نیکزاد خطاب به دولت: توصیه می‌کنیم بودجه را اصلاح کنید | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۷ - ۰۸ دی ۱۳۹۹
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کرد که بودجه را اصلاح کرده و مجددا به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
نیکزاد خطاب به دولت: توصیه می‌کنیم بودجه را اصلاح کنید
رویداد۲۴ علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نشست خبری با تسلیت ایام فاطمیه، گرامیداشت حماسه ۹ دی و سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی، گفت: بودجه سند و چارچوب و ابزار حکمرانی است از نظر قانونی باید کلیات آن در کمیسیون تلفیق به رای گذاشته شود و بعد مجلس شورای اسلامی درباره آن تصمیم نهایی را اتخاذ کند، اما بودجه مشکلات عدیده‌ای دارد برخلاف سیاست‌های کلی وابستگی به نفت افزایش یافته و از نظر تراز عملیاتی کسری قابل توجهی دارد. متاسفانه بودجه برای انجام پروژه‌های عمرانی کاهش یافته است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به دولت برای اصلاح ساختار بودجه توصیه‌هایی داشتند که شاهد اصلاح ساختار نیستیم ما اصلاح ساختار را در بودجه نمی‌بینیم رییس جمهور هم نامه‌ای به مقام معظم رهبری فرستاده‌اند و ایشان پاسخی را بیان کرده‌اند مبنی بر این‌که اگر بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز بفروش می‌رسد باید مازاد براین میزان به صندوق توسعه و ۱۴.۵ درصد به شرکت ملی نفت و الباقی برای بدهی‌های گذشته داده شود لذا اگر تبصره چهار بودجه درباره‌ی تامین منابع عمومی و بحث صندوق توسعه ملی محقق نشود باری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان به بودجه تحمیل خواهد شد لذا دولت باید اقدام عاجل انجام دهد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور این موارد را مطرح کرده که باید دولت لایحه بودجه را اصلاح کند و مجدد به مجلس بدهد. بودجه سال ۱۴۰۰ یک ریل گذاری است، چون در اولین سال کاری مجلس یازدهم و آخرین سال کاری دولت دوازدهم بوده و باید اصلاح شود، چون اگر اصلاح نشود در سال بعد تورم سنگینی را شاهد خواهیم بود پس زمان باقی مانده بسیار طلایی است مسئولان دولتی با نمایندگان تلفیق جلسه‌ای برگزار کنند تا بودجه به صورت دقیق و مبتنی بر اصلاح ساختار، اصلاح شود. ما کشوری ثروتمند، اما با دولت‌های فقیر هستیم نباید مبانی مالیاتی مبتنی بر گرفتن مالیات از اقشار پایین دست و کارمندان بوده و شاهد فرار‌های مالیاتی باشیم.

نیکزاد در توصیه‌ای به دولت اظهار کرد: اشکالات فنی بودجه را اصلاح کرده و بودجه عملیاتی ارائه کند که نتیجه آن تحمیل تورم نباشد و زیرساخت‌ها توسعه پیدا کند و به عدالت اجتماعی نزدیک‌تر شویم. این‌ها با اصلاح ساختار میسر می‌شود موضوعی که مجلس شورای اسلامی برای آن وقت گذاشت و مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که بودجه عملیاتی شود.

وی همچنین یادآور شد که اگر کمیسیون تلفیق به کلیات بودجه رای ندهد عملا وارد بررسی جزییات آن نخواهد شد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره علت انجام ۱۱ سفر استانی تصریح کرد: این سفر‌ها به دعوت نمایندگان انجام می‌شود ما در این سفر‌ها برای استان‌ها تصمیم گیری نمی‌کنیم، چون این وظیفه استاندار است، اما بنده در جایگاه نایب رییسی بنا به دعوت نمایندگان در این سفر‌ها حضور پیدا کردم تا بتوانیم در حد توان مشکلات را برطرف کنیم.

بیشتر بخوانید:  انتقاد مجدد قالیباف از بودجه ۱۴۰۰ / لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد
وی توضیح داد: طبق تجربه استانداری‌ام متاسفانه پنج تا هفت درصد بودجه استانی داده می‌شود و مابقی در تهران متمرکز است. با عنایت به همین تجربه و در مقام نایب رییسی در این سفر‌ها مشکلات را بررسی کرده و در همان استان جلساتی را تشکیل می‌دهیم که نتیجه آن به صورت جلسه ختم می‌شود. ما از مسئولان استانی می‌خواهیم که صورت جلسه‌ای نوشته که بتوانند به آن عمل کنند و خروجی آن حل مشکلات باشد. البته می‌توانستم در مقام نایب رییسی از مسئولان استانی بخواهم به مجلس شورای اسلامی آمده تا مشکلات را در جلسه‌ای در مجلس برطرف کنیم، ولی بهتر است که در بین مردم حضور داشته و از نزدیک مشکلات را ببینیم. هر ماه هم برای بررسی عمل به صورت جلسات نشست‌هایی را در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌کنیم تا مشکل در نهایت حل شود در حال حاضر نیز تعدادی دیگر از نمایندگان از بنده برای حضور در حوزه‌های انتخابیه‌شان دعوت کردند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره علت بالاتر بودن قیمت فولاد و سیمان از نرخ جهانی اظهار کرد: بالغ بر ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود، ولی حداکثر مصرف داخلی ۱۵ میلیون تن است. میزان تولید سیمان نیز ۶۰ میلیون تن بوده که حدود ۵۰ میلیون تن مصرف داریم. در گذشته جلساتی با سرپرستان وزارت صنعت، معدن و معدن برگزار شد و آن‌ها نیز به صراحت اعلام کردند قیمت تمام شده فولاد با توجه به وضعیت انرژی، حقوق کارگران، تسهیلات و کمک‌ها نباید بیش از ۸۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو فولاد نباشد.

وی ادامه داد: در یک مقطعی قیمت فولاد در کشورمان از قیمت جهانی هم گرانتر شد تا این‌که آقای رزم حسینی به عنوان وزیر صنعت، معدن و معدن انتخاب شده و قول داد قیمت فولاد را به کمتر از ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم برساند. این موضوع از معاونان وزیر صنعت، معدن و معدن نیز مورد پیگیری قرار گرفت تا این‌که دو هفته گذشته مجددا قیمت فولاد به بالاتر از ۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. اعتقاد بنده و اعضای کمیسیون صنایع این است که حداکثر این قیمت باید ۱۰ هزار تومان باشد سیمان چنین وضعیتی دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و معدن قول داده که ظرف این هفته قیمت فولاد را به کمتر از ۱۰ هزار تومان برساند باید کار کارشناسی نیز برای تبدیل فولاد یعنی از سنگ آهن تا تبدیل به شمش و فولاد و ورق آن نیز صورت گیرد.

نیکزاد در مورد وضعیت قیمت قیر بعد از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اعطای قیر رایگان برای آسفالت راه‌های روستا‌ها و مصارف دیگر گفت: یک ماه قبل قیمت هر تن قیر چهار میلیون تومان بود تا این‌که دولت و مجلس شورای اسلامی در همکاری خوب و با تایید شورای نگهبان تصویب کردند که ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به چند دستگاه یعنی دو وزارت راه و شهرسازی و کشور، بنیاد مسکن، نوسازی مدارس، منابع طبیعی و بسیج داده شود تا آن‌ها از این اعتبار برای خرید قیر و آسفالت راه‌های روستایی و سایر موارد مندرج در قانون استفاده کنند. به محض اجرای این قانون به یکباره قیمت قیر به تنی هفت میلیون تومان رسید. از دولت می‌خواهم که این موضوع را بررسی کند وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و معدن نیز باید ورود کنند نباید کسانی به اسم بخش خصوصی و بورس بخواهند قیمت را ۸۰ درصد گرانتر کرده که این کار درستی نیست.

وی ادامه داد: چرا در حالی که وزارت نفت در دو سه ماه گذشته وضعیت را برای صادرات ارزیابی می‌کرد باید قیمت قیر افزایش پیدا کند آن هم قیر که ارزبری و مواد خارجی نیاز ندارد. دوستانی که انحصار قیر دارند نباید از شرایط سوء‌استفاده کنند لازم است دولت به این موضوع ورود کند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: