تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۰۴ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛
پس از یک دوره صدرنشینی جو بایدن در نتایج نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا، این ترامپ است که اکنون و در فاصله کوتاهی مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از رقیب دموکرات خود پیش افتاده است. ناظران سیاسی در آمریکا و جهان صبح چهارشنبه شان را با بهترین رکورد دونالد ترامپ در شش ماه اخیر در نظرسنجی‌ها آغاز کردند.
چرا ترامپ در نظرسنجی‌های انتخاباتی از بایدن پیش افتاد؟
 
رویداد۲۴چهل روز مانده به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جهان به نظرسنجی‌های انتخاباتی چشم دوخته است. از هفته آینده نخستین دور از مناظره‌های انتخاباتی آمریکا نیز آغاز می‌شود و احتمال تغییر در نتایج نظرسنجی‌ها وجود دارد. با این حال برای اینکه بدانیم ترامپ در کاخ سفید می‌ماند و یا قدرت در اختیار دموکرات‌ها قرار می‌گیرد باید تا سوم نوامبر یعنی ۱۳ آبان ماه منتظر بمانیم.
 
نظرسنجی اخیر واشنگتن پست و‌ ای‌بی‌سی نیوز (یکی از نظرسنجی‌های معتبر آمریکا) از اقبال عمومی ۵۱ درصدی به نفع ترامپ و ۴۷ درصدی برای جو بایدن در فلوریدا حکایت دارد. در آریزونا نیز ۴۹ درصد به ترامپ و ۴۸ درصد به بایدن اقبال نشان داده‌اند. فلوریدا و آریزونا دو ایالت مهم و کلیدی در تعیین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا محسوب می‌شوند.
 
این نتایج برای کسانی که فکر می‌کردند بایدن در این دو ایالت کلیدی همچنان پیشروست، نا امید کننده بود. سی‌ان‌ان درباره این نتایج جدید توضیحاتی را ارائه کرده که برای فهم وضعیت افکار عمومی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا حائز اهمیت است.

ترامپ یا بایدن، کدام نامزد انتخابات آمریکا پیشتاز است؟

در گزارش سی‌ان‌ان آمده: به نظر سنجی‌های فلوریدا نگاه کنید. به نظر غیر ممکن است که بایدن ظرف یک هفته که نظرسنجی‌های دانشگاه «مان موث» او را با ۵ امتیاز جلوتر از رقیب خود نشان می‌داد، به یک باره چهار امتیاز عقب بیوفتد. آنچه مهم است این است که در هر یک از این نظرسنجی‌ها باید حاشیه خطا را در نظر گرفت. هر دوی این نظر سنجی‌ها -+۵ درصد خطا در نظر گرفته‌اند. این حاشیه خطا برای هر یک از کاندیدا‌ها در نظر گرفته شده.
 
بر اساس این گزارش، سطح اطمینان در اینجا برابر با ۹۵٪ است. پس ممکن است در ۵٪ مواقع به فاصله اطمینانی برخورد کنیم که دربرگیرنده پارامتر جامعه نباشد. در نظر سنجی‌ ای‌بی‌سی نیوز و واشنگتن پست با احتساب ۹۵ درصد بازه اطمینان، ترامپ در واقع چیزی میان ۴۶ تا ۵۶ درصد رای دارد.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، اینکه این تفاوت‌ها در نظرسنجی‌ها دیده شود چیز خوبی است چرا که نشان می‌دهد بنگاه‌های نظرسنجی دارند کارشان را انجام می‌دهند. اگر این اختلاف‌ها را نمی‌دیدیم بدان معنا بود که این بنگاه‌ها از ترس اختلاف با دیگر نظر سنجی‌ها، نتایج خودشان را کتمان می‌کنند.
 
معمولا وضعیت واقعی کاندیدا‌ها در رقابت چیزی بین بهترین نتیجه نظرسنجی برای یک کاندیدا و بهترین نتیجه برای دیگر کاندیداست. در فلوریدا به طور میانگین بایدن ۲ درصد از ترامپ جلوتر است. در آریزونا نیز احتمالا بایدن پیشروست. هفته گذشته بایدن در این ایالت در نظرسنجی نیویورک تایمز و سینا کالج ۹ درصد از ترامپ جلوتر بود. این آمار در واقع تفاوت چشم‌گیری با نتیجه نظرسنجی واشنگتن پست و‌ ای بی سی نیوز دارد.

بایدن از ترامپ جلوتر است؟

به ادعای سی ان ان، این گستردگی در واقع نشان می‌دهد بنگاه‌های نظرسنجی در فلوریدا کارشان را خوب انجام می‌دهند. در آریزونا نیز نظرسنجی‌ها بایدن را ۴ تا ۵ درصد جلوتر از رقیب نشان داده اند. ما باید به میانگین نظرسنجی‌ها نگاه کنیم، چون به واقعیت نزدیک‌تر است. میانگین نشان می‌دهد بایدن هم در فلوریدا و هم در آریزونا از ترامپ جلوتر است.
 
اما میانگین نیز بعضا ما را دچار خطا می‌کند. اگر به گذشته و به رقابت‌های ریاست جمهوری تنگاتنگ از سال ۱۹۷۲ نگاه کنید خواهید دید که مجموع نتایج نظرسنجی در روز انتخابات حدودا چیزی بیش از ۳ درصد را از دست داده است.
 
با این اوصاف هم، اما اجتمالا بایدن پیروز انتخابات خواهد بود. شاید فلوریدا در نهایت به سمت ترامپ گرایش پیدا کند، اما مجموع آرای ایالت‌های دیگر این خسران را برای بایدن جبران می‌کند.
 
از سال ۱۹۷۲ تا کنون، بازه اطمینان ۹۵ درصدی در نظرسنجی رقابت‌های تنگاتنگ -+۹ درصد بوده است. سی ان ان این بازه اطمینان را حاشیه واقعی خطا نامیده و گفته: باید چیزی بیش از خطای نمونه گیری را در این نظرسنجی‌ها در نظر گرفت. خطا‌های دیگر را باید همیشه در نظر گرفت. چیز‌هایی که بنگاه‌های نظرسنجی در نظر نمی‌گیرند نظیر مشارکت انتخاباتی بیشتر جوانان در روز انتخابات. یکی دیگر از دلایل اشتباه این بنگاه‌ها زمانی رخ می‌دهد که رای دهندگان به یکی از کاندیدا‌ها از جواب دادن به نظر سنجی‌ها طفره بروند.
 
نتیجه نهایی اینکه خطا‌های زیادی وجود دارد که در حاشیه خطای سنتی در نظر گرفته شده توسط بنگاه‌های نظرسنجی در نظر گرفته نمی‌شود. نظرسنجی‌ها ممکن است بایدن یا حتی ترامپ را دست کم بگیرند. همین الان میانگین پیشروی بایدن در ایالت‌هایی که می‌تواند در پیروزی یا شکست بایدن سرنوشت ساز باشند تنها ۵ درصد است.
 
تاریخ نشان داده ترامپ می‌تواند روز انتخابات این فاصله ۵ درصدی را پر کند، اما با اطمینان می‌شود گفت نتایج نظرسنجی‌ها قرار نیست تا روز انتخابات شیفت رادیکالی داشته باشند. اما حتی با این وضعیت هم خطا‌های سابق نشان داده ترامپ همچنان شانس غیر عددی برای پیروزی دارد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
0
0
انتخابات ایران برای مردم ایران اهمیت ندارد درحالیکه انتخابالت امریکا برای جهان مهم است چون در ایران نماینده و رئیس جمهور هیچکاره است
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: