کدام یک از مجرمان هیچ‌گاه عفو نمی‌شوند؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - ۱۱ دی ۱۳۹۹
بر اساس قانون بسیاری از مجرمان و محکومان بنا به شرایطی مشمول عفو نمی‌شوند.

کدام یک از مجرمان هیچ‌گاه عفو نمی‌شوند؟

رویداد۲۴ بر اساس قانون عفو شامل متهمان بسیار زیادی می‌شود و محکومانی که حکم قطعی گرفته‌اند، می‌توانند از عفو استفاده کنند.  

عفو به معنای آن است که بخشی از تعقیب متهمان موقوف می‌ماند یا تمام و قسمتی از مجازات محکومان بخشیده می‌شود که به طور کلی به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود. 

عفو عمومی به موجب قانون به تصویب می‌رسد و موارد تصویب چنین قانونی اندک و مربوط به شرایط خاص است. در عفو خصوصی هر ساله تعدادی از مجرمان که شرایط لازم را کسب کرده‌اند، شناخته و  از قید مجازات رها می‌شوند. 

اما به موجب ماده ۲۵ آیین نامه کمیسیون عفو مجازات برخی جرایم مشمول عفو قرار نمی‌گیرند و محکومان این جرایم نمی‌توانند تقاضای عفو کنند. 

قاچاق حرفه‌ای مواد مخدر، مواردی که مجازات آن حق الناس است مثل قصاص، سرقت مسلحانه، تجاوز و زنای به عنف و جاسوسی از جمله این جرایم هستند. 

همچنین در محاربه هم نمی‌توان تقاضای عفو کرد، بر اساس قانون هر شخص که برای ایجاد رعب و هراس و سلب آزادی و امنیت مردم دست به اسلحه ببرد، محارب است. 

علاوه بر موارد گفته شده قاچاق سلاح و مهمات، اختلاس، ارتشاء، آدم ربایی و محکومان به جرایم موجب حد شرعی اعدام و رجم که جرمشان با شهادت شهود اثبات شده هم  مشمول عفو نمی‌شوند. 

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: