تزریق واکسن ایرانی کرونا/ نمکی: عوارض احتمالی واکسن را ما و خانواده‌هایمان خریداریم | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۰۹ دی ۱۳۹۹
وزیر بهداشت در مراسم اولین تزریق انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت: واکسنی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و اگر عارضه‌ای داشته باشد، ما و خانواده‌هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم.

وزیر بهداشت

رویداد۲۴ اولین تزریق انسانی واکسن ایرانی کرونا امروز ۹ دی با حضور وزیر بهداشت، معاون علمی ریاست جمهوری، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و تیم تحقیقاتی این واکسن صبح امروز انجام شد.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: امروز یکی از روز‌های بسیار امیدوارکننده برای ملت ایران است و روزی است که ما بعد از مدت‌ها تلاش و پیگیری همکاران و دانشمندان برجسته کشور در حوزه تکنولوژی و دارو‌های بایوتک، واکسن کووید-۱۹ را بعد از طی مراحل مختلفی اعم از مطالعات و مدل‌های حیوانی و... تولید کردند و خوشبختانه توانستیم اولین تزریق را روی انسان انجام دهیم.

وی افزود: این انسانی که اولین تزریق واکسن کووید-۱۹ رویش انجام شد، کسی نبود جز دختر دکتر مخبر-رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره). این پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم و اگر عارضه‌ای داشته باشد ما و خانواده هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم.

نمکی تاکید کرد: خون هیچ کدام مان را سرخ‌تر از خون ملت ایران نمی‌دانیم و جان افراد خانواده مان را عزیزتر از فقیرترین و زحمت کش‌ترین فرد در دورترین نقاط محروم این کشور نمی‌دانیم.

وزیر بهداشت گفت: این اقدام با تکیه بر توان و غرور ملی آغاز شد.


بیشتر بخوانید: جزییات توزیع و تزریق واکسن کرونا؛ همه افراد واکسینه نمی‌شوند


اولین واکسن ساز آسیا بودیم

وزیر بهداشت گفت: بنده این افتخار را داشتم که به عنوان یک ایمونولوژیست، سال‌هاست دل در گرو ارتقاء واکسن‌سازی این کشور داریم، بعدا مفصل می‌گویم که ۳۰ سال قبل که مسئولیت بهداشت کشور را داشتم و پیگیر آوردن تکنولوژی‌های جدید واکسن در منطقه بودم، چه راه‌هایی رفتیم. ما ۱۰۰ سال است که در منطقه واکسن ساز هستیم. کسانی که فکر می‌کنند، اولین بار داریم واکسنی را تزریق می‌کنیم، بسیار در اشتباه هستند. در سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور داشتیم و در سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را داشتیم، تمام مردم دوران زندگی‌شان را با واکسن‌های ایرانی آغاز کردند. ما اولین واکسن‌ساز آسیا بودیم و ما بودیم که به بسیاری از کشور‌های دنیا و منطقه واکسن صادر می‌کردیم.

نمکی گفت: البته مظلوم ماندن و مغفول ماندن این دو موسسه بزرگ بین‌المللی لطمه‌هایی را به توسعه واکسن‌سازی کشور زد، اما ما بر سر آنیم که با کمک معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و همچنین بقیه ساختار‌های وابسته اعم از انستیتو پاستور، رازی و بخش خصوصی، این مزیت کشورمان را به دنیا عرضه کنیم.

نمگی ادامه داد: ما در کشور پلتفرم‌های مختلفی را به طور همزمان دنبال کردیم که آزمایش انسانی یکی از آن‌ها امروز آغاز شد. برای اینکه از دنیا عقب نمانیم و در عین حال بتوانیم اگر یک پلتفرم موفق نبود، پلتفرم دیگری را به عنوان تولید ملی جایگزین کنیم، تمام راه‌ها را رفتیم. در روز‌های آتی زحمتی که همکارانمان در انستیتو رازی کشیدند و کارشان را بر روی مدل‌های حیوانی انجام دادند و دارند مجوز تست انسانی را دریافت می‌کنند، تجربه خواهیم کرد. انستیتو رازی به عنوان یکی از بزرگترین و با سابقه‌ترین واکسن ساز‌های منطقه است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: