تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۰۹ آبان ۱۳۹۹
تصویر تاریخی از مهاجرت جنگ زدگان کوزویی به سمت مرزهای آلبانی را عکسنوشت امروز ببینید.

قاچاق مهاجران

رویداد۲۴  تصویری تکان دهنده از مهاجران کوزوویی که در نتیجه جنگ مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. این تصویر در میانه سال ۱۹۹۸ ثبت شده است.

کوزوو یکی از مناطق شبه جزیره بالکان است که بیشتر جمعیت آن را آلبانیایی تبار‌ها تشکیل می‌دهند و در زمانی که کشور کمونیستی یوگوسلاوی وجود داشت، منطقه‌ای خودمختار در صربستان محسوب می‌شد و با فروپاشی کمونیسم منطقه بالکان درگیر جنگ شد.

منطقه کوزوو در پی جدایی از صربستان ارتشی آزادیبخش را تشکیل داد و چریک‌های آلبانیایی‌تبار به مبارزه برای استقلال از صربستان دست زدند. نتیجه این کمکش‌ها حمله ارتش صربستان به کوزوو بود که جنگ کوزوو نامیده می‌شود و باعث کشته شدن و آوارگی هزاران انسان شد. در نتیجه جنگ و قحطی هزاران انسان اعم از پیرمردان و پیرزنان و کودکان از کوزوو به آلبانی مهاجرت کردند.


بیشتر بخوانید: کشتار فلسطینیان در صبرا و شتیلا بـه دست فالانژهای لبنان


به گزارش رویداد۲۴ آلبانی مرز‌های خود را برای مهاجران کوزوو باز کرد و اغلب آن‌ها به این کشور رفتند و تعداد دیگری مقدونیه را برای مهاجرت انتخاب کردند. با ورود هزاران نفر از مردم کوزوو به آلبانی مشکل بزرگی دز جهت تامین نیاز‌های اولیه آن‌ها ایجاد می‌شد. کمبود غذا و نبود بهداشت مشکل بزرگی به حساب می‌آمد و بویژه کودکان آسیب پذیر‌تر از دیگران بودند.

کمک کشور‌های دیگر، اما این مشکل را حل کرد؛ آلمان تعداد زیادی پناهگاه برای مهاجرین ساخت و کمک‌های بین المللی مشکل غذا و بهداشت را حل کرد. اما مشکلات مهاجرت همچنان باقی ماندند. جوامع محلی پذیرای بسیاری از مهاجرین نبودند و یافتن شغل مناسب دشوار و حتی غیر ممکن بود. از طرفی هم آسیب‌های روانی ناشی از مهاجرت و رها کردن خانه و کاشانه زندگی را برای بسیاری از مهاجران تلخ و طاقت‌فرسا کرده بود. به همین دلایل تعدادی از مهاجرین پس از اعلام آتش بس به کوزوو بازگشتند و تعدادی نیز در آلبانی ماندگار شدند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: