده بلکه در طول این سه سال کارساز و نتیجه بخش نیز نبوده است و قطر ائتلاف‌های ژئوپولتیک قدرتمندتری را تشکیل داده و روابط اقتصادی خود را به ویژه با آمریکا توسعه داد.

مجله نیوزویک در ادامه تاکید کرد، دولت دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) تلاش می‌کند از شرایط موجود ناشی از توافق‌های عادی‌سازی اخیر برای پایان دادن به بحران دیپلماتیکی که به دلیل مساله محاصره میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس به وجود آمده، استفاده کند. اظهارات اخیر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در افتتاحیه سومین گفتگوی استراتژیک آمریکا-قطر نیز در همین راستا بود، او گفت، دولت ترامپ به دنبال حل این اختلاف‌نظر و بازگشایی مرز‌های هوایی و زمینی قطر است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: