تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۲۸ آذر ۱۳۹۹

جهش ویروس کرونا واکسن را بی‌تاثیر می‌کند؟

متخصصان بر این باورند در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جهش تازه ویروس کرونا منجر به بروز بیماری خطرناک‌تر می‌شود.
جهش ویروس کرونا
رویداد۲۴ ویروس کرونا نوعی ویروس RNA و شامل مجموعه‌ای از مواد ژنتیکی است که در پوششی از پروتئین قرار گرفته است. هنگامی که ویروس RNA وارد بدن میزبان می‌شود، شروع به ساختن نسخه‌های جدیدی از خود می‌کند و می‌تواند سلول‌های دیگر را آلوده کند.

ویروس‌های RNA، مانند آنفلوانزا، سرخک و البته ویروس کرونا، در مقایسه با ویروس‌های DNA، مانند تبخال، آبله و ویروس پاپیلومای انسانی بیشتر در معرض تغییرات و جهش هستند.

پروفسور وندی بارکلی، رئیس گروه بیماری‌های عفونی کالج امپریال لندن، گفت: جهش ویروس در واقع تغییر در ژنوم ویروس است. همه ویروس‌ها جهش می‌یابند و ویروس کرونا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بیشتر بخوانید: فعلا خبری از خرید واکسن کرونا نیست/ زودتر از خرداد بعید است به واکسن ایرانی دست پیدا کنیم
پروفسور جاناتان بال، استاد ویروس‌شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام نیز گفت: اطلاعات ژنتیکی در بسیاری از ویروس‌ها می‌تواند بسیار سریع تغییر کند و گاهی اوقات این تغییرات می‌تواند به نفع ویروس باشد، با این امکان که ویروس راحت‌تر و سریع‌تر انتقال یابد یا از واکسن‌ها یا درمان‌ها فرار کند. اما بسیاری از این تغییرات چنین تاثیراتی ندارند.

پروفسور بال ادامه داد: با این حال مهم است که ما هرگونه تغییر ژنتیکی را که اتفاق می‌افتد، بررسی کنیم تا ببینیم آیا بر رفتار ویروس تأثیرگذار است یا خیر. ولی در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جهش تازه ویروس کرونا منجر به بروز بیماری خطرناک‌تر می‌شود و یا این که این نوع جدید ویروس کرونا به واکسن‌های تأیید شده پاسخ نخواهد داد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: