تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۰۳ دی ۱۳۹۹
در مدت حضور سلطانی‌فر در وزارت ورزش، استقلال ۲۲ مدیر به خود دیده اما نه تنها مشکلات کاسته نشده و بدهی‌های میلیاردی ایجاد شده، بلکه تنها یک جام حذفی به تالار افتخارات این باشگاه اضافه شده است.

دلیل سقوط استقلال در دوره سلطانی‌فر

رویداد۲۴ مدیریت باشگاه استقلال در دوره مسعود سطانی فر وزیر ورزش و جوانان طی سال‌های اخیر بارها دستخوش تغییرات شده و این تیم در این سالها به جز یک قهرمانی جام حذفی در فصل ۹۶-۹۷ دستاورد چندانی نداشته است. این تیم در سالهایی که از کمترین امکانات برخوردار بود، همیشه به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی در لیگ و حتی آسیا نام خودش را بر سر زبان‌ها می‌انداخت اما حالا با اسپانسرهای چند ده میلیاردی و البته مدیریت ضعیف نه تنها از نظر فنی موفق نشده بلکه از لحاظ ساختاری نیز چیزی به آن طی سالیان اخیر اضافه نشده است.

اما اینکه چرا استقلال با پشتوانه هواداری میلیونی، چنین شرایطی دارد، قطعا به تغییرات پی در پی مدیریتی و عدم نظارت روی عملکرد مدیرانش توسط مقامات مسئول مثل وزارت ورزش بر می گردد.

با نگاهی به تغییرات در بخش مدیریت متوجه می شویم بی دلیل نیست چرا این باشگاه از سال ۹۱-۹۲، چه از نظر فنی و چه مدیریتی، دچار مشکلات عدیده شده و مدیران منصوب وزارت ورزش این باشگاه را به سمت سراشیبی هدایت کردند. 

نگاهی به تغییرات گسترده در مدیریت باشگاه استقلال در مدت ۴ سال و ۶۲ روز حضور مسعود سلطانی‌فر در وزارت ورزش:

۹۵/۸/۱۱

شهاب جهانیان (رئیس هیأت مدیره)، مسعود معینی، رضا افتخاری (مدیرعامل)، حسن زمانی و پندار توفیقی. مسعود معینی در تاریخ ۲۶ آذر ۹۵ استعفا کرد.

۳ / ۴ / ۹۶
محمدحسین قریب (رئیس هیأت مدیره)، جواد قراب، اکبر عباسی ملکی، حسن زمانی و رضا افتخاری (مدیرعامل)

 ۲۴ / ۳ / ۹۷
امیرحسین فتحی، جواد قراب، اکبرعباس ملکی، حسن زمانی و رضا افتخاری (مدیرعامل)

 ۴ / ۴/ ۹۷
اکبر عباسی ملکی (رئیس هیأت مدیره)، جواد قراب، امیرحسین فتحی، حسن زمانی و رضا افتخاری (مدیرعامل)

 ۸ / ۱۱ / ۹۷
احمد سعادتمند (رئیس هیأت مدیره)، کامران منزوی، میرشاد ماجدی، اسماعیل خلیل‌زاده و امیرحسین فتحی (مدیرعامل)

 ۱۰ / ۶ / ۹۸
اسماعیل خلیل‌زاده (رئیس هیأت مدیره)، کامران منزوی، میرشاد ماجدی و امیرحسین فتحی (مدیرعامل)

۲۷ / ۹ / ۹۸
اسماعیل خلیل‌زاده (رئیس هیأت مدیره)، کامران منزوی، میرشاد ماجدی، علی فتح‌الله‌زاده و امیرحسین فتحی (مدیرعامل)

 ۱۲ / ۱۰ / ۹۸
اسماعیل خلیل‌زاده (رئیس هیأت مدیره و سرپرست)، علی فتح‌الله‌زاده، امیرحسین فتحی، کامران منزوی، میرشاد ماجدی و سید عبدالرضا موسوی

۱۳ / ۱۱ / ۹۸
اسماعیل خلیل‌زاده (رئیس هیأت مدیره و سرپرست)، علی فتح‌الله‌زاده، کامران منزوی، مهدی شریفی نیک نفس و سید عبدالرضا موسوی

۲۸ / ۱۲ / ۹۸
اسماعیل خلیل‌زاده (رئیس هیأت مدیره و سرپرست)، احمد سعادتمند، کامران منزوی، حجت نظری و سید عبدالرضا موسوی.

 ۱۱ / ۱ / ۹۹
احمد سعادتمند (مدیرعامل)، حجت نظری، کامران منزوی و اسماعیل خلیل‌زاده

۱۰ / ۴ / ۹۹
احمد سعادتمند (مدیرعامل)، حجت نظری، مهدی عبدیان، هادی زبده شیرکوهی و اسماعیل خلیل‌زاده

 ۹۹/۹/۲۶
احمدی مددی (مدیرعامل)، مهدی عبدیان، اسماعیل خلیل‌زاده، حجت نظری و حمیدرضا آصفی. زبده شیرکوهی از هیات مدیره استعفا کرد.

این همه تغییر در ۴ سال بدون شک باعث عدم ثبات مدیریتی و کارکرد ضعیف افراد منتخب وزارت ورزش است. واضح و روشن است که وزارت ورزش به خاطر ضعف مدیریتی ناچار به این تغییرات شده و کمتر سرمربی در این چند سال وجود داشته که با یک مدیرعامل کار کرده باشد. نمونه‌اش امیرحسین فتحی که با همراهی معاونش هرگز با انتخاب رضا افتخاری (سرمربیگری شفر) کنار نیامد و در نهایت با برکناری وی خسارت زیادی به استقلال وارد شد. در ادامه، دیگر مدیران هم مجبور شدند با خسارت استراماچونی کنار بیایند و همین رویه همچنان ادامه دارد.

در این بین نفراتی مثل زبده شیرکوهی، جواد قراب، حسن زمانی، اکبر عباسی ملکی، شهاب جهانیان، مهدی شریفی و عبدالرضا موسوی عضو هیات مدیره شدند که هرگز مشخص نشد چه اقدامی برای رشد و ایجاد ساختار انجام داده‌اند. حتی گفته می شود که خیلی از این نفرات به دلیل اختلاف با وزارت ورزش از استقلال جدا شدند. افرادی مثل حسن زمانی، عبدالرضا موسوی و ... بعد از جدایی، از عملکرد وزیر ورزش انتقاد کردند و نشان می‌دهد انتخاب‌ها روی اصول انجام نشده است.

با این اتفاقات، دلایل ناکامی چندین و چند ساله استقلال و ایجاد بدهی های سنگین و چند ده میلیاردی اتفاق عجیبی نیست. کاملا مشخص است چرا این تیم پرطرفدار موفق شده در این سالها تنها یک جام حذفی کسب کند چون هر مدیری که سکان مدیریت را در دست گرفته، بر اساس خواسته‌های شخصی اقدام به تغییر در کادر فنی زده و همین استقلال را به مرز فروپاشی برده است.

بد نیست مدیران وزارت ورزش و مسعود سلطانی‌فر در راس آن، عملکرد سالهای اخیر خود استقلال را بررسی و خودشان قضاوت کنند آیا نظارت درستی روی این باشگاه صورت گرفته است یا خیر؟

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: