کرونا چطور باعث سکته قلبی و مغزی می‌شود؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - ۰۱ دی ۱۳۹۹
یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: ویروس کرونا به دلیل التهابی که ایجاد می‌کند و موادی که ناشی از این ویروس در جدار عروق آزاد می‌شود، ممکن است انعقاد عروقی و حتی سکته مغزی بیمار را به دنبال داشته باشد.
ویروس کرونا
رویداد۲۴ امیر حسین بقراطیان فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان با تاکید بر اینکه تب، سرفه، گلودرد و تنگی نفس از علائم اصلی ابتلا فرد به ویروس کرونا است، تصریح کرد: بروز مشکلات گوارشی و کبد از علائم ثانویه کرونا محسوب می‌شود.

دکتر بقراطیان گفت: کسانی که دچار نفخ یا اسهال ناشی از کرونا هستند، باید از خوردن مواد غذایی حاوی نشاسته و کربوهیدرات، نوشیدنی‌های گازدار و برخی فرآورده‌های لبنی مانند شیر، بستنی و پنیر، حبوبات مانند لوبیا، جوی دوسر، میوه‌هایی مانند آلو سیاه، سیب، هلو و گلابی و همچنین سیگار و مشروبات الکلی خودداری کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: افرادی که دارای ناراحتی گوارشی و نفخ هستند، نباید از برخی سبزیجات حاوی قند که منجر به بروز نفخ می‌شوند مانند خانواده پیاز و کنگر که دارای فروکتوز هستند یا خانواده کلم و مارچوبه و همچنین نخودفرنگی استفاده کنند. ضمن اینکه افرادی که دارای ناراحتی معده و نفخ گوارشی هستند، به هیچ وجه نباید از سرکه و ترشیجات مصرف کنند.

وی همچنین با بیان اینکه ویروس کرونا باعث افزایش انعقاد خون می‌شود، اظهار کرد: این ویروس می‌تواند در رگ اصلی کبد لخته خون (ترومبوز) ایجاد کند.

بقراطیان با اشاره به اینکه احتمالا بیماری ویروسی کرونا در اثر تظاهرات گوارشی ممکن است مقداری آنزیم‌های کبدی را بالا ببرد، گفت: به خصوص کسانی که کبد آن‌ها مشکل دارد به دلیل اینکه این عضو حساس در واقع کارخانه بدن محسوب می‌شود و اگر این کارخانه از نظر سیستم ایمنی مختل شود، می‌تواند در تمام بدن اثرگذار باشد؛ باید از خوردن یک سری مواد غذایی چرب و همچنین نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه گازدار اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه حدود ۷۵ درصد مواد غذایی و نوشیدنی‌ها از سیستم کبد عبور می‌کنند تا مواد مفید آن جذب خون شده و سموم آن نیز دفع شود، افزود: علاوه بر ویروس کرونا دارو‌هایی که برای درمان این بیماری نیز استفاده می‌شوند، ممکن است عوارض کبدی به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ۳ نگرانی جدی درباره جهش ویروس کرونا
این فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: از آنجایی که ویروس کرونا سیستم التهابی بدن را فعال می‌کند، مانند هر ویروس دیگری همچون هیپاتیت B و C که التهاب‌زا هستند، می‌تواند در کبد افراد اثرگذار باشد.

بقراطیان بیان کرد: ویروس کرونا به دلیل التهابی که ایجاد می‌کند و موادی که ناشی از این ویروس در جدار عروق آزاد می‌شود، ممکن است انعقاد عروقی و سکته قلبی و حتی سکته مغزی بیمار را به دنبال داشته باشد.
منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: