یک زن می‌تواند رئیس جمهور ۱۴۰۰ شود؟ /بله اگر رفتار جاهلی را کنار بگذاریم | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۱ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری بحث کاندیداتوری زنان و رئیس جمهور زن همواره یکی از موضوعات مورد بحث بوده است که گرچه در نهایت به ثبت نام زنان منجر شده، اما تاکنون هیچ کاندیدای زنی از فیلتر شورای نگهبان رد نشده است.

ریاست جمهوری زنان

رویداد۲۴  در هفته‌ای که گذشت عباسعلی کدخدایی، قائم مقام شورای نگهبان در گفتگویی از احتمال کاندیداتوری زنان در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد. او گفت: «در همین انتخابات اخیر، تعداد خانم‌هایی که برای نمایندگی مجلس ثبت‌نام کردند و تائید صلاحیت شدند بسیار زیاد بود. از بین آن‌ها تعداد ۱۶، ۱۷ نفر انتخاب شدند. یعنی خانم‌ها هم به خودشان رای نمی‌دهند، اینجا که دیگر شورای نگهبان مقصر نیست. پس دقیقاً مسئله ممنوعیت‌های قانونی نیست و پای مسائل فرهنگی در میان است. شاید در دوره‌ای ریاست جمهوری خانم‌ها هم اتفاق بیفتد؛ کما اینکه در هیچ دوره‌ای وزیر زن نداشتیم، اما در دولت آقای احمدی‌نژاد یک وزیر زن هم منصوب شد. بنابراین، منع قانونی وجود ندارد و شاید در دوره‌های آتی رئیس جمهور زن هم داشته باشیم.» این جملات عباسعلی کدخدایی، دبیر شورای نگهبان درباره کاندیداتوری زنان در انتخابات است.»

اظهارات کدخدایی بدون واکنش نیز نبود. حجت الاسلام سید محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در توئیتی خطاب به سخنگوی شورای نگهبان نوشت: «آقای کدخدایی خودش هم می‌داند این شورای نگهبان به یک خانم اجازه کاندیدایی ریاست جمهوری را نمی‌دهد. گول زدن مثل خیلی کار‌های دیگر در شأن شورای نگهبان نیست. خدا رحمت کند خانم اعظم طالقانی را، همه دوره‌ها کاندیدا می‌شد و تحصن هم می‌کرد و یکبار تأیید نشد.
بیشتر بخوانید: زن به مفهوم شرعی ولایت نداردپس نمی تواند وزیر و رئیس جمهورشود
هادی غفاری، فعالی سیاسی اصلاح طلب نیز از دیگر افرادی بود که به اظهارات کدخدایی واکنش نشان داد و پپیشنهاد کرد برای حضور زنان در انتخابات «همه پرسی» برگزار شود. او به خبرآنلاین گفت: «بنده منکر نقش پررنگ بانوان در جامعه نیستم و معتقدم اگر بر اساس قوانین موضوع حضور کاندیدای زن در انتخابات ریاست جمهوری قابل حل نیست، این مسأله را بر اساس «همه پرسی» پیگیری کنیم. زیرا موضوع همه پرسی در قانون اساسی وجود دارد. بنده بیم آن را دارم که عده‌ای با این بهانه تن به برگزاری همه پرسی ندهند که بگویند؛ مردم نمی‌فهمند.»

در همین راستا، خبرگزاری خبرآنلاین از کاربران محترم خود پرسید: «به نظر شما زنان می‌توانند رئیس جمهور‌هایی موفق در ایران باشند؟» کاربران پاسخ‌های جالب و متفاوتی به این سوال دادند.
بله، چون جنسیت ریاست جمهوری مهم نیست

برخی از کاربران خبرآنلاین با حضور بانوان در انتخابات موافق بودند. به طور مثال سامان نوشت: «مهم جنیست نیست .. این بار بیاییم زن‌ها را سنجش کنیم .. عزیزم انگلیس ملکه دارد با بهترین مدیریت ... جنسیت مهم نیست .. خواهش شما همه چیز را به احساسات نجسبونید.» الیاس پهلوان هم نوشت: «سلام، زنان در پست ریاست جمهوری قطعا بهتر از مردن خواهند بود.»

قاسم، برای خبرآنلاین نوشت: «بله. زنان شایسته ایرانی می‌توانند به این جایگاه برسند. اگر با رفتار جاهلی و تعصب اجتماعی جلو رشد ایشان را نگیریم. قدر و قیمت زنان جامعه مان را بیشتر بدانیم. راه توسعه اجتماعی توجه بیشتر به برابری میان زن و مرد است.»

بهرام هم نوشت: «این پرسش از پایه دچار اشکال است. به فرض زن یا مرد بودن نمی‌توان به موفقیت یک رییس جمهور پی بُرد. بهتر است سوال کنیم: کدام رییس جمهور در کدام شرایط می‌تواند موفق باشد؟ البته پاسخ به این پرسش خالی از لطف نیست. مشارکت زنان در مدیریت و امور اجتماعی در سال‌های گذشته بسیار بالا رفته و تجارب موفقی نیز حاصل شده. اعتماد به نفس خانم‌ها نسبت به دهه‌های گذشته بسیار بالا رفته و حضورشان بسیار تاثیرگذار بوده. زمانی یادمه خانومی که رانندگی می‌کرد توی چشم بود، اما امروز پست‌های ریاست دانشگاه و ... رو به عهده می‌گیرند و بسیار موفق اند. در پایان: لطفا زن و مردش نکنین لیاقت و شایستگی مهمه!»

در این میان نیز برخی کاربران خبرآنلاین با ریاست جمهوری زنان مخالفت کردند. به طور مثال حسنعلی نوشت: «زنان بدلایل مختلف شخصیتی، رفتاری و عملکردی نمی‌توانند عناصر مهم تصمیم ساز در مدیریت‌های کلان جامعه باشند تا در بحران‌ها و مشکلات بتوانند راهگشایی کنند برای همین در جامعه ما بهتر است فعلا سلسه مراتب مسئولیت را بپیمایند و بقول معروف امتحان پس دهند.» دیگری هم در پاسخ به او نوشت: «بله همینطوره. چون تصمیمگیری هاشون اکثرا از احساس بر میاد تا منطق»

الهه هم برای خبرآنلاین نوشت: «از لحاظ شرعی امکان پذیر نیست، چون زن برای سفر‌های خارجی نیاز به اجازه همسر داره و اگر همسرش اجازه نده نمیتونه بره و کار‌های مملکت رو هوا میمونه و همچنین نمیتونن مذاکرات در پشت در‌های بسته داشته باشن و درست نیست با رئیس جمهور‌های مرد دیگه رو در رو مذاکره کنن و بگن و بخندن و تو عکس‌های دست جمعی باشن. به علاوه امکان رفتن به استادیوم رو هم ندارن اگر تیم ملی بازی داشت. خخخخخ کلا محدودیت‌ها زیاده برای خانم ها. اگر این محدودیت‌ها نبود و دید درستی بود، زنان ایرانی توانایی‌های خیلی زیادی دارند حتی بیشتر از آقایون.»

رضا هم نوشت: «خیر سیاسیون ما هنوز به بلوغ سیاسی نرسیده اند.» کاربر ناشناسی هم نوشت: «زنان فعلا مراقب باشن پیامک بد حجابی براشون نیاد.»
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
سعید‌.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
1
1
اگر رئیس جمهور زن شود دیگه فاتحه مملکت و باید خواند این چه طرز فکر احمقانه ای هست که دنبال رئیس جمهور کردن زن در ایران هستید .کسانی که دنبال این موضوع هستند از دنباله های آمریکا و اسرائیل هستند مگر زن توانایی اداره ی کشور را دارد زن بتواند آشپزخانه خانه خود را اداره کند خیلی هنر کرده تازه هر چی زن بعنوان مسئول تو کشورداریم مثل ابتکار فقط ابتکار اختلاس دارند تا کار
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
1
1
مرد ها به زور کشور رو اداره می کنند دیگه زن می خواد بیاد کشور رو اداره کنه .
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
0
0
حالا همین مردها چه گلی به سر این مملکت زدند؟؟!! غیر از گنده کاری مگر کار دیگه شده؟؟؟!! این مدل کار کردن و خرابکاری از هر کسی هم بر میاد فرقی هم نمیکنه
کمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
0
0
جالب اینجاست که یک خانوم از اتحادیه اروپا میآید مجلس شورای اسلامی آنوقت است که همه رجال سیاسی دست و پا می‌شکنند تا در عکس نزدیکتر به خانم باشند آنگونه که نمایندایی که در جوانی با گزارشگر اجنبی حتی حاضر به مصاحبه نبود حالا پایش به خاطر عکس یادگاری آتل بسته می‌بینیم! عجب رجال سیاسی خوبی داریم ما
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
0
0
زنان بدلایل مختلف شخصیتی، رفتاری و عملکردی نمی‌توانند عناصر مهم تصمیم ساز در مدیریت‌های کلان جامعه باشند تا در بحران‌ها و مشکلات بتوانند راهگشایی کنند.این حرف مغلطه است ومزخرف.مگر بانوی اهنین مارگارت تاچر نخست وزیر انگلیستان در دهه هفتاد وهشتاد میلادی ومرکل یا نخست وزیر تایوان در بعد کنترل کرونا. نبودند بهترین دوران سیاست ورزی انگلستان بعد از چرچیل در دوره نخست وزیری یک زن رقم خورده بود.از این نمونه ها فراوان وجود دارند متاسفانه در کشور ما به دلیل وجود نداشتن یا فعالیت کم زنان در سیاست وحتی صنعت و...اعتماد به نفس انها پایین امده وعده ای هم که کلا ضد زن هستند. این سخنان را به زبان می رانند و...
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: