تاریخ انتشار: ۲۰:۲۲ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹
وزیر خارجه روسیه بیان کرد: شاهدیم در سازمان ملل تلاش می‌کنند با قوانین بین‌المللی مقابله کنند و تلاش می‌کنند با نحوه کاری که ما انجام می‌دادیم و ثمربخش بوده، مقابله کنند که امروز درباره اینکه چطور با این قضیه مواجه شویم، گفت‌وگو خواهیم کرد.

لاوروف: متاسفانه اوضاع پیرامون برجام متشنج‌تر شده استرویداد۲۴ وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با ظریف با بیان اینکه اوضاع پیرامون برجام متشنج‌تر شده است، عنوان کرد که آمریکایی‌ها ایده‌های غیرقابل قبول و غیرقانونی را پیش می‌برند که مورد حمایت هیچ کس در شورای امنیت نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای سومین بار در دوران کرونا و در سی و یکمین سفرش پس از تصدی این سمت شب گذشته به منظور رایزنی با همتای روس خود وارد مسکو شد، بعدازظهر امروز (پنجشنبه) در محل وزارت خارجه فدراسیون روسیه با سرگئی لاوروف دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاوروف: متاسفانه اوضاع برجام متشنج‌تر شده

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دقایقی قبل در محل وزارت خارجه فدراسیون روسیه در دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی طی اظهاراتی ضمن خیرمقدم به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: تعداد ملاقات‌های ما نشانگر این است که روابط ما صمیمانه و رو به گسترش است. همه توافقات تحت کنترل شخصی روسای جمهور دو کشور است. درک خوبی داریم که چطور در زمینه پروژه‌های دوجانبه و چطور در صحنه‌های بین‌المللی و سازمان ملل کار کنیم و البته اولویت اول ما موضوع برجام است.

وی با اشاره به وضعیت کنونی برجام و اینکه متاسفانه اوضاع پیرامون برجام متشنج‌تر شده است، افزود: آمریکایی‌ها ایده‌های غیرقابل قبول و غیرقانونی را پیش می‌برند که مورد حمایت هیچ کس در شورای امنیت نیست. به طور فعالانه با تمام اعضا و شرکای برجام کار می‌کنیم و امیدوارم بعد از ملاقات‌های امروز گام‌های جدید رو به جلو برداریم. حتما امروز درباره سوریه و سایر مسائل بین‌المللی صحبت خواهیم کرد، درباره ایده‌ها در چارچوب روند آستانه و بر مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت به گفت‌وگو خواهیم پرداخت.

وزیر خارجه روسیه بیان کرد: شاهدیم در سازمان ملل تلاش می‌کنند با قوانین بین‌المللی مقابله کنند و تلاش می‌کنند با نحوه کاری که ما انجام می‌دادیم و ثمربخش بوده، مقابله کنند که امروز درباره اینکه چطور با این قضیه مواجه شویم، گفت‌وگو خواهیم کرد.

حتی کرونا نتوانسته مانع آمدن من به مسکو شود

محمدجواد ظریف را که در این سفر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه همراهی می‌کند نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در روسیه برای سومین بار در طول بیماری کرونا و سی و یکمین بار در طول وزارتم به مسکو اظهار داشت: حتی کرونا نتوانسته مانع آمدن من به مسکو شود. از مهمان‌نوازی شما تشکر می‌کنم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: روابط دو کشور زیر نظر مستقیم روسای جمهور دو کشور با جدیت پیگیری می‌شود. با جرأت می‌توانم بگویم در تاریخ روابط دو کشور رابطه با جدیت، نزدیکی و راهبردی کنونی نبوده است.

قدردانی از نقش سازنده روسیه و چین

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: پروژه‌های مشترک دو کشور با فشارهایی که از خارج وارد می‌شود علیرغم فشارها به پیش می‌رود و امیدوارم جلسه کمیسیون مشترک دو کشور در ماه اکتبر تشکیل و بتوانیم این پروژه‌ها را از نزدیک دنبال کنیم.

ظریف عنوان کرد: به نظرم همکاری ایران و روسیه در مقابله با یکجانبه‌گرایی و قانون شکنی آمریکا امروز در دنیا به عنوان نمونه جلوگیری از پیشبرد اهداف یکجانبه مطرح است.

وی گفت: از نقش بسیار جدی و سازنده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همین طور در شورای امنیت قدردانی می‌کنیم.

وزیر خارجه خطاب به همتای روس خود عنوان کرد: سفرای شما و شخص شما در مقابله با اقدامات غیرقانونی آمریکا نقش بسیار مهمی را ایفا کردید، حتی دوستان ما در چین.

*امروز می‌توانیم با توجه به نقش مثبتی که روسیه بازی کرده اقدامات بیشتری را درباره حفظ برجام مورد گفت‌وگو قرار دهیم و به تفاهم برسیم


بیشتر بخوانید: نامه ۵۶ نماینده کنگره به ترامپ برای تحریم تمام بخش‌های نظام مالی ایران


ظریف هم افزود: امروز می‌توانیم با توجه به نقش مثبتی که روسیه بازی کرده اقدامات بیشتری را درباره حفظ برجام مورد گفت‌وگو قرار دهیم و به تفاهم برسیم و همین طور برای تضمین روابط بین‌الملل مبتنی بر حقوق بین‌الملل نه اراده یک کشور.

وی ادامه داد: امروز فرصتی خواهیم داشت درباره تحولات منطقه صحبت کنیم، سوریه و افغانستان و یمن سه موضوعی است که برای ما بسیار اهمیت دارد و نیاز است با کمک یکدیگر به رنج و جنگ در این سه کشور پایان دهیم.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: