تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ - ۲۹ آبان ۱۳۹۹
بیادی:
دبیرکل جمعیت آبادگران جوان گفت: سیاسیون تصمیم‌ساز منصف در جامعه اصولگرا بعضا به این نتیجه رسیده‌اند که یک‌دست شدن مجلس کار درستی نبود، چون مانند شعار‌های بزرگ و ضد دولت مستقر وارد مجلس شدند، اما الان نمی‌توانند فرمایشات خود را محقق کنند، چون نوعا به دور از واقعیات و همچنین احساسی تصمیم می‌گیرند حال آنکه این دولت دولتی نیست که به این مجلس باج بدهد و خارج‌از عرف به مصوبات توجه کند.
مجلس یازدهم
رویداد۲۴ هر روز که می‌گذرد فضای کشور بیشتر انتخاباتی‌تر می‌شود. بعد از پیروزی بایدن در آمریکا خیلی از کارشناسان سیاسی معتقدند معادلات رقابت ۱۴۰۰ دست خوش تغییرات شده است و اصولگرایان دیگر خیلی نمی‌توانند مطلق از پیروزی خود سخن بگویند.

حسن بیادی فعال سیاسی و دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران‌اسلامی ضمن تحلیل این مطلب می‌گوید «احتمال اینکه تاپایان آذرماه معادلات سیاسی تغییر می‌کند».

مشروح گفتگو با حسن بیادی را در ادامه بخوانید.

نتیجه انتخابات آمریکا غافلگیرانه بود، به نظر شما پیروزی بایدن چه تأثیری روی انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد داشت؟

- اگرچه بخاطر ترور و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی (ره) توسط این جنایتکار قلباً خوشحالم که دوره ریاست جمهوری ترامپ تمدید نشد و شک ندارم که حتماً به سزای عمل وقیحانه خود خواهد رسید، اما از نگاه سیاسی معتقدم ترامپ رأی آورد، اما کارتل‌های سیاسی با همکاری دموکراتها، با صحنه سازی و درست کردن فضای منفی و تقلب به پیروزی رسیدند، چون ترامپ با دوشیدن اکثر کشور‌های عربی صاحب نفت مخصوصا عربستان و با ایجاد یک فضای اقتصادی و اشتغال توانسته بود رضایت عمومی مخصوصا قشر آسیب‌پذیر را جلب نماید بنابراین کاری نکرده بود که جامعه آمریکا متضرر شود، ولی رفتار بی‌ادبانه و دور از شأن معمول بین‌المللی او اعتراض دیگر سیاستمداران جامعه خود را برانگیخته بود و نتوانسته بود جامعه سیاسی را همراه خود نماید حتی بسیاری از جمهوری خواهان هم منقد جدی او بودند حتی برخی که می‌گویند که شیوع روزن افروز بیماری کرونا و افزایش بی‌رویه مبتلایان و همچنین ابتلای ترامپ به کرونا در آستانه انتخابات تأثیر منفی روی آرای او گذاشت شاید این تحلیل کمی درست باشد، اما معتقدم ابتلای ترامپ به کرونا یک صحنه نمایشی بود علی‌ایحال درباره تأثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر معادلات سیاست داخلی ایران عقیده دارم که هر تحلیلی ارائه شود زودهنگام است، چون همچنان بر این باور هستم که تا پایان آذر باید صبر کرد، چون سیاست خارجی نظام ما در مقابل زورگویی‌های امریکا ثابت و تغییری نخواهد نمود، اما با تغییر دولت و تصمیمات جدید آنان استراتژی ما در مقابل دولت جدید میتواند متفاوت باشد

شما پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفته بودید که در آذرماه اتفاق مهمی می‌افتد، اما این پیش بینی براساس پیروزی ترامپ بود، حالا که بایدن قرار است دولت بعدی آمریکا را در اختیار بگیرد، چرا همچنان بر آن تحلیل قبلی خود هستید؟

- قبلا در مصاحبه‌ای گقته بودم احتمال وقوع اتفاقی سیاسی و یا اجتماعی تا پایان آذر ماه وجود دارد که منظورم از آن جمله این بود که با وقوع اتفاقات سیاسی در جهان از جمله توافق و همکاری ننگین کشور‌های عربی با صهیونیست‌های اشغال‌گر فلسطین احتما تجدیدنظر و تغییرات استراتژی و برنامه‌های سیاسی و اجتماعی در کشور دور از ذهن نیست بنابراین فکر میکنم که پایان آذرماه بهتر میتوان انتخابات شورا‌های اسلامی شهر‌ها و همچنین انتخابات ریاست جمهوری آتی تصمیم گرفت.

اصولگرایان سه سناریوی انتخاباتی برای خود ترسیم کردند «حضور در صحنه انتخابات بدون آقایان قالیباف و رئیسی»، «حضور در صحنه انتخابات با انتخاب یک نفر از میان آقایان قالیباف و رئیسی پیش از ثبت نام نامزدها» و «حضور همزمان آقایان قالیباف و رئیسی در صحنه انتخابات ریاست جمهوری و کنارگیری یک نفر از آن‌ها در هفته منتهی به انتخابات براساس نظرسنجی»، به نظر شما کدام سناریو موفق‌تر است؟

- به نظرم هیچ کدام از این تصمیمات صلاح کشور نیست و علاوه برآن همان طور که گفتم هر تحلیلی در مقطع کنونی بیان شود اشتباه است بنابراین اصولگرایان و همچنین اصلاح‌طلبان تصمیم گیری درباره سناریوی انتخاباتی را باید به بعد از آذرماه موکول کنند.

بیشتر بخوانید: زیباکلام: اصولگرا‌ها با آمریکا مذاکره می‌کنند/ برجام ۱۴۰۰ اصولگرایان موفقیت بیشتری کسب می‌کند
شفاف‌تر می‌فرمایید قرار است در آذرماه چه اتفاقی بیفتد؟

- با اوضاع آشفته اقتصادی و اجتماعی کنونی رایزنی ها، لابی گری‌ها و گفتگو‌ها در اصولگرایان و اصلاح طلبان به طول خواهد انجامید و این سناریو‌هایی که تهیه کردند هیچ کدام اتفاق نمی‌افتد، چون این دوستان ما نقش و میزان و نحوه مشارکت مردم را با این اوضاع فراموش کرده‌اند و بعضاً با توهمی که در آنان ایجاد شده فقط برای ماندگاری خود بر سرقدرت و مسئولیت‌های بادآورده فکر میکنند و با پیروزی آنان در انتخابات چه بلایی به سر مردم می‌آید برایشان مهم نیست یادشان رفته که آثار سوء بعضی از بی‌تدبیری و عملکرد و رفتار آنان با مردم مخصوصا در حوزه تولید و اشتغال و توجه به جوانان کمتر از تحریم‌های آمریکا نیست.

این روز‌ها شاهد تقابل‌های کلامی بین دولت و مجلس هستیم، برخی معتقدند این تقابل‌ها مقدمه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است، به نظر چیست؟

- الان دولت به طور علنی وارد مقابله با مجلس شده است، چون یک اعتماد به نفسی پیدا کرده است و اکثر وزرای دولت اجازه نظارت و دخالت به نمایندگان مجلس نمی‌دهند و بعضا به تصمیمات مجلس بی توجهی نشان می‌دهند. نکته این است که این مجلس و نحوه مدیریتی آن کویای این است که تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هیچ کاری نمی‌تواند با دولت روحانی بکند. بعد از انتخابات هم هر کسی رئیس جمهور شود مجلس یازدهم همچنان در شرایط انفعال به سر خواهد برد به همین دلیل پیش بینی بنده این است که با مستقر شدن دولت جدید مخصوصا اگر رئیس جمهور از طیف اصولگرایان باشد مجلس با یک انفعال جدی‌تری مواجه خواهد گردید.

به نظر شما چرا مجلس یازدهم که با شعار حل مشکلات مردم براساس رویکرد‌های انقلابی رأی آورد، نه تنها مقابل دولت منفعل شده بلکه همه مصوباتش هم از سوی شورای نگهبان رد می‌شود؟

- سیاسیون تصمیم‌ساز منصف در جامعه اصولگرا بعضا به این نتیجه رسیده‌اند که یک‌دست شدن مجلس کار درستی نبود، چون مانند شعار‌های بزرگ و ضد دولت مستقر وارد مجلس شدند، اما الان نمی‌توانند فرمایشات خود را محقق کنند، چون نوعا به دور از واقعیات و همچنین احساسی تصمیم می‌گیرند حال آنکه این دولت دولتی نیست که به این مجلس باج بدهد و خارج‌از عرف به مصوبات توجه کند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: