تاریخ انتشار: ۱۴:۰۷ - ۰۷ مهر ۱۳۹۹
در گزارشی محاسبه شده است که نمایندگان مجلس در مقابل تسهیلاتی که تاکنون دریافت کرده‌اند، ماهانه چقدر باید پرداخت کند.
نمایندگان مجلس یازدهم
رویداد۲۴ در گزارشی محاسبه شده است که نمایندگان مجلس در مقابل تسهیلاتی که تاکنون دریافت کرده‌اند، ماهانه چقدر باید پرداخت کند.

این گزارش آمده است که باید عادت کنیم که دست‌کم یک روز در هفته را اختصاص دهیم به پوشش اخبار مزیت‌ها یا چه‌بسا رانت‌هایی که نمایندگان مجلس دریافت می‌کنند! گویی تمامی هم ندارد و هربار خبری در این زمینه منتشر می‌شود. از همان اول که دریافتی سی میلیون تومانی مطرح بود، تا ودیعه مسکن ۲۰۰میلیون تومانی، دناپلاس ۶۰۰میلیونی و دپوی واکسن آنفلوآنزا!

سریال مجلسی‌ها، اما به اینجا ختم نمی‌شود و حالا خبر رسیده آن‌ها یک وام سیصد میلیونی را هم دریافته کرده اند! نسبت به چهار ماه کار و این میزان از دریافتی تنها می‌توان گفت علی برکت الله! نمایندگان درحالی به سرعت وام سیصد میلیون تومانی را دریافت کرده‌اند که به عنوان مثال مردم نتوانستند همان وام ۱۵میلیونی و یا ۳۰میلیونی اجاره مسکنی که مسئولان در بوق و کرنا کرده‌اند را دریافت کنند.

اینکه اصولا فرآیند یک وام ده میلیونی در ایران مردم را به یاد مشاهیر گذشته و هفت‌خوان رستم می‌اندازد به کنار! اما حالا گفته می‌شود نمایندگان از اینکه ۲۰۰میلیون تومان به آن‌ها برای ودیعه مسکن داده شد رضایت نداشتند و به همین دلیل ۳۰۰میلیون وام نیز به آن‌ها داده شده است. پیگیری‌ها درباره میزان تسهیلات پرداختی به نمایندگان مجلس یازدهم گویای این مطلب است که در این چند ماه گذشته مبلغ ۲۰۰میلیون بابت ودیعه مسکن به اکثر نمایندگان پرداخت شده است.

همچنین از آنجا که برخی از بهارستان نشینان نسبت به کم‌بودن این مبلغ برای اجاره منزل در تهران گلایه داشتند، وام دیگری به مبلغ ۳۰۰میلیون تومان در غالب وام ضروری به نمایندگان داوطلب دریافت این وام پرداخت شده است. برخی نمایندگان مجلس یازدهم نیز متقاضی دریافت اقساطی یک خودروی صفر دناپلاس یا پارس بودند که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.

بیشتر بخوانید: ناآگاهی و ناکارآمدی نمایندگان، خطرناک‌تر از رانت و دریافت خودرو
در این گزارش سعی کردیم، محاسبه کنیم که اگر یک نماینده مجلس ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنا پلاس را دریافت کند، در ماه چقدر باید قسط پرداخت کند. با محاسبه مبالغ تسهیلات پرداخت شده به وکلای ملت اگر یک نماینده ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنای ۳۰۲میلیون تومانی را دریافت کرده باشد، در مجموع ۸۰۲میلیون تومان از مجلس تسهیلات گرفته است که طی ماه‌های باقی‌مانده از عمر نمایندگی خود باید این مبالغ را به صورت قسطی به مجلس برگرداند.

طبق اطلاعات منتشرشده به نقل از نمایندگان زمان بازپرداخت این تسهیلات سه‌ساله است، اما از آنجا که از عمر مجلس یازدهم حدود ۴۵ماه باقی مانده است، لذا در این گزارش دو زمان بازپرداخت برای این تسهیلات در نظر میگیریم. اگر یک نماینده مجلس بخواهد ۸۰۲میلیون تومان دریافتی را بدون هیچ سود تسهیلاتی به مجلس طی ۴۵ماه برگرداند باید ماهیانه بیش از ۱۷میلیون و ۸۰۰هزار تومان قسط دهد. میزان این قسط در صورتی که زمان بازپرداخت را سه ساله (۳۶ماه) در نظر بگیریم، مبلغی در حدود ۲۲میلیون و ۳۰۰هزار تومان در هر ماه می‌شود» این درحالی است که حقوق ماهانه مجلسی‌ها در سال گذشته حدود ۹میلیون و ۲۸۰هزار تومان بود و امسال، میزان حقوق ماهانه مجلسی‌ها به ۱۱میلیون و ۶۰۰هزار تومان رسیده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: