تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۱۱ مهر ۱۳۹۹
عضو دفتر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد:
عضو دفتر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد در واکنش به اینکه احمدی‌نژاد با این اقدامات به دنبال تحت فشار گذاشتن نهادی نظارتی برای تائید صلاحیت است، گفت: احمدی‌نژاد از نظرات شورای نگهبان و مقامات مطلع است و می‌داند صلاحیت او را به هیچ عنوان تائید نمی‌کنند.

احمدی‌نژاد

رویداد۲۴  عضو دفتر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد گفت: بهتر است نخبگان پیشنهاد نظام پارلمانی را به رهبری بدهند که در ۱۴۰۰ به جای انتخابات ریاست جمهوری، بحث تغییر قانون اساسی به رفراندوم گذاشته شود.

«عباس امیری‌فر»، رئیس شورای فرهنگی و امام جماعت مسجد نهاد ریاست جمهوری در دولت احمدی‌نژاد، در پاسخ به اینکه احمدی‌نژاد در دورانی ریاست قوه مجریه را برعهده داشت، از گفتگو با رسانه‌های بیگانه استقبال می‌کرد؟ گفت: در آن زمان اگر فردی با رسانه‌های خارجی مصاحبه می‌کرد، برخورد و تهدید می‌کرد و به همه دستور می‌داد که حق ندارید با رسانه‌های خارجی از جمله رادیو فردا و مواردی از این قبیل گفتگو کنید و می‌گفت هر کسی این اقدام را انجام دهد و از دستور سرپیچی کند، مجازات شود، اما در حال حاضر نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که خودش مصاحبه می‌کند. در واقع یک سیاستمدار که عقل سیاسی داشته باشد با رادیو فردا که یک رسانه معاند است گفتگو نمی‌‎کند، البته مشخص نیست ممکن است این اقدام او ناشی از مشورت نامناسب باشد.

این چهره اصولگرا در واکنش به اینکه احمدی‌نژاد با این اقدامات به دنبال تحت فشار گذاشتن نهادی نظارتی برای تائید صلاحیت است، افزود: احمدی‌نژاد از نظرات شورای نگهبان و مقامات مطلع است و می‌داند صلاحیت او را به هیچ عنوان تائید نمی‌کنند. در حال حاضر احمدی‎نژاد دو نوع طرفدار دارد یک عده از طرفداران او را جوانانی تشکیل می‎‌دهند که گمان می‌کنند احمدی‌نژاد تائید صلاحیت می‌شود و آن‌ها هم در کنار احمدی‎نژاد به پُست و مقامی می‌رسند، عده دیگر تعداد محدودی از افراد هستند که علاقمند به او هستند. احمدی‌نژاد به دلیل اینکه می‌داند ردصلاحیت می‌شود می‌خواهد که حداقل نامی از او مطرح باشد و به عنوان یک مخالف و اپوزسیون عمل می‌کند.

امیری‌فر در رابطه با اینکه با توجه به عضویت احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام، این قبیل اقدامات باعث اخراج وی از مجمع نمی‌شود؟ تصریح کرد: خیر به این صورت نیست. برخی معتقدند یکی از دلایلی که احمدی‌نژاد اپوزسیون شده و با رسانه‌ها مصاحبه می‌‎کند، این است که نظام را مجبور کند که او را از مجمع اخراج کنند و بعد کاملا به طرف اپوزسیون برود، شاید هم بدش نیاید که از مجمع تشخیص مصلحت اخراج شود و به همین دلیل این کار‌ها را می‌کند. به‌هرحال احمدی‌نژاد در دور اول خدماتی داشته است، اما بنده هم بابت این اقدامات او متاسف هستم، شاید احمدی‎نژاد هم اصلاح شود چرا که راه توبه باز است و دوست داریم که بیاید و به نظام، خدمت کند.

این عضو دفتر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ادامه داد: البته دوستان هم بسیار تلاش می‌کنند احمدی‌نژاد برگردد و اگر بنده هم او را ببینم در گفتگو با او حتما تاکید می‌کنم از رهبری نظام جدا نشود و سعی کند، رهبری را تقویت و اطاعت کند، البته این قضیه با یک نامه نوشتن حل می‌شود، به این صورت که نامه‌ای بنویسد و در آن اعلام کند انسان هستم و انسان هم جایزالخطاست، اشتباهاتی داشتم، اما در حال حاضر گوش به فرمان رهبری هستم و ایشان را اطاعت می‌کنم.


بیشتر بخوانید: کاندیدای اجاره‌ای محمود احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟


او در پاسخ به اینکه احمدی‌نژاد می‌پذیرد با اعضای سابق دولت خود گفتگو کند؟ اضافه کرد: بنده به عنوان فرد علاقمند به احمدی‌نژاد به او پیام دادم و گفتم علت جدایی بنده از او بحث رهبری است، به این معنی که اگر سخنان حضرت آقا در مورد اینکه به مصلحت نیست، کاندیدا شود، را می‌پذیرفت، این جدایی صورت نمی‌گرفت.

امیری‌فر با اشاره به بحث تغییر نظام از ریاستی به سمت پارلمانی اظهار کرد: با توجه به سرنوشت و عاقبت رؤسای جمهوری که تاکنون بر روی کار آمدند و رفتند، به نظر می‌‎رسد که نخبگان باید در این مورد چاره اندیشی کنند. در واقع با توجه به اینکه تاکنون عاقبت تعداد کمی از روسای جمهور به خیر شده است به این معنی که هر رئیس جمهوری می‌آید، ختم به خیر نمی‌شود، بنابراین اگر به سمت نظام پارلمانی حرکت کنیم، بسیار بهتر است، به این صورت که نظام ریاست جمهوری را به سمت نخست وزیری ببرند و نخست وزیر را هم مجلس معرفی کند و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام نخست‌وزیر را به مجلس معرفی کند.

این چهره اصولگرا افزود: در حقیقت بهتر است نخبگان پیشنهاد نظام پارلمانی را به رهبری بدهند که در ۱۴۰۰ به جای انتخابات ریاست جمهوری، بحث تغییر قانون اساسی به رفراندوم گذاشته شود و نظام ریاست جمهوری به نظام پارلمانی، تغییر داده شود. همچنین گروهی، موقتا نخست وزیر را به مجلس معرفی کند و مجلس هم رأی بدهد و بر کار آن نظارت کند البته همه این تغییرات به موافقت مرم، بستگی دارد.

امیری‌فر در بخش دیگری از صحبت‎های اخیر فتاح در رابطه اموال بنیاد مستضعفین و احتمال کاندیداتوری او برای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم فتاح طرفداران جدی داشته باشد و بعید می‌دانم اصول‌گرایان روی او متحد شوند. نظر رهبری بر این است که رئیس جمهور آینده جوان باشد البته منظور فردی است که فکر جوان داشته باشد.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: