تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۰۸ دی ۱۳۹۹
العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: آنچه در عراق جریان دارد، دربردارنده پیام‌ها و شروطی از جانب ایران برای جو بایدن، در خصوص رابطه میان دو کشور بوده و حاکی از آن است که عراق همچنان میدان مانور است.
ادعای العرب، نزدیک به عربستان: آنچه در عراق جریان دارد، شرط‌های ایران برای جو بایدن است
رویداد۲۴ العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: نخست وزیر عراق به چالش شبه نظامیان شیعه بازگشته، تا هدف اساسی که دولتش بخاطر آن تشکیل شده است، یعنی بازیابی هیبت دولت را به عراقی‌ها یادآوری کند.

در ادامه این مطلب آمده است:، اما تحلیلگران بر این عقیده اند آنچه در عراق جریان دارد، دربردارنده پیام‌ها و شروطی از جانب ایران برای رئیس جمهور منتخب آمریکا، جو بایدن، در خصوص رابطه میان دو کشور بوده و حاکی از آن است که عراق همچنان میدان مانور است.

زمانی که ایران خود را نیازمند آتش بس با دولت بایدن می‌داند، تا تحریم‌ها متوقف شده و مذاکرات در مورد بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد، تحلیلگران می‌گویند تهران می‌خواهد تنش زایی کند، تا خود را از موضع قدرت مطرح کرده و تاکید نماید عراق در گرو خطوط قرمزی در برابر دولت جدید ایالات متحده است.

تحولات هنگامی اغاز شد که نیرو‌های امنیتی در بغداد یکی از متهمان شلیک موشک به سفارت آمریکا را دستگیر کردند و با اینکه الکاظمی شخصا خبر بازداشت این فرد را اعلام کرد، اما این خبر توجه چندانی را به خود جلب نکرد، بویژه آنکه ملت عراق نیز به تدریج در حال دور شدن از حکومت بوده و قانع شده است که این حکومت قصد مقابله با شبه نظامیان را ندارد.

اما عصر روز جمعه اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه شخص بازداشت شده، یکی از فرماندهان برجسته در عصائب اهل الحق است که رهبری ان را قیس خزعلی بر عهده دارد. عصائب اهل الحق از حیث قدرت، رتبه دوم شبه نظامیان شیعه را داراست، بدین معنا، الکاظمی دشمن سرسختی را انتخاب کرده است.

این در حالی است که شبه نظامیان عصائب اعلامیه‌ای را در بین روزنامه نگاران در بغداد منتشر کرده و به انتساب آن به یک منبع خاص، از وجود یک دعوی خبر دادند که به موجب آن، یک نیروی امنیتی یکی از افراد منتسب به عصائب را دستگیر کرده و با فشار و شیوه‌های مختلف از وی در مورد دست داشتن در بمباران سفارت آمریکا، سعی در اعتراف گرفتن از او داشته، اما شخص مذکور در این باره اعترافی نکرده، به این دلیل که رابطه‌ای با موضوع نداشته است.

وی افزود: واضح است که ویدیو‌هایی در این باره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که هدف از آن، براندازی سیاسی شبه نظامیان عصائب است، اما همه آن‌ها قدیمی و منسوب به افرادی غیر از اعضای عصائب اهل الحق است.

در همین رابطه، رسانه‌های عراقی اطلاعاتی در مورد دیداری که در منزل نوری مالکی بین الکاظمی و رهبر سازمان بدر هادی العامری و مشاور امنیت ملی، قاسم الاعرجی صورت گرفت، منتشر نموده و تصریح کردند هدف از این دیدار، حل موضوع بوده است.

پس از افشای این اطلاعات، دفتر الکاظمی دست یابی به راه حل و سازش را رد کرد و الکاظمی هم در حساب توئیتر خود نوشت: «امنیت عراق، امانتی بر گردن ماست»، تا این مساله نشانه‌ای باشد برای مخالفت با فشار‌های شبه نظامیان بر دولت عراق.

الکاظمی تاکید کرد: «ما با ارامش و سکوت سعی در جلب اطمینان ملت و دستگاه‌های امنیتی و ارتش به دولت کردیم، تا کشورمان درگیر یک ماجراجویی بیهوده دیگر نشود.»

بیشتر بخوانید: در عراق چه خبر است؛ آیا این مردم به الکاظمی امیدوار هستند؟
الکاظمی صبح روز شنبه استقرار شبه نظامیان در بغداد را به چالش کشید و به مناطق متعددی از پایتخت عراق سر زده و با فرماندهان امنیتی و نامی دیدار کرد.

این تحولات چند روز پس از انتشار دو گروه از نیرو‌های نظامی ویژه در برخی مناطق بغداد صورت گرفت و به گفته کارشناسان، الکاظمی برای چنین مقابله‌ای در تمام سطوح آماده بود.

در این میان، برخی تحلیلگران بر این عقیده اند که الکاظمی پیامی برای شبه نظامیان دارد، مبنی بر اینکه به تحرکات ان‌ها در آینده پاسخ می‌دهد و دیگر ترسی از آن‌ها ندارد.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: