تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - ۱۲ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ در بین چهار بازار بورس، مسکن، سکه و ارز، بالاترین بازدهی سالیانه به میزان ۵۱ درصد به بازار سرمایه تعلق داشته است.
بازدهی ۱۰ ساله کدام بازار‌ها بیشتر بود؟
رویداد۲۴ مقایسه نرخ رشد سالانه قیمتی بازار‌های موازی بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ حاکی از آن است که بازار بورس با رشد سالیانه ۵۱ درصد بالاترین نرخ رشد را در بین چهار بازار رقیب به خود اختصاص داده است. رتبه دوم با رشد میانگین ۴۲ درصد سالیانه به بازار سکه تعلق داشته است. بازار ارز با میزان رشد ۳۶ درصد سالیانه در رتبه سوم قرار دارد.

بازار مسکن نیز که متوسط رشد قیمت سالیانه آن بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۶ درصد بوده از کمترین میزان رشد در بین چهار بازار مذکور برخوردار بوده است.

از طرف دیگر هم حرکتی بین شوک‌های ارز و شوک‌های قیمت مسکن در همه سال‌های مورد بررسی (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۹) مشاهده می‌شود. نکته قابل توجه آن است که نوسانات در قیمت مسکن با یک دوره تاخیر از نوسانات قیمت ارز پیروی می‌کند. تحلیل نسبت نقدینگی به قیمت مسکن نیز نشان می‌دهد یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن، رشد نقدینگی و انتظارات تورمی حاصل از آن است.

مطابق گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در زمان‌هایی که شاخص «نقدینگی به قیمت مسکن» از روند بلندمدت خود پیشی می‌گیرد، فشاری برای افزایش قیمت مسکن در دوره‌های بعدی ایجاد می‌کند. بر این اساس در سال ۱۳۹۷ بیشترین فشار برای افزایش قیمت مسکن از محل شوک‌های ایجاد شده در شاخص «نقدینگی به قیمت مسکن» به وجود آمده است.

آثار این شوک در افزایش بسیار زیاد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ قابل مشاهده است. افزایش قیمت در سال ۱۳۹۹ نیز می‌تواند ناشی از انتظارات تورمی حاصل از رشد نقدینگی ارزیابی شود.

بیشتر بخوانید: سقوط بورس تا کی ادامه دارد؟ +نمودار
طبق این بررسی در آبان ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن شهر تهران ۲۷ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان بوده است. بدون محاسبه قیمت مناطق ۱، ۲، ۳ و ۶ متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۹ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان خواهد بود. در شهر تهران میانگین قیمت مسکن در مناطق ۱، ۲، ۳، ۵ و ۶ بالاتر از متوسط قیمت است.

از سوی دیگر قیمت دلاری هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ به میزان ۱۰۵۱ دلار و در هشت ماه نخست سال ۱۰۲۴ دلار بوده است. همچنین سال ۲۰۲۰ در کل کشور میانگین قیمت هر متر مربع مسکن ۸۱۸ دلار بوده که از نظر شاخص درآمد سرانه در بین پنج کشور خاورمیانه وضعیت بهتری نسبت به مصر و لبنان محسوب می‌شود.

طی سال ۲۰۲۰ در بین پنج کشور خاورمیانه شامل ایران، ترکیه، مصر، لبنان و امارات متحده عربی، میانگین قیمت دلاری مسکن در ایران ۸۱۸ دلار و درآمد سرانه ۷۲۵۷ دلار بوده است. متوسط قیمت مسکن در ترکیه ۷۳۳ دلار و درآمد سرانه ۷۷۱۵ دلار بود. در مصر میانگین قیمت مسکن ۸۳۱ دلار و درآمد سرانه ۴۸۹۸ دلار به ثبت رسید. لبنان با متوسط قیمت ۳۶۹۳ دلار برای مسکن و ۲۷۴۵ دلار برای درآمد سرانه نامناسب‌ترین وضعیت را از این نظر در بین پنج کشور مذکور دارد. اما بهترین وضعیت در بین پنج کشور یاد شده از آن امارات متحده عربی است. با وجود آنکه سال ۲۰۲۰ میانگین قیمت مسکن در امارات ۵۹۱۸ دلار بوده، درآمد سرانه این کشور به ۳۱ هزار و ۹۴۸ دلار رسید.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، بازار ، بازار ، مسکن
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
0
0
سال 1389 6 قطعه زمین داشتم بخاطر نیازم فروختمشون هر قطعه 30 میلیون تومان الان هر قطعه اون زمینها 1 میلیارد تومنه کاش نمیفروختم آمارهای دولت واقعی نیست یک ربع سکه هم سال 86 فروختم 38 هزار تومن الان چهار میلیون و دویست هزار تومنه یعنی زمین 33 برابر در 10 سال شده و سکه 110 برابر در 13 سال از مردم میخوام به هیچ وجه ملک و زمین و طلای خودشونو نفروشند تا مثل من مغبون نشوند پول نقد حیف و میل و نابود میشه و با این تورمی که هست ظرف دو سه سال ارزش خودشو از دست میده
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: