تاریخ انتشار: ۱۵:۴۴ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹
همزمان با برتری جو بایدن در نظرسنجی‌ها و احتمال عدم پذیرش نتایج انتخابات، ناظران و تحلیلگران نسبت به وقوع هرج و مرج و آشوب در آمریکا هشدار داده اند.
انتخابات آمریکا
رویداد۲۴ به نقل از ریل کلییر پالیتکیز، بر اساس نظرسنجی‌های کلی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در حال حاضر از حمایت ۵۱.۹ درصد از رای دهندگان این کشور برخوردار است. بر همین اساس میزان حمایت از «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه، نیز ۴۲.۱ درصد است.
انتخابات آمریکا
نظرسنجی روزنامه واشنگتن پست و‌ای بی سی نیوز نشان می‌دهد بایدن نامزد مورد علاقه ۵۴ درصد از رای دهندگان احتمالی است و میزان حمایت از ترامپ نزد همین گروه از رای دهندگان ۴۲ درصد است.

این نظرسنجی در سطح ملی انجام شده و بازتاب وضعیت آرای عمومی است. در رقابت دو نامزد در ایالت‌های مختلف آمریکا که ۲۷۰ رای الکترال برای پیروزی در انتخابات نیاز هست وضعیت متفاوت است. نظرسنجی واشنگتن پست و‌ای بی سی درباره ایالت‌هایی که رای آن‌ها بین دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه تغییر می‌کند (ایالت‌های میدان نبرد)، باز هم بایدن پیشتاز است، اما اختلاف دو نامزد کمتر است.

مهمترین مانع در برابر ترامپ شاخص کلی محبوبیت او نزد رای دهندگان آمریکایی و ارزیابی‌ها درباره مدیریت او در بحران کرونا است. به نظر می‌رسد ترامپ نتوانسته نظر مردم آمریکا درباره این ملاک‌ها را تغییر دهد.

شاخص کلی محبوبیت ترامپ نزد رای دهندگان واجد شرایط ۴۵ درصد مثبت و ۵۴ درصد منفی است. ۴۷ درصد از رای دهندگان گفته اند قویا عملکرد ترامپ را قبول ندارند.

نظرسنجی واشنگتن پست و‌ای بی سی نیوز در فاصله زمانی (۹-۶ اکتبر) (۱۸-۱۵ مهر) از طریق نمونه گیری تصادفی در سطح ملی از بین ۱۰۱۴ نفر از آمریکایی‌های بزرگسال شامل ۸۷۹ نفر از رای دهندگان واجد شرایط و ۷۲۵ نفر از رای دهندگان احتمالی با ضریب خطای مثبت و منفی ۳.۵ درصد انجام شده است.

وبسایت ووکس نیز می‌نویسد: تازه‌ترین نظرسنجی سی بی اس نشان می‌دهد که اختلاف پیشتازی بایدن در برابر ترامپ در میشیگان و آیووا ۶ درصد است. ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ در هر دوی این ایالت‌ها پیروز شده بودند. در نوادا ایالتی که هیلاری کلینتون نامزد وقت دموکرات‌ها درانتخابات ۲۰۱۶ پیروز شد، بایدن با اختلاف ۶ درصد جلوتر است. تازه‌ترین نظرسنجی دانشگاه والاس در ایالت‌هایی که آرای آن‌ها بین دموکرات‌ها و جمهوریخواهان رد و بدل می‌شود نشان می‌دهد که بایدن با اختلاف ۵ و ۷ از ترامپ در ایالت‌های پنسیلوانیا و ویسکانسین جلوتر است. اگر ترامپ نتواند مانند سال ۲۰۱۶ دستکم در یکی از ایالت‌های غرب میانه شامل میشیگان، پنسیلوانیا یا ویسکانسین پیروز شود شانسی برای کسب آرای کالج الکترال ندارد.

نظرسنجی موسسه «فایو ترتی ایت» نشان می‌دهد بایدن در میشگان به طور متوسط با اختلاف ۸ درصد، در پنسیلوانیا ۷.۳ درصد و در ویسکانسین ۷.۲ درصد از ترامپ جلوتر است. همچنین دو ایالت غرب میانه شامل آیووا و اوهایو نیز که در سال ۲۰۱۶ با اختلاف ۸ درصد و بیشتری به پیروزی ترامپ کمک کردند اکنون از حمایت از این نامزد جمهوریخواه فاصله گرفته اند. در آیووا بایدن با اختلاف یک درصد رقیب پیشتاز ترامپ است. در اوهایو با ۰.۷ درصد و در آریزونا و فلوریدا با سه و چهار درصد بیشتر جلو افتاده است.

پیش بینی این فایو ترتی ایت از نظرسنجی‌های انجام شده در سطح ایالتی و ملی نشان می‌دهد که بایدن بین ۸۶ تا ۱۰۰ درصد شانس پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ دارد که رقمی بالاتر از شانس پیروزی کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ است. این موسسه در عین حال عنوان کرده که پیشتازی بایدن در نظرسنجی‌ها به این معنی نیست که او الزاما در انتخابات پیروز می‌شود و ترامپ ممکن است شکست بخورد. شان ترند تحلیلگر این شرکت در توئیتی ضمن اعلام این موضوع نوشت: با توجه به گرایش راست گرایانه کالج انتخاباتی ترامپ ممکن است با چند درصد اختلاف در آرای عمومی شکست بخورد و با این حال درایالت‌های مانند فلوریدا، پنسیلوانیا و آریزونا با اکثریت آرای الکترال پیروز شود.

آخرین خبر‌های انتخاباتی

در پی انتشار نظرسنجی تازه روزنامه واشنگتن پست و‌ای بی سی نیوز رئیس جمهور آمریکا به آن واکنش نشان داد. دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: در سال ۲۰۱۶ نظرسنجی‌ای بی سی نیوز و واشنگتن پست یک افتضاح به تمام معنا بود. این دو نهاد تقلبی اعداد را تا قبل از انتخابات تغییر دادند. حالا این کینه ورزان در تلاش برای تکرار همین کار هستند، ما پیروزی بزرگتری نسبت به سال ۲۰۱۶ خواهیم داشت.
ترامپ
رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی دنبال می‌شود که ترامپ با انتساب خود به قدرت ماورایی، بهبودی از کرونا را به نوعی "هاله ایمنی" تعبیر می‌کند و بایدن هم راه دفع حیله‌گری را حضور رای‌دهندگان می‌داند.

ترامپ علاوه بر مصاحبه با فاکس نیوز، در توئیتی گفت که او در برابر ویروس جدید کرونا "ایمن" است و "ناقل آن نیست"، در حالیکه کاخ سفید هیچ نتیجه منفی از آزمایش منتشر نکرده و مصونیت وی از ویروس هنوز درک نشده است. این توییت به سرعت توسط توئیتر پرچم گذاری شد که می‌گوید حاوی "اطلاعات غلط گمراه کننده و بالقوه مضر" مربوط به ویروس کرونا است. برخی از کارشناسان و رسانه‌ها، رفتار ترامپ در قبال ابتلای خود به کرونا را با کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی مقایسه کرده‌اند و اینگونه بیان می‌کنند که او وانمود می‌کند که خوب است. این در حالی است که توئیتر برای بار دوم توئیت دونالد ترامپ درباره ابتلایش به بیماری کرونا را با برچسب «گمراه کننده» علامت دار کرد. ترامپ پس از بهبود و رهاییش از دام ویروس کرونا در توئیت جدیدی عنوان کرده که حالش خوب است، این ویروس را به دیگران منتقل نمی‌کند و بار دیگر نیز به کرونا مبتلا نخواهد شد؛ توئیتر برای بار دوم این توئیت رئیس جمهور آمریکا را گمراه کننده معرفی کرده و برچسب معروف خود را بر روی این توئیت درج کرده است. این پلتفرم با این اقدام توئیت جدید دونالد ترامپ را مصداق انتشار محتوای گمراه کننده خوانده است.

در همین حال پایگاه آکسیوس نیز می‌نویسد که رئیس‌جمهور ترامپ از ستاد انتخاباتی خود خواسته است که از حالا تا سوم نوامبر هر روز برای او تجمعات انتخاباتی ترتیب دهند. این رسانه آمریکایی به سراغ برخی مشاوران ستاد انتخاباتی ترامپ رفته و آن‌ها که نامشان فاش نشده، مخالفتشان را با برگزاری تجمعات روزانه او ابراز داشتند. یکی از مشاوران انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا با انتقاد شدید از استراتژی او برای برگزاری تجمعات روزانه گفت: ترامپ وقتی به مشاورانش گفت که نگران ویروس کرونا نباشید و اجازه ندهید این ویروس زندگی تان را کنترل کند، واقعا به فنا رفتند.

وی افزود:پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های بسیاری هستند که تقریبا یک سال است نتوانسته‌اند نوه‌هایشان را ببینند. یکی دیگر از مشاوران انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا که نخواست نامش فاش شود در رد خواست ترامپ برای برگزاری تجمعات روزانه تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حالی که او هنوز در حال گذراندن دوران درمان بیماری کووید-۱۹ است، گفت: او قصد دارد خودش را به کشتن دهد.

در طرف دیگر جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ در اظهاراتی تازه گفته است که تنها در صورت حیله‌گری در صندوق‌های رای بازنده خواهد شد. به گزارش نشریه هیل، جو بایدن در میان هواداران خود در پنسیلوانیا گفت که فقط حیله‌گری به شکل ارعاب رای دهندگان می‌تواند مانع پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری شود. بایدن افزود: از رای دادن اطمینان حاصل کنید، زیرا تنها راه شکست ما این است که حیله‌گری در مراکز اخذ رأی صورت بگیرد، اما در هر حال من نتایج انتخابات را می‌پذیرم.

انتقاد جمهوریخواهان از لغو مناظره ترامپ و بایدن

رونا مک دانیل رئیس کمیته ملی جمهوریخواهان روز یکشنبه در مصاحبه با فیس دی نیشن شبکه خبری سی بی اس، از تصمیم کمیسیون مناظره‌های ریاست جمهوری برای لغو مناظره دوم بین ترامپ و بایدن، انتقاد کرد. کمیسیون غیرحزبی مناظره انتخابات ریاست جمهوری، پس از اختلاف نظر در مورد قالب و چگونگی، مناظره را لغو کرد. این کمیسیون اعلام کرده بود که بحث به سبک تالار شهر عملا در میان عدم اطمینان درباره ابتلای ترامپ پس از تشخیص اخیر وی به صورت مجازی برگزار می‌شود. اما ترامپ گفت که در یک بحث مجازی شرکت نخواهد کرد.

مک دانیل گفت: رای دهندگان از کمیسیون فاسد مناظره ناامید شده‌اند که مناظره دوم را لغو خواهند کرد. آمریکایی‌ها ناامید شده‌اند و این کمیسیون انتخابات در توانایی ما برای دیدن مناظره این دو نامزد دخالت کرده است. او کمسیون را به برقراری تماس "یک جانبه" و بدون مشورت با نامزد‌ها متهم کرد و اظهار داشت که "این امر به معنای دخالت در انتخابات است. "مک دانیل گفت این بحث و جدال "برای بایدن" منفی خواهد بود. وی این اقدام را کمک به سیاسیونی دانست که ۴۷ سال است در واشنگتن دی سی حضور دارند و تا کنون با سوالات سختی از رسانه‌ها مواجه نشده‌اند.

لورا ترامپ عروس رئیس جمهوری آمریکا هم در گفتگو با فاکس نیوز مناظره مجازی را یک فاجعه کامل خواند و مدعی شد عملا نمی‌توانید یک مناظره مشروع داشته باشید. "لورا ترامپ افزود: برای رئیس جمهوری خوب است که از آن کنار کشید. در روز یکشنبه نه فقط ترامپ بلکه اعضای خانواده وی هم در رسانه حامی وی حضور یافته بودند و از عملکرد پدرشان دفاع می‌کردند. این اقدام خود نشانگر حلقه محدود اطرافیان ترامپ است و اینکه حزب جمهوریخواه به واسطه ترامپ به یک حزب خانوادگی تبدیل شده است. شاید اعلام حمایت شخصیت‌های مهم جمهوریخواه از نامزدی بایدن دموکرات، ناشی از این شیوه برخورد خانوادگی ترامپ با این حزب باشد.
بیشتر بخوانید: افشاگری در آستانه انتخابات آمریکا/ ترامپ چطور از ریاست جمهوری برای منافع شخصی استفاده کرد؟

بولتون: در انتخابات شرکت نمی‌کنم

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ تصدیق کرد که برای نخستین بار در حرفه سیاسی‌اش، برای ریاست جمهوری به نامزد جمهوری‌خواه رأی نخواهد داد. به گزارش اسپوتنیک، جان بولتون بار دیگر گفته است که در انتخابات ریاست جمهوری ۳ نوامبر، قصد رأی دادن به هیچ یک از دو نامزد، دونالد ترامپ یا رقیب دموکراتش جو بایدن را ندارد. وی در توییتر نوشت: من از بایدن حمایت نمی‌کنم ... در برگه رأی نام یک جمهوری‌خواه دیگر را می‌نویسم. وی در گفتگو با "وولف بلیتزر"، مجری سیاسی سی‌ان‌ان بیان کرد که دونالد ترامپ، که اخیراً از مرکز پزشکی ملی نظامی والتر رید ترخیص شده، همان آدم سابقی است که با او کار می‌کرد؛ "کسی که با ارعاب و انکار حقایق، ادعای شکل دادن به جهان از طریق لفاظی خودش را دارد. "با این وجود، بولتون با تأکید افزود که رأی خود را برای بایدن، رقیب ترامپ، خرج نمی‌کند. وی پیش‌تر هم گفته بود که در انتخابات ریاست جمهوری اوایل نوامبر، به دونالد ترامپ رأی نخواهد داد.

بولتون چند روز پیش نیز در مصاحبه‌ای هشدار داده بود که انتخاب مجدد ترامپ عواقب جبران ناپذیری دارد. وی که با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» مصاحبه می‌کرد گفت: او همه قوانین را زیر پا می‌گذارد، حقایق و اعداد و ارقام را خود اختراع می‌کند؛ در واقع هدف او این بود که بایدن را گیج کند و او را به اشتباه بیاندازد. تصور نمی‌کنم که او در این زمینه موفق شود؛ به همین دلیل است که ترامپ نباید دوباره انتخاب شود. اگر او امروز چنین رفتار بدی داشته باشد، تصور کنید در دوره دوم ریاست جمهوری چه کاری انجام خواهد داد.

دوئل دو جمهوری خواه در کارولینای جنوبی

به گزارش سی ان بی سی، مبارزات انتخاباتی دو رقیب جمهوریخواه و دموکرات برای کرسی کارولینای جنوبی در سنای آمریکا هم به نوبه خود قابل توجه شده است. جیم هریسون نامزد سنای دموکرات روز یکشنبه گفت که در سه ماه گذشته در تلاش برای شکست از سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام از کارولینای جنوبی با ۵۷ میلیون دلار رکورددار بوده است.

کارزار انتخاباتی این نامزد سنای آمریکا می‌گوید این کارزار در حال تاریخ سازی است، زیرا ما متمرکز بر بازگرداندن امید به کارولینای جنوبی هستیم.

سناتور لیندسی گراهام جمهوریخواه از طرفداران سرسخت ترامپ و رئیس کمیته فعلی قضایی سنای آمریکا است. او یکی از کسانی است که خواستار معرفی قاضی دیوان عالی پیش از انتخابات ۱۳ آبان بوده است که به نظر می‌رسد یکی از دلایل آن، احتمال از دست دادن اکثریت جمهوریخواهان در سنا باشد.

پسر ترامپ: پدرم ثروتش را از دست داده است!

اریک ترامپ در واکنش به مطلب روزنامه نیویورک‌تایمز درباره لطف کاخ سفید به صد‌ها کارخانه، گروه‌های لابی‌گر و رهبران خارجی که در املاک تجاری ترامپ اقامت داشتند، از این معاملات دفاع کرده است.

به گزارش هیل، روزنامه نیویورک تایمز در مطلب روز شنبه خود گزارش کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از موقعیت سیاسی خود برای ایجاد اشکال جدید و بسیار لوکس درآمدی از طریق هتل‌ها و زمین‌های گلفش استفاده کرده است. اریک ترامپ در واکنش به این مطلب به برنامه "این هفته" شبکه خبری ABC گفت: ما ثروت خود را از دست داده‌ایم. پدرم برای کاندیداتوری ریاست جمهوری ثروتش را از دست داد. او اهمیتی به این مساله نمی‌دهد. او می‌خواهد آنچه درست است، انجام شود. می‌توانم به شما بگویم این شغل آخرین کاری است که دونالد ترامپ در این دنیا بخواهد انتخاب کند. او هر صبح از خواب بر می‌خیزد و برای شما می‌جنگد و او باید با تمام رسانه‌ها بجنگد. او باید با دموکرات‌ها بجنگد و هر روز با خودش هم درگیر است.

وی در پاسخ به ادعای مطرح شده در نیویورک تایمز نیز به مساله مالی جو بایدن، رقیب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پرداخت و گفت: با نقشه گوگل جای منزل جو بایدن را بیابید و به من بگویید چطور این مرد که ۴۷ سال در دولت بوده توانسته چنین عمارتی را کنار دریاچه در ویلمینگتون، بخرد؟!

این در حالی است که بایدن و معاونش کامالا هریس پیش از نخستین مناظره انتخاباتی‌شان اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کردند. اریک ترامپ در واکنش به این مطلب منتشر شده نیز گفت: ما یک شرکت مهمان‌نواز هستیم. ده‌ها میلیون نفر در املاک ما هر سال ساکن می‌شوند و اقامت می‌کنند. نیویورک تایمز به طور قطع اخبار جعلی است. تمامی آن‌ها به دنبال بی‌اعتبار کردن پدرم هستند. رسانه‌ها در آمریکا به بازوی فعال برای حزب دموکرات بدل شده‌اند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته بود که ۲۰۰ شرکت، گروه‌هایی با منافع ویژه و دولت‌های خارجی با منتفع شدن از امکانات رئیس‌جمهور و دولتش میلیون‌ها دلار به اموال ترامپ افزوده‌اند.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: ۶۰ حامی ترامپ که منافع خاصی در دولت وی بدست آوردند حدود ۱۲ میلیون دلار در سازمان‌های وابسته به سازمان ترامپ هزینه کرده‌اند و تقزیبا همه آن‌ها سود زیادی برده‌اند.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به خشونت‌های پس از انتخابات

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی با نزدیک بودن به انتخابات سوم نوامبر نوشت: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بعید به نظر می‌رسد که به مانند انتخابات سال‌های گذشته دراین کشور باشد. این رسانه خبری آمریکایی درادامه می‌نویسد: تحلیلگران، سازمان‌ها و نهاد‌های ناظر بین المللی در اقصی نقاط جهان و همچنین در داخل آمریکا درباره نشانه‌های نگران کننده‌ای که از این انتخابات دریافت می‌کنند، هشدار می‌دهند. تغییری که ویروس کرونا به ماهیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داده است و از سوی دیگر قضاوت‌های پیشاپیشی که ترامپ از نتیجه این انتخابات بر زبان می‌راند؛ آن را انتخاباتی ناعادلانه و نتیجه این انتخابات از هم اکنون زیر سئوال برده است، این نگرانی وجود دارد که شیوه نامه‌های انتخاباتی منتج به یک بحران قانون اساسی آمریکا و حتی به یک خشونت پس از انتخابات در این کشور بدل شود.

این شبکه آمریکایی ادامه داد: ترامپ از ماه‌ها قبل و تا به امروز بار‌ها نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را زیر سئوال برده و در سخنرانی‌های خود به کرات رای دهندگان آمریکایی را تشویق کرده تا برای اطمینان یافتن از درست عمل کردن سیستم رای گیری، دو بار رای دهند، امری که در قانون اساسی آمریکا یک جرم مسلم شناخته می‌شود.

«درن نوپن» متخصص درامور انتخابات دراین باره به شبکه خبری سی ان ان گفت: به نظر می‌رسد که ترامپ درحال آماده سازی اذهان آمریکایی‌ها با روایت تقلب در انتخابات است، امری که در سایر حوزه‌های انتخاباتی در بسیاری از کشور‌های جهان بر سر نتیجه آرا نهایی رخ داده است.

این کارشناس و ناظر بین المللی بر امور انتخابات در ادامه به این شبکه خبری آمریکایی گفت: ترامپ در واقع قصد دارد تا با ایجاد این ذهنیت، چنانچه وی در انتخابات پیش رو ریاست جمهوری آمریکا باخت، با مصونیتی که از قبل با القا این ذهنیت به رای دهندگان خود ایجاد کرده است مدعی شود که وی از قبل می‌دانسته است که در نتیجه انتخابات مشکلی وجود داشته و آن‌ها را برای اقدامات بعدی تحریک کند.

«آکولا ماونگی» از دانشگاه علوم سیاسی «جرج تاون» نیز با ابراز نگرانی از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به سی ان ان گفت: آنچه از اعتراض‌های سراسری و برخورد قهرآمیز نیرو‌های پلیس با معترضان در سال جاری در آمریکا را شاهد بودیم، اکنون این امکان وجود دارد که چنانچه آراء به نفع ترامپ نباشد، شاهد خشونت‌های مسلاحانه پس از برگزاری و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باشیم.

سی ان ان درادامه نوشت: «مرکز کارتر» (the Carter Center) که بعنوان یک نهاد ناظر بین المللی، معیار‌های انتخابات دمکوراتیک در جهان را تحت نظارت دارد، به جز امسال، هرگز انتخابات آمریکا را نظاره گر نبوده است؛ بنابراین گزارش مرکز کارتر که از سال ۱۹۸۲ کار خود را آغاز کرد تاکنون بر ۱۱۱ انتخابات در ۳۹ کشور نظارت داشته است.

نگرانی‌ها تا آنجا افزایش یافته که مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق آمریکا طی یادداشتی در روزنامه فایننشال تایمز، نسبت به وقوع هرج و مرج و آشوب در آمریکا پس از برگزاری انتخابات هشدار داده است. وی نوشت: دموکراسی آمریکایی به طرز مشهودی تضعیف شده است. با دیدن مناظره نخست رئیس جمهوری آمریکا و جو بایدن این احساس به من دست داد که در داخل یک آتشفشان در حال فوران با یک سگ زوزه کش گیر افتاده ام. رئیس جمهوری که مدعی است نماینده اجرای نظم و قانون است، از مقررات مناظره‌ای که کارزار انتخاباتی اش آن را تایید کرده است، خودداری می‌کند. هیچ انتخاباتی بدون نقص نیست، ولی این بار رئیس جمهوری می‌خواهد هر نقص کوچکی را توطئه‌ای بزرگ نشان دهد. در نهایت این جنجال ممکن است در دیوان عالی حل شود که برای حامیان بایدن ناراحت کننده خواهد بود.

وی در ادامه نوشت: باید خود را برای بدترین شرایط آماده کنیم و سه واقعیت را نباید فراموش کرد: اولا فرایند رای دهی طی سالیان متمادی توسعه یافته و از راهنمایی‌های متخصصان غیرحزبی بهره برده است: تقلب گسترده بسیار بعید است و تشخیص آن نسبتاً آسان است. دوم، چند اشکال اجتناب ناپذیر است، اما قابل جبران است و نباید کل روند را بی اعتبار کند. سوم، صرف نظر از شمارش آرا صادقانه و کارآمد، مطمئنا اتهامات تقلب در شبکه‌های اجتماعی و عناصر حزبی رسانه‌ها ظاهر می‌شود. با وجود آتش سوزی واقعی یا نبود آن، دود زیادی وجود خواهد داشت. این موضوع به رهبران مسئول در هر دو حزب و متخصصان حقوق، دانشگاه و روزنامه نگاری بستگی دارد که به شهروندان کمک کنند واقعیت‌ها را از اغراق و دروغ تفکیک کنند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: