تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۲۶ آذر ۱۳۹۹
رویداد‌۲۴ بررسی می‌کند؛

اثر مشهود ویروس کرونا در داده‌های مرکز آمار/ تعداد واقعی قربانیان کرونا در ایران چقدر است؟

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد، در زمستان سال ۹۸ و بهار امسال یعنی بعد از شیوع کرونا بیشترین آمار فوت‌شدگان مربوط به گروه جمعیتی ۱۵ تا ۶۴ سال بوده است. تعداد کسانی که در بهار امسال فوت‌شده‌اند، ۲۰درصد بیشتر از تعداد فوت‌های ثبت‌شده در بهار سال گذشته است.

ویروس کرونا

رویداد۲۴ مرضیه امیری: بعد از اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران یعنی از زمستان سال گذشته تاکنون، ستاد ملی کرونا روزانه آمار مربوط به فوت‌شدگان و مبتلایان به این ویروس را منتشر می‌کند، اما بسیاری از کارشناسان و همچنین افکار عمومی باتوجه به مشاهدات و تجربه خود و اطرافیانشان این آمار را واقعی نمی‌دانند و در آن تشکیک می‌کنند. حالا داده‌های مرکز آمار که به استناد گواهی صدور فوت سازمان ثبت احوال کشور است نشان می‌دهد که آمار واقعی قربانیان ویروس کرونا بیش از آن چیزی است که تاکنون به طور رسمی اعلام شده است.

مرکز آمار به تازگی و برای اولین بار گزارشی تحت عنوان «وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران» منتشر کرده که در آن اطلاعاتی مربوط به بخش‌های جمعیت، سلامت، اشتغال، تفریح و آموزش موجود است. طبق داده‌های بخش جمعیت این گزارش در بهار امسال ۱۱۰هزار و ۳۵۰ نفر از جمعیت ساکن در ایران فوت شده‌اند.

اثر شیوع ویروس کرونا به‌طور مشخص در داده‌های مرکز آمار مشهود است و نکته‌ای که بیش از همه به چشم می‌خورد این است که گرچه دولت شیوع ویروس کرونا را نیمه دوم زمستان سال گذشته اعلام کرد، اما نرخ مرگ در پاییز همان سال نیز اوج گرفته بود، به‌طوری که تعداد فوت‌شدگان پاییز سال گذشته در مقایسه با پاییز سال ۹۷ حدود ۱۰درصد افزایش پیدا کرده بود. در زمستان همان سال تعداد فوت‌شدگان ثبت‌شده رشد ۴.۵درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از خود داشته و در بهار امسال نرخ رشد ثبت فوت‌شدگان به ۲۰درصد می‌رسد، در حالی که رشد آمار فوت‌شدگان بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷ حدود یک‌درصد بوده است.

افزایش ۲۰ درصدی فوت شدگان بهار امسال در مقایسه با سال گذشته

نرخ ۲۰ درصدی افزایش فوت‌شدگان در بهار امسال همچنین در حالی اتفاق افتاده که میزان افزایش فوت‌شدگان در سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۵ (بازه زمانی مورد بررسی در گزارش مرکز آمار) ۶.۸ درصد بوده است.


بزرگی این عدد گویای شدت فاجعه ویروس کروناست؛ اگرچه آمار‌های اعلامی ستاد ملی کرونا چیز دیگری را نشان‌ می‌دهد، اما استنتاج از داده‌های تفکیک‌نشده مرکز آمار (در این داده‌ها نامی از کرونا به‌عنوان علت مرگ موجود نیست) گویای این است که ویروس کرونا بیشتر از آنچه تاکنون اعلام شده، جان گرفته است.


همین داده‌ها نشان می‌دهند، شیوع ویروس کرونا در زمانی که دولت هم خود را ناتوان از اعمال سیاست‌های حمایتی و جبرانی اعلام کرده، بر زندگی و جان آدم‌ها به شکل‌های دیگری نیز تاثیر گذاشته است.


بیشتر بخوانید:خطر کرونا در کمین دورهمی‌های یلدایی/ کرمانپور: ویروس کرونا به سمت مسری بودن و بیماری‌زاتر بودن پیش می‌رود


اثر اجتماعی ویروس کرونا در داده‌های مرکز آمار

داده‌های مرکز آمار ایران همچنین نشان می‌دهد که در بهار امسال ۱۸ هزار و ۶۲۲ زن به پزشک قانونی مراجعه کرده‌اند تا خشونت فیزیکی همسران خود را گزارش کنند. خودکشی نیز یکی دیگر از اتفاق‌هایی است که حالا به‌ واسطه شیوع کرونا آمار‌ها حاکی از روند افزایشی آن است. در داده‌های مرکز آمار عنوان مشخص مرگ بر اثر خودکشی نیامده و این علت مرگ را با عنوان «سایر» ذکر کرده و در پانویس نوشته است منظور از سایر خودکشی است.

در بهار امسال ۲۸۵۸ گواهی فوت در سازمان ثبت احوال ثبت شده که متعلق به کسانی بوده که با خودکشی و حلق آویز شدن به زندگی خود پایان دادند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۲۹درصد و نسبت به زمستان سال گذشته ۱۵درصد افزایش داشته است. طی سال‌های اخیر، بهار امسال شاهد بیشترین تعداد آدم‌هایی بوده که دیگر نمی‌توانند و نمی‌خواهند به زندگی ادامه دهند. شیوع ویروس کرونا، تبعات سلامت و اقتصادی آن و بی‌اعتنایی دولت به تخصیص پوشش‌های جبرانی معیشتی از مهم‌ترین عواملی است که در توضیح افزایش آمار خودکشی مطرح می‌شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: