تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۱۲ دی ۱۳۹۹
کارشناس مسائل خاورمیانه:
قاسم محبعلی گفت: مخالفان مذاکره ایران با آمریکا تمایل به بحران‌زایی دارند و عراق را مناسب‌ترین مکان برای رسیدن به هدف‌شان می‌بینند. بنابراین هم دولت عراق و هم دولت جمهوری‌اسلامی تلاش‌های‌شان را به‌کار خواهند گرفت تا وضع موجود را به‌نوعی مدیریت کنند.
مذاکره ایران با آمریکا
رویداد۲۴ خاورمیانه تحت‌تاثیر چرخش قدرت در ایالات متحده در حال تجربه کردن روز‌های پرتلاطمی است. تغییر سیاست‌های آمریکا در قبال یکی از مهم‌ترین منطاق جهان، مخالفان و موافقان سرسختی دارد و هر کدام از این ۲ گروه در تکاپو هستند تا شرایط طوری رقم بخورد که اهداف آن‌ها محقق شود.

قاسم محبعلی، کارشناس مسائل خاورمیانه، در گفتگو با اعتمادآنلاین در این‌باره اظهار داشت: خاورمیانه روز‌های خاص و خیلی حساسی را پشت سر می‌گذارد. به واسطه انتقال قدرت در آمریکا، مخالفان تغییر رویه دولت آمریکا در خاورمیانه با روی کار آمدن جو بایدن، نگران تبعات این اتفاق هستند. این مساله که آمریکا در زمان بایدن در قبال ایران چه رویکردی خواهد داشت و یا اینکه عربستان، اسرائیل و طالبان بعد از شروع دولت جدید ایالات متحده با چه حالت‌هایی روبرو خواهند شد، بسیار مورد توجه است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: مساله برجام و احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای و واکنش دو کشور ایران و آمریکا مباحثی است که به عنوان یکی از مسائل مبهم نظام بین‌الملل مطرح است. در چنین حالتی، مخالفان از سرگیری مذاکرات، در ایران و آمریکا و البته دولت‌های اسرائیل و عربستان سعودی سعی دارند با بحران‌زایی در منطقه و ایجاد درگیری‌ها، کاری کنند تا دولت بایدن نتواند تغییرات موردنظرش را اعمال کند.

بیشتر بخوانید: ترامپ و تندروها مانند دو تیغه قیچی، ریسمان پیوند برجام را بریدند/ مواضع ترامپ با مواضعتندروهای ایران همسو بود
او همچنین تصریح کرد: عراق به عنوان کشوری که هم با ایران تعامل دارد و هم نیرو‌های آمریکایی را در خود جای داده است، می‌تواند نقشی کلیدی در این مساله داشته باشد. چون ایران و آمریکا در این کشور «چشم در چشم» هستند و هر اتفاقی می‌تواند آن‌ها را به درگیری بکشاند. به همین دلیل دولت عراق از اینکه کشورشان به صحنه جنگ تبدیل شود، به شدت نگران است.

محبعلی در ادامه افزود: همچنین مخالفان مذاکره ایران با آمریکا و بازگشت به برجام هم تمایل به بحران‌زایی دارند و عراق را مناسب‌ترین مکان برای رسیدن به هدف‌شان می‌بینند؛ بنابراین هم دولت عراق و هم دولت جمهوری‌اسلامی تلاش‌های‌شان را به‌کار خواهند گرفت تا وضع موجود را به‌نوعی مدیریت کنند و تنازعی که برخی از کشور‌ها دنبالش هستند، رخ ندهد. به هر حال دو دولت می‌خواهند آرامش لازم حفظ شود تا از این طریق بعد از شروع به‌کار دولت جو بایدن بتوانند مناسبات را از حالت تجادل به سمت تعامل و رسیدن به نظری مشترک برسانند.

وی توضیح داد: در چنین شرایط جمهوری اسلامی باید آرامش را اولویت بداند و مراقب باشد تا از این طریق به مخالفان احیای برجام فرصت سوءاستفاده ندهد. چون دولت ایران به‌طور آشکاری دنبال این است تا تشنج با آمریکا کاهش و از این طریق مذاکرات احتمالی هسته‌ای به نحوی شروع و ادامه پیدا کند بلکه توافق مخدوش شده هسته‌ای دوباره سر و سامان بگیرد.

قاسم محبعلی در پایان گفت: خاورمیانه این روز‌ها آبستن حوادثی غیرقابل پیش‌بینی است و به همین دلیل دولت ایران باید همه حواسش را معطوف به ماندگاری آرامش در منطقه کند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: