تاریخ انتشار: ۱۷:۲۰ - ۰۸ مهر ۱۳۹۹
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نحوه اجرای طرح کشوری ۲۴۷، گفت: در قالب این طرح، اورژانس کشوری برای حفظ زمان طلایی نجات جان بیمارانی که دچار حمله قلب شده اند، به میدان آمده است.

تپش قلبرویداد۲۴ دکتر سعید علیپور پارسا، فوق تخصص آنژیو و آنژیوپلاستی در خصوص طرح ملی ۲۴۷، اظهار کرد: با راه اندازی طرح ۲۴۷ از ۵ سال پیش در سراسر کشور تمام بیماران سکته قلبی در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته توسط آمبولانس ۱۱۵ کشوری به نزدیک ترین بیمارستان دارای امکانات آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی اورژانس که معمولا بیمارستان های تابعه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور هستند، منتقل می شوند و در اسرع وقت درمان لازم برای این بیماران صورت می گیرد.

وی با اشاره به نشانه های بروز سکته قلبی که در اغلب موارد با تعریق سرد همراه است، ادامه داد: افرادی که در قفسه سینه خود احساس سنگینی فشارنده دارند، یا دردهایی را در این ناحیه حس می کنند که با سایر دردهای پیشین متفاوت است، خود یا همراهانش باید در اولین فرصت با ۱۱۵ تماس گرفته و شرح حال بیمار را ارائه دهند.

رییس بخش قلب و عروق بیمارستان شهید مدرس، عنوان کرد: پس از تماس با اورژانس، تکنسین ها در کمترین زمان بر بالین بیمار حضور می یابند و از بیمار نوار قلب می گیرند، سپس نتیجه را به مرکز اورژانس ارسال کرده تا متخصص قلب مقیم تشخیص خود را اعلام کند. اگر سکته قلبی بروز کرده باشد، نیروهای اورژانس بیمار را به نزدیکترین بیمارستان مجهز به تجهیزات آنژیو منتقل می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه در برخی موارد بیماران شکایت دارند که چرا اورژانس آنها را به بیمارستان مورد نظر خودشان منتقل نمی کند، افزود: ممکن است بیماری منزلش به بیمارستانی نزدیک باشد، اما آمبولانس بیمار را به آنجا منتقل نکند، دلیل این امر این است که هر بیمارستانی امکانات اورژانسی آنژیوگرافی ارائه نمی دهد.


بیشتر بخوانید: مانده‌ی این غذاها رو هیچ وقت نخورید!


دکتر علیپور پارسا، با اشاره به اینکه اگر همراهان فرد امکان انتقال بیمار را به بیمارستان دارند، بستگی به وضعیت بیمار، این اقدام را انجام دهند، گفت: نکته قابل توجه این است که حتما باید بیمار به بیمارستانی منتقل شود که امکانات لازم را داشته باشد.

وی در پایان تصریح کرد: در مرکز قلب و عروق بیمارستان مدرس، نه فقط در قالب طرح ۲۴۷، بلکه از حدود ۲۰ سال پیش این طرح در حال اجراست و پیش از آنکه طرح کشوری شود، ۲۴ ساعته این خدمت به بیماران ارائه می داد؛ با این تفاوت که بیماران خود به بیمارستان مراجعه می کردند.خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: