کاهش ۴۰ درصدی بستری بیماران کرونا در بیمارستان‌ها / آمار یک استان همچنان رو به افزایش | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۰۷ دی ۱۳۹۹
وزارت بهداشت:
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: اعمال محدودیت‌های کرونایی از اول آذر موجب کاهش ۴۰ درصدی موارد بستری بیماران کووید۱۹ در بیمارستان‌ها شده اما این وضعیت شکننده است. به همین علت، محدودیت ترددهای بین‌شهری و محدودیت ترددها از ساعت ۹ شب همچنان ادامه خواهد داشت.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا

رویداد۲۴ دکتر شهنام عرشی معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: روند کاهشی بروز بیماری و بستری بیماران کووید۱۹ در اکثر استان‌ها همچنان ادامه دارد و به جز تعداد محدودی از استان‌ها مانند مازندران که همچنان شیب نسبی صعودی دارد، شیب نمودار کرونا در اکثر مناطق کشور نزولی است.

وی افزود: البته این وضعیت شکننده است به همین علت محدودیت تردد خودروها بین شهرها با پلاک غیربومی همچنان برقرار است و محدودیت تردد خودرو از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح علاوه بر شهرهای نارنجی در شهرهای زرد نیز اجرا می شود.

وی گفت: با توجه به کاهش موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور، در اکثر بیمارستان‌های کشور بخش های بیمارستانی از حالت اشباع درآمده است و تعداد زیادی از بخش های بیمارستانی که قبل از اعمال محدودیت ها کاملا پر بودند،اکنون تخت خالی هم دارند، حدود ۴۰ درصد از موارد بستری بیماران کرونا کاسته شده است و حتی در برخی بیمارستان‌ها که برخی بخش های بیمارستانی را به بخش کرونا تغییر کاربری داده بودند، این بخش ها تعطیل شده و به کاربری دیگری داده شده است. البته با توجه به محدودیت و کمبود تخت های آی سی یو همچنان بخش های آی‌سی‌یو پر هستند و به این زودی ها بخش های آی‌سی‌یو خالی نمی شوند.


بیشتر بخوانید: نابرابری در توزیع واکسن کرونا/ پایان همه‌گیری ویروس کرونا در خاورمیانه اعلام می‌شود؟


احتمال بازگشت مجدد پیک کرونا

عرشی افزود: روند بروز و ابتلا به ویروس کرونا از حدود ۴ هفته گذشته که محدودیت های جدید اعمال شد. در اکثر مناطق کشور نزولی است و امیدواریم با ادامه محدودیت ها و همکاری مردم، این روند ادامه پیدا کند، هر چند نگرانیم که اگر محدودیت ها و سختگیری ها از طرف مردم و دستگاههای اجرایی جدی گرفته نشود. اواخر دی و در بهمن ماه دوباره پیک و اوج گرفتن موارد ابتلا و فوتی کرونا را در کشور داشته باشیم. به همین علت از مردم و دستگاه‌های مسئول تقاضا داریم محدودیت ها و توصیه‌های بهداشتی را به دقت اجرا کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: روند اوج گرفتن و کاهش نسبی موارد کرونا هم به طبیعت این ویروس مربوط می‌شود و هم به میزان همکاری در رعایت محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی بستگی دارد. البته این کاهش نسبی موارد ابتلا را به رفتار ویروس نسبت نمی‌دهیم بلکه بیشتر به افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت می دهیم.

وی درباره تغییر و جهش ویروس کرونا و اقدامات انجام‌شده برای کنترل آن گفت: با توجه به جهش ویروس کرونا در انگلستان، اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شده از جمله اینکه پروازهای مستقیم از مبدا انگلیس و از ایران به انگلیس متوقف شد. در مورد مسافران غیرمستقیم نیز کنترل‌های مرزی انجام و از همه مسافران تست گرفته می‌شود و افراد مشکوک قرنطینه می شوند. افرادی هم که در دو هفته گذشته از مبدا انگلیس به ایران آمده اند، همه پیگیری می‌شوند که آیا بیماری داشته اند یا نه و در صورتی که بیماری داشته باشند، تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در مورد جزئیات مربوط به جهش ویروس کرونا و تغییرات آن تحقیقات ادامه دارد اما بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده به نظر می رسد میزان قدرت سرایت این ویروس حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است اما مرگ‌آوری آن بیشتر نشده است.

وی گفت: برای تامین واکسن کرونا نیز اقدامات متعددی هم برای تولید و هم خرید واکسن کرونا از خارج در کشور انجام شده و به زودی جزئیات آن به مردم اعلام می‌شود.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: