تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۱۰ دی ۱۳۹۹
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ورود مجلس به تعیین معیارهای مدیر و مدبر بودن کاندیداهای انتخابات می تواند برای شورای نگهبان محدودیت ایجاد کند.
قالیباف
رویداد۲۴ در جلسه صحن علنی امروز (چهارشنبه ۱۰ دی) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، احمد امیرآبادی فراهانی در اخطار قانون اساسی گفت: بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری تعیین و ابلاغ می‌شود و مقام معظم رهبری تعریف معیار‌های تشخیص رجال سیاسی و مذهبی و همچنین مدیر و مدبر بودن داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان گذاشته اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مجلس به این موضوع ورود کند و به دنبال تعیین معیار‌های مدیر و مدبر بودن داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باشد، عملاً دست شورای نگهبان بسته می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان خود معیار‌های مدیر و مدبر بودن کاندیدای انتخابات را تعیین کرده است گفت: اگر مجلس شورای اسلامی این موضوع را تصویب کند، قطعاً شورای نگهبان به آن ایراد می‌گیرد.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این اخطار قانون اساسی گفت: بنده در جلسه گذشته که این ماده مورد بحث و بررسی قرار گرفت تاکید کردم که تعریف معیار‌های رجال سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزد‌های انتخابات و تطبیق آن با سیاست‌های کلان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و مجلس با تعیین این معیار‌ها می‌تواند برای شورای نگهبان محدودیت ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: مجلس یازدهم در حال قبضه کردن قدرت است/ امام به صراحت گفت که دنیا از نظامیان عبور کرده
وی بیان کرد: در جلسه گذشته این ماده به کمیسیون شورا‌ها ارجاع شد و الان این معیار‌ها تا حدی تعدیل شده، اما باز می‌تواند منجر به محدودیت شود و لذا اگر نمایندگان به این اخطار رای دهند این معیار‌ها حذف می‌شود.

در ادامه جلسه این اخطار قانون اساسی به رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته شد، اما وکلای ملت با آن مخالفت کردند.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: