تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - ۱۳ مهر ۱۳۹۹
سفیر سابق انگلیس در شورای‌امنیت:
سفیر سابق انگلیس در شورای‌امنیت در گفت و گویی اظهار داشت: به نظر می‌رسد بایدن یا حداقل بسیاری از مشاوران وی در مورد ایران عقیده دولت فعلی ایالات متحده را دارند که ایران باید با کاهش یا از بین بردن قوای موشکی خود به خلع‌سلاح یکجانبه بپردازد.
جو بایدن
رویداد۲۴هر اندازه به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، گمانه‌زنی‌ها در‌خصوص رویکرد دولت بعدی آمریکا در قبال پرونده‌ها و مسائل جاری در حوزه روابط بین‌الملل بیشتر می‌شود. یکی از این مسائل برجام است. بایدن مدعی شده است در صورت پیروزی در انتخابات، به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گردد، اما برخی مشاوران بایدن از بازگشت مشروط دولت دموکرات احتمالی آمریکا به برجام خبر داده‌اند. در این خصوص گفت‌وگویی با پیتر جنکینز، نماینده سابق انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام داده‌ایم:

هر چند هنوز یک ماه تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی مانده است، اما نظرسنجی‌ها نشان‌دهنده پیشتازی بایدن بر ترامپ است. به نظر شما، رویکرد واقعی دولت دموکرات آمریکا (در صورت پیروزی در انتخابات) در قبال ایران و برجام چه خواهد بود؟

من از سخنان و مواضع بایدن این‌گونه استنباط می‌کنم که او موضوعات هسته‌ای، موشکی و مسائل منطقه‌ای مربوط به ایران را در پیوند با یکدیگر و در یک مجموعه واحد تحلیل می‌کند. با این حال، امکان دارد دموکرات‌ها موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران را در اولویت قرار دهند. به عبارت بهتر، ممکن است دموکرات‌ها با بازگشت به برجام، زمینه مذاکرات بعدی با ایران را فراهم کنند.

ترامپ پس از خروج از توافق هسته‌ای و خصوصا طی یک‌ماه اخیر، مدام بر لزوم انعقاد توافقی جامع با ایران تاکید می‌کند. آیا به نظر شما ترامپ در صورت پیروزی مجدد در انتخابات می‌تواند اساسا چنین اقدامی را صورت دهد؟

باید در نظر داشت خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های غیرسازنده از دلایل پیچیده‌شدن ماجراست. این اقدام دولت ترامپ منجر به بر هم خوردن توافق هسته‌ای و کاهش تعهدات برجامی ایران شده است. بایدن ابراز تمایل کرده‌است که ایالات متحده را به برجام برگرداند، اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ترامپ چنین نیتی داشته‌باشد.

درعوض وی (ترامپ) بر این باور است که سیاست «فشار حداکثری» دولت ایران را وادار می‌کند در‌خصوص موضوعات هسته‌ای، موشکی و مسائل منطقه‌ای پای میز مذاکره بیاید. تصور نمی‌کنم رویکرد ترامپ به هیچ توافقی منجر شود.

بیشتر بخوانید: بایدن قرار نیست معجزه کند/ هانتر:آمریکا به ایران غرامت نخواهد داد
در اینجا موضوع دیگری وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد. یکی از دلایل خروج دولت ترامپ از برجام، انعقاد آن در دوران ریاست‌جمهوری اوباما بوده است. همچنین بایدن از رئیس‌جمهور اوباما متنفر نیست و به‌دنبال نابودی برجام نیست؛ زیرا این یکی از دستاورد‌های برجسته دیپلماتیک رئیس‌جمهور اوباما بود. به نظر می‌رسد بایدن خود را مانند ترامپ بزرگ‌ترین تاجر و معامله‌گر در جهان نمی‌داند.

اما در دوران ریاست‌جمهوری اوباما و معاونت بایدن در کاخ‌سفید، شاهد حمایت آن‌ها از تحریم‌های شدید علیه ایران بودیم. ضمن آن‌که بسیاری از بحران‌های منطقه‌ای در غرب آسیا، در دوران حضور دموکرات‌ها پدید آمده است.

به نظر می‌رسد بایدن یا حداقل بسیاری از مشاوران وی در مورد ایران عقیده دولت فعلی ایالات متحده را دارند که ایران باید با کاهش یا از بین بردن قوای موشکی خود به خلع‌سلاح یکجانبه بپردازد. همچنین آن‌ها بر این باورند که ایران باید روابط خود را با نیرو‌های وابسته و دوست خود در عراق، سوریه، لبنان و یمن و جوامع شیعه در بحرین و عربستان‌سعودی قطع کند. علاوه بر این‌ها به نظر می‌رسد بایدن قصد دارد به اندازه دولت ترامپ، در قبال پذیرش نقش‌آفرینی گسترده‌تر متحدان آمریکا در منطقه (تل‌آویو، ریاض و ابوظبی) از خود انعطاف نشان دهد.

ترامپ طی هفته‌های گذشته، مانور زیادی روی موضوع عادی‌سازی روابط کشور‌های عربی منطقه با رژیم‌صهیونیستی داده‌است. هدف رئیس‌جمهور آمریکا از این اقدام چه بوده است؟

واقعیت امر این است که ترامپ در حال حاضر آرزو دارد به یک مصلح بزرگ و فردی متفاوت تبدیل شود. او دوست دارد به عنوان یک نامزد جایزه‌صلح‌نوبل و نه یک ایجادکننده جنگ در جهان شناخته‌شود. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آغاز جنگ دیگری در خاورمیانه باعث شود آمریکایی‌ها در ۳ نوامبر به ترامپ رأی دهند. آمریکایی‌ها تا‌حد زیادی میل و اشتهای خود را برای چنین جنگ‌هایی از‌دست داده‌اند. نباید فراموش کرد ترامپ یک پوپولیست است و برای تاثیرگذاری هیجانی روی شهروندان آمریکایی هر اقدامی را می‌کند.
 
منبع: جام جم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: