نزدیک به سه میلیون دانش‌آموز از شاد و یا فضای مجازی استفاده نمی‌کنند | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۰۶ دی ۱۳۹۹
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور:
سید جواد حسینی، رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: بیش از دو میلیون از فضای مجازی غیر شبکه شاد استفاده می‌کنند. همچنین نزدیک به سه میلیون نفر از دانش آموزان از شبکه شاد و یا فضای مجازی استفاده نمی‌کنند. این در حالیست که دست کم ۳۰ درصد دانش آموزان از وسایل هوشمند برای اتصال به فضای مجازی و شبکه شاد بی‌بهره‌اند.

خانه اجتماعی نزدیک به سه میلیون دانش‌آموز از شاد و یا فضای مجازی استفاده نمی‌کنند

رویداد۲۴ سید جواد حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، معاون آموزش و برنامه‌ریزی و مدیرکل توسعه مدیریت و منابع انسانی این سازمان با دکتر حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در محل این کمیسیون دیدار و گفتگو کردند.

دکتر سید جواد حسینی در این دیدار ضمن تقدیر از زحمات حاجی بابایی بابت تلاش مستمر ایشان در امر تعلیم و تربیت و توجه خاص به امر آموزش و پرورش اظهار کرد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب است و از سال ۱۳۷۰ که کار خود را شروع کرد تاکنون پوشش تحصیلی ۱۸ برابر و اعتبارات این سازمان ۸ برابر افزایش یافته است.

وی گفت: این سازمان علاوه بر خدمات آموزشی و پرورشی خدمات توانبخشی نیز به دانش آموزان با نیاز‌های ویژه ارائه می‌کند و تمام تلاش این سازمان این است که در چهار مولفه نیروی انسانی، فضا و تجهیزات، فرایند‌ها و منابع انسانی به حد استاندارد برسد.

وی افزود: سازمان آموزش و پرورش استثنایی از حیث بودجه دارای ردیف مستقل است و در ردیف‌های پژوهش‌های کاربردی، برنامه آموزش استثنایی، برنامه توانبخشی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی و آموزش دوره پیش حرفه‌ای و حرفه‌ای به این سازمان بودجه اختصاص می‌یابد.

حسینی با بیان اینکه بودجه پیشنهادی امسال سازمان ۳۳.۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد و این نظام بودجه‌ریزی از دو جهت دست‌کم نیازمند نگاهی نو می‌باشد اظهار کرد: در شورای سازمان و بر اساس استاندارد‌های جهانی مصوب شده است که سرانه دانش آموزان استثنایی دست کم پنج برابر دانش آموزان عادی باشد و در عمل این چنین نیست و فاصله زیادی از این جهت وجود دارد.


بیشتر بخوانید: آموزش و پرورش: به شدت نگران سطح سواد این نسل هستیم


وی گفت: همچنین برخی از برنامه‌ها در نظام بودجه ریزی نیازمند توجه ویژه‌تر است به عنوان مثال برنامه آموزش استثنایی و فعالیت‌های مربوط به توسعه آموزش‌های تلفیقی فراگیر و خصوصاً ارائه خدمات حمایتی که در سال ۹۹ با برنامه‌ای تحت عنوان نهضت توان افزایی در حال پیگری است بودجه خاص خود را می‌طلبند.

وی تصریح کرد: بودجه اختصاص یافته به برنامه ارائه خدمات حمایتی ۱۶ میلیارد تومان است در حالی که نیاز این سازمان به ۴۵۰ میلیارد تومان است.

معاون وزیر با بیان اینکه در برنامه توانبخشی دانش‌آموزان استثنائی نیز بودجه اختصاصی با حجم فعالیت متناسب نیست اظهار کرد: در حوزه خدمات توانبخشی درون و برون مدرسه‌ای به طور جدی نیازمند به توجه ویژه است.

وی افزود: آموزش دوره پیش حرفه‌ای و حرفه ای، هم در بخش بودجه مواد مصرفی و هم تجهیز کارگاه‌ها نیازمند عنایت خاص هستند.

معاون وزیر با اشاره به طرح هدایت (هر دانش آموز یک تبلت، هر تبلت یک کلاس و یک مدرسه) که وی به عنوان نماینده ویژه وزیر در این حوزه نیز مسئولیت برعهده گرفته است اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار دانش آموز در کشور داریم که ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار از این تعداد از فضای مجازی و شبکه شاد استفاده می‌کنند.

وی افزود: ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز به طور مشخص از شبکه شاه بهره می‌برند و لذا بیش از دو میلیون از فضای مجازی غیر شبکه شاد استفاده می‌کنند.

وی گفت: همچنین نزدیک به سه میلیون نفر از دانش آموزان از شبکه شاد و یا فضای مجازی استفاده نمی‌کنند.


حسینی تصریح کرد: دست کم ۳۰ درصد دانش آموزان از وسایل هوشمند برای اتصال به فضای مجازی و شبکه شاد بی‌بهره‌اند که نزدیک به ۵ میلیون دانش آموز را شامل می‌شود و رقم نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار را طلب می‌کند.

شایان ذکر است در این نشست دکتر حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و دیوان محاسبات مجلس ضمن بیان اهمیت نظام تعلیم و تربیت و نقش آن در توسعه جامعه اظهار کرد: هیچ جامعه‌ای بدون اتکا به آموزش و پرورش و توجه به آن توسعه نخواهد یافت و مهمترین عنصر ارتقاء نظام تعلیم و تربیت نیز به نیروی انسانی مربوط می‌شود.

وی افزود: تمام توان مجلس شورای اسلامی در حوزه برآوردن نیاز‌های آموزش و پرورش و با توجه به ظرفیت‌های موجود در خدمت نظام تعلیم و تربیت قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ وی تصریح کرد: در حد مقدورات با هماهنگی‌هایی که با سایر بخش‌ها باید شکل بگیرد ارتقاء نظام تعلیم و تربیت در ابعاد مختلف مورد توجه قرار خواهد گرفت.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: