کرونا و کسری بودجه؛ بلای جان وعده‌های انتخاباتی بایدن | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۰۹ دی ۱۳۹۹
نشریه آمریکایی پولیتیکو در مطلبی با اشاره به تعهدات بایدن و حمایت دموکرات‌ها از طرح «اوباماکِر» به عنوان یک بیمه ارزان و مقرون به صرفه برای مردم، کمبود بودجه و شیوع کرونا را از موانع موجود بر سر راه عمل به این وعده انتخاباتی رئیس جمهوری منتخب دانست.
کرونا و کسری بودجه؛ بلای جان وعده‌های انتخاباتی بایدن
رویداد۲۴ به نقل از تارنمای خبری این نشریه آمریکای، برخی ایالت‌های آمریکا به دلیل چالش‌های مالی قادر به گسترش برنامه پوشش ملی بیمه درمانی نیستند و در بهترین حالت باید اجرای آن را به تاخیر اندازند.

مقامات برخی ایالت‌های در کنترل دموکرات‌ها برنامه‌های بزرگی برای گسترش پوشش بیمه درمانی دارند، اما مشکل اصلی این است که آن‌ها با کمبود بودجه روبرو بوده و یا ورشکسته هستند. در واقع همه گیری ویروس کرونا شکاف‌های شدیدی در بودجه به وجود آورده، به گونه‌ای که به احتمال زیاد این مقامات را مجبور می‌کند در نشست جدید هفته‌های آینده از برنامه‌های بلندپروازانه پوشش بیمه‌ای خود عقب نشینی کنند.

همزمان، برخی دیگر از نمایندگان دموکرات می‌گویند با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر به دلیل کووید-۱۹ بیمه درمانی خود را از دست داده‌اند و بسیاری دیگر هم در تقلای تامین هزینه‌های پزشکی هستند، گسترش پوشش بیمه یک ضرورت است.

از سوی دیگر، اگرچه «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب هم وعده داده است که «اوباماکر» (یا لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه، که مهم‌ترین مقررات پیاده شده در خصوص نظام بهداشتی آمریکا از سال ۱۹۶۵ است و از همان ابتدای پیاده‌سازی با مخالفت بسیاری از نمایندگان جمهوری خواه و محافظه کار کنگره روبرو شد) را گسترش دهد، اما بی‌تردید در کنگره با مخالفت جمهوری خواهان روبرو خواهد شد.

«تریش رایلی» مدیر اجرایی آکادمی ملی سیاست‌های بهداشت دولت در این خصوص گفت: «تقابل بودجه و کووید-۱۹ شرایط را دشوار کرده است، اما بحران بودجه فرصت‌هایی هم ایجاد می‌کند».

بیشتر بخوانید: بایدن از تشکیل ائتلاف علیه چین خبر داد
در این میان برخی ایالت‌های تحت کنترل دموکرات‌ها و از حامیان پوشش بیمه گسترده، می‌گویند که به دلیل وجود دو مانع عمده در این مسیر از اهداف خود عقب نشینی می‌کنند. این گروه از دموکرات‌ها، کمبود بودجه و نقش کلیدی بیمارستان‌ها در مقابله با ویروس کرونا را دلیل اصلی این امر می‌دانند. به عقیده آن‌ها در شرایط کنونی نمی‌توان به بیمارستان‌ها برای کاهش هزینه‌های درمانی و ارائه خدمات درمانی مقرون به صرفه فشار آورد.

در کلرادو، قانون گذاران در حال بررسی اصلاحات در لایحه گزینه عمومی خود هستند که در اوایل سال جاری با ظهور ویروس کرونا متوقف شد. نمایندگان این ایالت در ابتدا امیدوار بودند که با مجبور کردن پزشکان و بیمارستان‌ها برای پذیرش نرخ‌های بیماران با گزینه عمومی که پایین‌تر از بیمه‌های خصوصی است، هزینه‌های درمان را کاهش دهند.

اما بیمارستان‌های محلی و یک ائتلاف صنعت بهداشت ملی که با گسترش پوشش دولت مخالف است، در اوایل سال جاری لابی سختی علیه این قانون انجام داده‌اند و مسیر رسیدن به هدف مزبور را دشوارتر کرده‌اند. گفته می‌شود این واقعیتی است که بسیاری از ایالت‌های دیگر هم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

از سوی دیگر، بایدن متعهد شده است برای ۱۲ ایالتی که هنوز «مدیکید» (برنامه بهداشتی آمریکا برای خانواده‌ها و افراد با منابع و درآمد کم است) افراد فقیر بزرگسال را تحت پوشش قرار نمی‌دهد، خدمات بهداشتی را رایگان کند. با این حال، این امر نیازمند همکاری کنگره است. به عبارتی، موفقیت این امر در گرو آن است که دموکرات‌ها در انتخابات جنجالی ایالت جورجیا که در پنج ژانویه (۱۶ دی) برگزار می‌شود، پیروز شوند تا اکثریت باریکی را در مجلس سنا بدست آورند. هرچند کارشناسان معتقد هستند موفقیت دموکرات‌ها در پنج ژانویه هم تضمینی برای موفقیت طرح مزبور نیست. گزارش‌ها نشان می‌دهد بیش از دو میلیون بزرگسال کم درآمد در ۱۲ ایالت آمریکا، فاقد دسترسی به بیمه مقرون به صرفه هستند.

گفته می‌شود بسیاری از نمایندگان مخالف طرح‌های پوشش بیمه‌ای معتقد هستند اگر بودجه اضافی هم وجود داشته باشد باید برای سرپا نگهداشتن مشاغل کوچک که در معرض آسیب‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا قرار دارند، اختصاص یابد.

«جین سوولنتراپ» Gene Suellentrop نماینده جمهوری خواهی که به زودی به عنوان رهبر اکثریت سنا کار خود را آغاز می‌کند در اظهارنظری گفت: «نمایندگان جمهوری خواه نسبت به افزایش هزینه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا نگران هستند». وی همچنین ضمن مخالفت با تخصیص بودجه برای کاهش هزینه‌های درمان تاکید کرد: «اگر بودجه اضافی هم باشد باید برای مشاغل کوچک اختصاص یابد. زیرا این سود بیشتری برای مردم دارد».
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: