تاریخ انتشار: ۱۳:۴۵ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹

مهاجرت گسترده پرستاران ایرانی در چند ماه اخیر/ پرستاران در کدام کشورها جذب می‌شوند؟

زارعیان با اشاره به جذب نیروهای پرستار به کشورهای خارجی گفت: از زمانی که ویروس کرونا در کشورهای اروپایی شیوع پیدا کرد، به دلیل کمبود نیروهای متخصص در بیمارستان‌های اروپایی شرایط ورود پرستاران را در این کشورها فراهم شد.

مهاجرت پرستاران ایرانی

رویداد۲۴ هشت ماه است که پرستاران دوشادوش یکدیگر با کرونا مبارزه می‌کنند و این موضوع به مرور زمان باعث ایجاد فرسایش روحی بین کادر درمانی بیمارستان‌ها شده است. علاوه بر این مشکلات امنیت شغلی پرستاران نیز سالهاست که این قشر را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.با شیوع ویروس کرونا، هزاران پرستار و بهیار جان خود را در روند رسیدگی به بیماران در معرض خطر قرار داده‌اند اما بدون هیچ چشم‌داشتی در حال خدمت به بیماران هستند، با این حال عدم توجه و بی‌مهری مسئولان باعث شده تا موج جدید مهاجرت پرستاران آغاز شود.

مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی

بسیاری از وعده‌هایی که به پرستاران داده شده است، عملی نشده و این موضوع فرصت خوبی است تا کشورهای اروپایی برای جذب پرستاران و مهاجرت آسان آنها به دلیل کمبود نیروی انسانی اقدامات لازم را انجام دهند.

آرمین زارعیان، رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران در مورد مهاجرت پرستاران اظهار کرد: وضعیت کادر درمان و مخصوصا پرستاران در هشت ماه مبارزه با ویروس کرونا به سمت فرسایشی شدن رفته است. بسیاری از پرستاران مدت‌هاست که خانواده خود را ندیده‌اند. حتی مراسم عروسی خود را لغو کردند تا در کنار مردم باشند.

وی افزود: در جلسات مختلف با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و دولت بارها به فرسودگی و فشار کاری که بر پرستاران وارد شده اشاره کردم و هشدار دادم که عدم توجه به این موضوع می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ را ایجاد کند اما علی رغم تمام هشدارها شاهد بی‌توجهی به این قشر بودیم.

۲۰هزار مبتلا در میان پرستاران

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران بیان کرد: تا امروز نزدیک به ۲۰ هزار پرستار به بیماری کرونا مبتلا شدند. موضوعی که خودش نشان از فداکاری پرستاران در مقابله با کرونا است اما در مقابل شاهد عدم استخدام نیروهای قراردادی ۸۹ روزه بودیم و هیچ حمایت جدی نسبت به پرستاران صورت نگرفت.

زارعیان با اشاره به جذب نیروهای پرستار به کشورهای خارجی گفت: از زمانی که ویروس کرونا در کشورهای اروپایی شیوع پیدا کرد، به دلیل کمبود نیروهای متخصص در بیمارستان‌های اروپایی شرایط ورود پرستاران را در این کشورها فراهم شد. به‌طوری‌که نمره زبان برای پذیرش برداشته شده است و پرستاران به‌راحتی جذب این کشورها می‌شوند.


بیشتر بخوانید: کار شبانه‌روزی پرستاران و سود نجومی پزشکان/ چرا مبلغ کارانه پرستاران ناچیز است؟


پرستاران در کدام کشورها جذب می‌شوند؟

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران در پاسخ به این سوال که پرستاران ایرانی در کدام کشورها جذب می‌شوند، گفت: کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی و استرالیا بیشترین درخواست جذب پرستاران ایرانی را دارند که با توجه به شیوع ویروس کرونا و بهتر بودن شرایط مهاجرت پرستاران درخواست‌ها مبنی بر مهاجرت پرستاران طی چند ماه اخیر افزایش چشمگیری داشته است. البته طی چند ماه اخیر بیش از هزار پرستار درخواست خروج از کشور را داشتند.

زارعیان در مورد اصلی‌ترین دلیل مهاجرت پرستاران گفت: عدم دریافت به موقع و دقیق پاداش کرونا، بی تدبیری در زمینه حفظ منابع انسانی، عدم جذب نیروهای ۸۹ روزه از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت پرستاران است زیرا وعده های زیادی در زمینه معیشت پرستاران داده شده است اما تا کنون هیچ اقدام مؤثری در این زمینه صورت نگرفته که می‌تواند جای نگرانی داشته باشد.وی در مورد کمبود نیروی پرستار در تهران گفت: با توجه به اوج گیری کرونا در تهران و شلوغی بیمارستان‌ها از بیماران کرونایی، تهران بزرگ نزدیک ۷ هزار پرستار کم دارد.

مجاهدان تنها

با شیوع ویروس کرونا در کشور و تلاشی که جامعه پرستاران و سپیدپوشان سلامت برای مبارزه با این ویروس از خود به نمایش گذاشتند و به گواه تصاویر و خبرهای مخابره شده، بیش از آنچه که باید برای سلامت هموطنان تلاش کردند، باعث شد تا جان‌فشانی‌های مدافعان سلامت که بارها و بارها مورد تقدیر و تلطف رهبر معظم انقلاب قرار گرفته بود بر سپهر رسانه‌ای کشور رخ بنمایاند. در دی‌ماه سال گذشته و در دیدار پرستاران با مقام معظم رهبری، توجه به مشکلات و تأکید بر مراقبت روحی و جسمی پرستاران از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب بوده و مهمترین کلیدواژه رهبری در حمایت از پرستاران رعایت «عدالت» در مورد سپیدپوشان سلامت بود.

رهبر انقلاب بر تقویت سطح معیشتی پرستاران هم تأکید داشتند و فرمودند: «البته پرستار و پزشک مکمل یکدیگرند نه رقیب، و با توجه به حضور چند ده هزار دانشجوی پرستاری، باید یک مدیریت و برنامه‌ریزی خوب در زمینه‌ی مسائل آموزشی و توزیع متوازن پرستاری در سطح کشور و نیز توجه به سطح درآمدی و عایدی شغلی آنان، انجام گیرد.» سعید نمکی وزیر بهداشت هم در همان دیدار از جذب ۹ هزار پرستار تا پایان سال ۹۸، تعریف هویت مستقل از کادر پزشکی برای پرستاران تا پایان سال و همچنین ایجاد و استقرار نظام جدید پرداخت برای این قشر خبر داد اما تاکنون کمترین وجهی از قول‌های ارائه شده به پرستاران عملی شده که بخشی از آن به عدم همکاری دولت و نظام استخدامی کشور با وزارت بهداشت برمی‌گردد.

بااین‌حال در اردیبهشت ماه سال جاری و پس از گذشتن ۴ ماه از وعده دولت مبنی بر استخدام ۹ هزار پرستار در ساختار درمانی کشور، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر از جذب تنها ۳هزار پرستار در ماه‌های آتی داد که این وعده هم پس از ۲ ماه، به جذب ۲۲۰۰ پرستار در تیرماه تقلیل یافت.

پرستاران را دریابید

جامعه پرستاری کشور از ابتدا شیوع ویروس کرونا رشادت‌های فراوانی را از خود به نمایش گذاشت و شهدای مدافع سلامت زیادی را تقدیم کشور کرد، با این حال اقدام دریافت وجه از پرستاران در مقابل درمان آن بی‌مهری بسیار بزرگی است که در حق پرستاران شده است، فراموش نکنیم که کرونا درمانی جز مراقبت ندارد، مراقبتی که نیاز به پرستاران دارد، آنها خسته هستند و موج بعدی کرونا با شدت بالاتری در راه است، به نظر می‌رسد باید وزارت بهداشت، مجلس و قوه قضائیه با توجه به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به پرستاران نظارت بیشتری بر عملکرد بیمارستان‌ها داشته باشد؛ مهاجرت پرستاران می‌تواند باعث کمبود چند برابری نیروی انسانی در کشور شود؛ لذا بی‌توجهی به این قشر فداکار می‌تواند مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرده و فاجعه راه بیندازد.

منبع: آنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: مهاجرت ، پرستاران
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: