تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
جانشین قرارگاه ثارالله تهران نسبت به مستند کودتا خزنده شبکه بی‌بی‌سی فارسی در مورد اختلافات سپاه واکنش نشان داد.

کودتای خزنده اختلافات سپاه

رویداد۲۴ سردار حسین نجات روز پنجشنبه درباره مستند کودتای خزنده بی‌بی‌سی فارسی در مورد جلسه فرماندهان سپاه در میانه دفاع مقدس گفت: ما در زمان جنگ دو جریان نفاق داشتیم؛ یک جریان نفاق آشکار بود که همان منافقین بودند که‌ به صدام پناهنده شدند و اخبار و اطلاعات جنگ را یا به صورت تخلیه تلفنی یا به واسطه نفراتی که داشتند، در اختیار صدام می‌گذاشتند.

جانشین قرارگاه ثارالله تهران با بیان اینکه یک جریان نفاق پنهان هم داشتیم که در دفتر آقای منتظری جمع شده بودند، اظهار داشت: این جریان که تبلور آن در داماد آقای منتظری و برادر دامادش، سید مهدی هاشمی بود که بعدا اعدام شد، از ساده‌لوحی آقای منتظری استفاده و احساس می‌کردند که می‌توانند همه کارهایی که مدنظرشان است را از طریق ایشان انجام دهند. ایشان فقیه وارسته و زحمت کشیده‌ای بود ولی متاسفانه بسیار ساده بود و روی ایشان اثر می‌گذاشتند.


بیشتر بخوانید: ماجرای کودتای خزنده و اختلافات رزمندگان سپاه با محسن رضایی/ معترضان چگونه حذف شدند؟


سردار نجات ادامه داد: آنها اولین کاری که کردند، این بود که توانستند با جریان‌سازی به گونه‌ای که کسی هم متوجه چگونگی آن نشود -به خاطر صلاحیت‌های فقهی و سابقه مبارزاتی که آقای منتظری داشت- توانستند برای در مجلس خبرگان ایشان را به عنوان قائم مقام رهبری رای‌گیری کنند، بدون اینکه با امام مشورت یا صحبتی کرده باشند.

وی با بیان اینکه بعدها امام (ره) در نامه‌ای فرمودند که والله از همان اول من با قائم مقامی آقای منتظری مخالف بودم و با من هم مشورت نشد، تصریح کرد: این جریان دنبال بازوی دوم هم بودند یعنی سپاه را به عنوان یک قدرت برای خود می‌خواستند بنابراین جریانی بر علیه فرماندهان آن مقطع سپاه درست کردند دو نفرمد نظرشان بود یکی مهدی هاشمی مسئول واحد نهضتهای سپاه که بعدها باتهام همکاری با ساواک و قتل مرحوم شمس ابادی ودو نفر دیگر وعامل اصلی نفوذ دربیت منتظری اعدام شد و دیگری هم آدم بدی نبود و با اینکه نسبت به بیت آیت‌الله منتظری خوش‌بین بود و تابع آنان بود.

سردار نجات افزود: زمانی که ما درگیر جنگ بودیم و احتیاج به اتحاد داشتیم، این افراد جریانی توسط تعداد محدودی از برادران یگان‌های ما درست کردند که بسیار موجه و پاک بودند ولی آنها اینطور وانمود کردند که فرمانده وقت کل سپاه در جبهه‌ها خیانت می‌کند، در صورتی که در آن موقع همه تلاش محسن رضایی معطوف به این بود که همه نیروها و سلیقه‌ها را جمع کند تا در جبهه پیشروی انجام دهد.

او با بیان اینکه آن جریان قبل از عملیات بدر در جلسات مختلف علیه فرمانده وقت کل سپاه موضع‌گیری کردند، خاطرنشان کرد: حتی در جلسه‌ای هم آقای منتظری خدمت امام رسیده و گفته بود که فرمانده سپاه کودتا می‌کند که امام چون می‌دانست این از کجا آب می‌خورد، به آقای منتظری گفته بود اینها که بچه‌های خودمان هستند، بگذارید کودتا کنند. بچه‌های خودمان که علیه ما کودتا نمی‌کنند.

نجات با بیان اینکه جریان کودتای خزنده به عنوان تغییر فرمانده کل سپاه و گذاشتن فردی هم‌راستای خودشان در دست دفتر آقای منتظری بود، ابراز داشت: آنها همان بلوا را راه انداختند که در آن زمان فرمانده سپاه پاسخ‌شان را داد که قبول نکردند. نهایتاً امام (ره) پیامی توسط آیت‌الله شهید محلاتی دادند که در پادگان ولیعصر قرائت شد. اول امام افرادی که این بلوا را با راه انداختند، نصیحت کرد و گفتند فریب نخورید ما با غوغاسالاری فرمانده عوض نمی‌کنیم. الان وقت جنگ است همه باید به جنگ توجه کنید.


بیشتر بخوانید: واکنش به مستند «کودتای خزنده» بی‌بی‌سی +صوت کامل جلسه سپاه تهران


وی اضافه کرد: ایشان گفتند چون می‌دانم شما فریب خورده‌اید و به اصطلاح خائن نیستید، شما را می‌بخشم، بروید دنبال جنگ. اگر بعد از این کسی این قضیه را ادامه دهد، آن موقع برخورد دیگری می‌کنم. آن برادران هم چون فهمیدند که اشتباه کردند و مسیر بدی را طی کردند، اتفاقاً در یگان‌های دیگر به صورت ناشناس رفتند، جنگیدند و یکی، دو نفر از آنها که من یادم هست، شهید شدند.

جانشین قرارگاه ثارالله تهران با بیان اینکه بعضی از آن افراد مانند اکبر گنجی که خود او هم عامل بیت منتظری و سیدمهدی هاشمی‌ها بودند، همان فتنه‌انگیزی‌ها را ادامه دادند که منجر به فرارشان از ایران شد، عنوان کرد: طیف اکبر گنجی و اینها که سنجیده کار نفاق را انجام می‌دادند، همین الان هم در خارج از کشور با رسانه‌های بیگانه همکاری می‌کنند ولی جریانی که فریب خورده بودند، شهید شدند.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
0
3
سردار نجات در خصوص ارتباط ربوده شدن حاج احمد متوسلیان و کاظم رستگار با مخالفت با فرماندهی محسن رضایی هم خوب است اطلاع رسانی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
0
5
شهدا فریب خورده بودند ولی تو و رفقایت در اوج بصیرت قرار داشتید!!!
علی نمازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
0
4
آقای نجات به جای این که کل موضوع را در حد توطئه عده ای و فریب خوردگی عده ای دیگر تحلیل کنید به ابهام ها پاسخ دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
0
3
یکی از ایرادات وارده بر نحوه مدیریت میدانی جنگ و عملیاتها بوده که توسط مجموعه ای از فرماندهان به آقا محسن ابراز میگردید حتی شهید بزرگوار حسن باقری خود برنحوه جنگ مان درآن زمان ایراداتی وارد می دانستند،جناب آقای نجات شما عزیز مائی ولی اینگونه صحبت سرپوش گذاشتن بر واقعیتهای تلخ عملیاتهای جنگمان دراذهان مردم ایجاد می کند .اکثر خاطرات شهدای جنگ را وقتی می خوانیم از عملیات خیبر بسیار تلخ یاد کرده اند واز حجم شهدای کشورمان بعنوان نمونه خاطرات شهید نظر نژادو.... لذا بنظر میرسد اگر بگفته مولای متقیان در خطبه ۲۱۶ حاکم یا هر مسئولی بر مردم یا گروهی بر هم حقی دارند ومسئول باید انتقاد را بشنود وبایستی اورا نقد تاحکومت یا مجموعه موردنظر از مسیرش منحرف نگردد شاید حرف آقایانی مانتدشهید بهمنی ودیگران اینگونه بوده که حضرتعالی از آنها شهیدان فریب خورده یاد کردید آنها درولایتمداری خود وبا خون خود صداقت شان را ثابت کردند شما چی؟الحمدالله مر وسرو گنده زنده ماندید واینگونه دست پیش گرفتید و....
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: