تاریخ انتشار: ۰۹:۵۳ - ۱۲ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: اگر همه اصولگرایان روی آقای جلیلی اجماع کنند و در مقابلش هم یک کاندیدای قدر اصلاح طلب باشد، در چنین فضای انتخاباتی که رقابت خیلی جدی می‌شود، سطح آرا خیلی بالا می‌رود و نامزد جریان اصولگرا حتی اگر آقای جلیلی باشد می‌تواند ۲۰ میلیون رأی بیاورد.
انتخابات 1400
رویداد۲۴ ثبت نام نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۴ ماه دیگر انجام می‌شود و اصولگرایان با صفی بلندبالا از شخصیت‌ها مواجه هستند. برخی معتقدند در چنین فضایی تلاش برای اجماع روی یک کاندیدا جواب نمی‌دهد و باید گذاشت بعد از اعلام نام نامزد‌های تأییدصلاحیت شده بین گزینه‌های موجود به نامزد نهایی رسید.

سیدحسین نقوی حسینی درباره تکثر شخصیت‌های اصولگرا در صحنه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ گفت: قطعا همه افراد اصولگرا و اصلاح طلب که برای ریاست جمهوری ثبت نام می‌کنند براساس اصل رجل سیاسی و مذهبی بودن تأیید صلاحیت نخواهند شد.

وی افزود: هم اکنون دو دیدگاه در جریان اصولگرایی وجود دارد که منتظر بمانیم و ترکیب نامزد‌های تأییدصلاحیت شده را ببنیم بعد درباره آن‌ها تصمیم گیری شود، اما دیدگاه دیگر معتقد است همین الان تصمیم گیری شود تا افراد دیگر ثبت نام نکنند، چون هر کدام تأییدصلاحیت شوند، بعد خیلی سخت می‌تواند آن‌ها را راضی به کنارگیری کرد. اتفاقی که سال ۹۲ افتاد و نامزد‌ها قول دادند تنها یک نفر از آن‌ها در صحنه بماند و بقیه انصراف دهند، اما نهایتا برخی‌ها انصراف ندادند.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با بیان اینکه تجربه ادوار گذشته نشان می‌دهد نامزد‌های تأییدصلاحیت شده ترکیب متعادلی از هر دو جریان سیاسی خواهد بود، تأکید کرد: با وجود این صحبت‌ها اگر آیت الله رئیسی نامزد انتخابات شود اجماع کامل اتفاق می‌افتد و سایر گزینه‌ها کنار می‌روند، اما اگر ایشان نیاید اجماع امکان پذیر نیست، وقوع تکثر نامزد‌های اصولگرا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اخبار انتخاباتی اصلاح طلبان/ از وضعیت مبهم نهاد اجماع تا کمپین انتخاباتی خانه کارگر
وی درباره میزان رأی نامزد پیروز اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری گفت: این بستگی به فضای رقابت انتخاباتی دارد. اگر یک انتخابات رقابتی را شاهد باشیم، مردم به ویژه قشر خاکستری جامعه پای صندوق‌های رأی خواهد آمد و مشارکت بالایی رقم می‌خورد. در عوض اگر برخی جریانات سیاسی کاندیدای مطلوب خود را در بین نامزد‌ها نبینند، در واقع رقابت تک جناحی باشد و تنها نامزد‌های اصولگرا و معتدل اصولگرا به رقابت بپردازند قاعدتا سطح مشارکت پایین می‌آید و در چنین شرایطی باید رئیس جمهوری با حداقل آرا را انتظار داشته باشیم.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره میزان آرای سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: سال ۸۸ براساس فضای جامعه چهار ماه قبل از انتخابات پیش بینی کردم احمدی نژاد ۲۵ میلیون رأی می‌آورد، در حالیکه کسی تصور چنین رأیی را هم نمی‌کرد. امروز هم معتقدم اگر همه اصولگرایان روی آقای جلیلی اجماع کنند و در مقابلش هم یک کاندیدای قدر اصلاح طلب باشد، در چنین فضای انتخاباتی که رقابت خیلی جدی می‌شود، سطح آرا خیلی بالا می‌رود و نامزد جریان اصولگرا حتی اگر آقای جلیلی باشد می‌تواند ۲۰ میلیون رأی بیاورد.

رئیس ستاد تهران سعیذ جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ درباره سبد رأی ۴ میلیونی او گفت: نباید آرای آقای جلیلی را در وضعیتی ارزیابی کنیم که نامزد‌های دیگر اصولگرا نیز در صحنه حضور داشتند، آن زمان اجماع اتفاق نیفتاد و هر نامزدی بخشی از آرای اصولگرایی را به خودش اختصاص داد. در آن زمان آقای جلیلی خودش با اتکا به حامیان اجتماعی اش توانست ۴ میلیون رأی بیاورد. در وضعیتی که رقیب جدید در صحنه انتخابات باشد و اصولگرایان احساس نگرانی کنند و روی آقای جلیلی به اجماع برسند، طبیعی است که آرای او مجموع سبد رأی اصولگرایی می‌شود.

وی درباره دبیرکلی صادق محصولی در جبهه پایداری و نامزدی او در انتخابات ۱۴۰۰ یادآور شد: از اوضاع و احوال داخل جبهه پایداری تحلیلی ندارم، اما کاندیداتوری آقای محصولی اتفاق عجیب و غریبی است، از نگاه من او رجل سیاسی و مذهبی نیست، در مجموع نامزدی او در انتخابات پیش رو خیلی بعید به نظر می‌رسد.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
0
0
چه خودتون رو تحویل میگیرید!!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: