تاریخ انتشار: ۰۹:۴۰ - ۰۴ آذر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۶ نظر
الله کرم در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
حسین الله کرم دبیر کل انصار حزب الله ایران درباره شرایط کنونی کشور و انتخابات ۱۴۰۰ پس از پیروزی بایدن در آمریکا با رویداد۲۴ گفتگو کرده است. او معتقد است اصول ثابت با مذاکره قابل حل شدن و معامله نیست.

حسین الله کرم

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: مصاحبه با حسین الله کرم برای خبرنگاران بسیار سخت است. سوالات برایش ارسال می‌شود تا آنها را پاسخ دهد. شیوه او راه چالش در گفت‌وگو و بده بستان با مصاحبه‌شونده را می‌گیرد؛ خودش معتقد است آنقدر حرف‌هایش را تغییر داده‌اند و از سخنانش برداشت متفاوت کرده‌اند که این روش را انتخاب کرده است. این مصاحبه هم از همان دست مصاحبه‌هایی است که با حسین الله کرم شده است.

او هم‌اکنون رییس شورای هماهنگی حزب الله است؛ گروهی که چهره‌های مهم آن زمان به لباس شخصی‌ها هم معروف بودند اما هر کدام از آنها مسیری رفتند؛ یکی به سینما رفت، یکی استاد دانشگاه شد، یکی فعالیت حزبی را انتخاب کرد و ...

سخنان نیروهای انصار حزب الله از این جهت اهمیت دارد که هنوز برای بخشی از نیروهای تندروی اصولگرا مرجع هستند. پس از پیروزی جو بایدن در آمریکا و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران تحلیل حسین الله کرم از شرایط امروز ایران را در ادامه بخوانید.

با توجه به شرایط فعلی از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

معمولا در اینگونه ارزیابی‌ها همواره به انتخابات گذشته نگاه می‌شود. جریان اصلاح‌طلب سیاسی در مجلس یازدهم شرکت نکرد و به نوعی دست به تحریم زد. البته اصلاح‌طلبان اقتصادی در انتخابات ۹۸ شرکت کردند که در نتیجه نفر اول لیست آن‌ها اتفاقا که از جبهه اصلاح طلب سیاسی بود، یعنی آقای مجید انصاری حدود۶۰ هزار رای آورد که تقریبا یک‌بیستم نفر اول لیست اصولگرایان آقای قالیباف بود.

در این وضعیت جریان اصلاح‌طلب طرح عدم مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری را مطرح کردند، این در حالی است که آن‌ها با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از نظر خود برگشتند و به حضور در انتخابات سال آتی فکر می‌کنند.

با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد که میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری بیش از میزان مشارکت انتخابات مجلس ۹۸ باشد. اما در پیروز شدن اصلاح‌طلبان تردید جدی وجود دارد. زیرا در دولت دوم روحانی به هیچ عنوان موفق نبودند و از لحاظ اقتصادی و سیاسی، موجب تنزل طبقه متوسط به طبقه پایین شدند. چنانچه طبقه متوسط برای شعار‌های توسعه سیاسی از جمله جمهوری محض، حقوق بشر و ... وجود خارجی چندانی ندارد.

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۹۸ نسبت به دوره‌های گذشته پایین بود، علت آن را چه می‌دانید. آیا ممکن است شاهد پایین بودن میزان مشارکت در ۱۴۰۰ هم باشیم؟

مهمترین علت پایین بودن میزان مشارکت در مجلس یازدهم عمدتا به وضعیت اقتصادی مردم مربوط می‌شود که در راستای ناکارآمدی دولت و ایجاد تحریم‌ها به وجود آمده بود و از سوی دیگر بروز ویروس کرونا شرایط را بدتر کرد. با شرایط موجود باید گفت میزان مشارکت از انتخابات مجلس ۹۸ کمتر باشد، اما روی کار آمدن احتمالی آقای بایدن در آمریکا موجب امید کاذب در اصلاح طلبان شده و احتمالا موجب ایجاد مشارکت بیشتری شود.

در انتخابات گذشته یکسال مانده به برگزاری، وضعیت همه مشخص بود اما الان احزاب سیاسی شور و انرژی برای انتخابات ندارند، چرا؟

شور و انرژی احزاب به شور و انرژی توده مردم ارتباط دارد. از آنجا که مردم متاثر از سه عنصر تحریم، ناکارامدی دولت و تاثیر کرونا در اقتصاد هستند، عدم تحول و تداوم وضعیت موجود، همچنان کاهش شور و انزوای مردم و بالطبع احزاب خواهیم بود.

نارضایتی مردم از شرایط موجود، حاصل چیست؟

معتقدم ناکارآمدی دولت بیش از ۵۰ درصد از نارضایتی مردم را تشکیل داده است و مابقی به دو عنصر دیگر یعنی تحریمها و ثاثیر ویروس کرونا براقتصاد برمی‌گردد.

برخی معتقدند میزان پایین مشارکت در انتخابات، به دلیل عدم حضور پررنگ اصلاح طلبان و طرفداران آن‌ها بوده، چقدر به این موضوع معتقد هستید؟

بنده معتقدم همان سه عنصر یعنی تحریم، ناکارآمدی تعمدی دولت و تاثیر کرونا در اقتصاد، باعث عدم مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ۹۸ شد. به هرحال بخشی از اصلاح طلبان با لیستی به سرلیستی مجید انصاری به میدان آمدند. اگر مردم شرکت نکردند، به دلیل رفتن طبقه متوسط به طبقه پایین جامعه بود که تحت تاثیر دولت روحانی صورت گرفت.

برخی از گمانه زنی‌ها حاکی از ورود افرادی مانند رئیسی و قالیباف به صحنه انتخابات است. با حضور آنها موافقید یا فکر می‌کنید باید در همان قوه مقننه و قضاییه بمانند.

برخلاف جریان اصلاح طلبان که ریاست قوه مجریه را به صندلی خدماتچی تنزل می‌دهند، معتقد هستم که صندلی قوه مجریه اهمیت بسیار بیشتری از دو قوه دیگر دارد، از همین رو می‌گویم هر فردی که توانایی اداره این قوه را دارد باید به میدان بیاید. زیرا مشکلات کشور با آمدن یک مدیر مقتدر قابل حل شدن است و با ورود افرادی که می‌توانند این قوه را مقتدر کنند موافقم. مردم نیز به دنبال رئیس قوه مجریه مقتدر هستند و به چنین فردی رای خواهند داد. در این شرایط هر فرد اصلاح طلب به دلیل ناکارآمدی‌های تعمدی دولت روحانی، نمی‌توانند مورد اقبال مردم قرار بگیرند.

 آیا این صحبت که مذاکره اگر در دوره اصولگرایان رقم بخورد هیچ مشکلی ندارد و اگر در دوره اصلاح طلبان باشد قابل قبول نیست، ارزیابی شما در این خصوص چیست؟

اصولا اصولگرایان به مذاکره به چشم یک ابزار موفقیت جریان مقاومت بهره می‌گیرند، در حالی که به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان مذاکره را یک هدف می‌دانند و برای رسیدن به سازش از آن استفاده می‌کنند.

معتقدم مذاکره یک ابزار برای رسیدن به اهداف است. دو طرف استراتژی ثابتی دارند، طرف آمریکایی در همه دوره‌ها یک عنصر ثابتی به نام دفاع همه جانبه از برخی از کشور‌ها و منافعشان مانند رژیم اشغالگر قدس و حمایت از کشور‌های دارای نفت و انرژی در حوزه خلیج فارس دارند و از اصولشان کوتاه نمی‌آیند. در ایران نیز اصول ثابتی وجود دارد. به طور مثال دفاع از فلسطین، مقابله با جنگ‌افروزی و اشغال و بی‌ثباتی کشور‌ها نیز از اصول کشور ما است و این اصول ثابت با مذاکره قابل حل شدن و معامله نیست.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
1
4
معلومه احساس خطر کردی چون سود شما و امثال شما در تحریم و دشمن تراشیه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
2
1
در دل اصلاح طلبان امید و در دل شماها نا امیدی
ای تف بر هر دوی تان
یک ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
0
2
برادر الله کرم تو رو قسم به همه مقدساتی که اعتقاد داری تو رو قسم به خون شهدا و امام دیگه وارد این بازیای سیاسی نشین. به خدا ملت دیگه بریدن. بابا گوهر بابای اصلاح طلب و اصولگرا و هر گروه دیگه کردن! خواهشا این لجبازی و دشمنی بی نتیجه با دنیا رو بذارین کنار. بذارین مردم یه نفس راحت بکشن. به خدا خسته شدیم به ولای علی مردم به ویژه جونا دیگه هیچ امید و انگیزه ای ندارن. همه دارن از اخلاق و دین و مذهب دور می شن. والا به خدا ما هم حق زندگی داریم. آخه این همه دنبال سیاستهای بی نتیجه رفتین چی شد. نتیجه این سیاستها شده صلح و آشتی کشورهای منطقه با به قول شما رژیم صهیونیستی و کشته شدن و بدبختی بیشتر برای مردم منطقه و ایران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
4
یکی امرای عباسی گفته اگر خدا روز قیامت بنی عباس را بازخواست کند حجاج ابن یوسف برای جهنمی بودن همه ما کافیست (نقل به مضمون) و الله کرم را هم به احمدی نژاد بازخواست خواهند کرد که کردار او برای شرمساری همه پشتیبانان او کافی است ساکت باش و دوباره نسخه نپیچ برای این مردم همه چیز باخته
amir
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
0
2
مثل اینکه مجلس و شماها جلوتر خبر داشتین یا زمینه رو آماده میکردین
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
این الله کرم ها و.....انقلاب بزرگ مردم را منحرف و نابود کردند.من به عنوان برادر شهید دیگر هیچ جا نمی توانم از انقلاب دفاع کنم تا در جمعی به ویژه اگر چند.جوان باشند نام انقلاب را نمی توانم ببرم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: