تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۱۳ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از طرح اصلاح قانون مهریه خبر داد و گفت: هم اکنون اقدامات کارشناسی این طرح در دست اجراست.

قانون جدید مهریه

رویداد۲۴ سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از طرح اصلاح قانون مهریه خبر داد و گفت: هم اکنون اقدامات کارشناسی این طرح در دست اجراست.

به گزارش رسانه‌ها حدود 2 هفته پیش تعدادی از محکومان مهریه و خانواده‌های آنها جلوی مجلس تجمع کردند و خواستار تغییر قانون قوانین مهریه شدند. آنها در این تجمع از نمایندگان مجلس خواستند به دلیل افزایش قیمت سکه فکری به حال محکومان مهریه کنند.

حالا کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما از طرح اصلاح قانون مهریه طی دو هفته آینده خبر داد و گفت: «این طرح در کمیسیون حقوقی و قضایی به بحث و بررسی اعضای کمیسیون گذاشته خواهد شد.»

او با اشاره به وجود مشکلاتی در زمینه پرداخت مهریه افزود: «هدف ما ایجاد توازن در این زمینه برای مردان و زنان و همچنین رعایت حقوق زوجین است.»


بیشتر بخوانید: شتاب قطار طلاق در کشور/ چرا شاهد افزایش طلاق‌های زودهنگام در جامعه هستیم؟


دلخوش افزود: «با توجه به افزایش قیمت سکه شاهد مشکلاتی در پرداخت مهریه هستیم که این امر موجب بی انگیزه شدن جوانان برای ازدواج شده است.»

مطابق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی «به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.»

بر اساس آمار منتشر شده «گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران» توسط مرکز آمار ایران، در بهار سال جاری تعداد 34910 طلاق ثبت شده است. دلایل مختلفی برای درخواست طلاق وجود دارد و آمار دقیقی برای طلاق‌های ثبت شده «صرفا به دلیل دریافت مهریه» در دست نیست.

اما آنطور که معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابتدای آذر سال جاری گفته: تعداد ۹۳ هزار و ۷۱۱ فقره پرونده اجرای مهریه از فروردین تا پایان مهر سال جاری ثبت شده است.

در این مورد برخی از فعالان حقوق زنان بر این باورند زنان باید حق طلاق، اجازه خروج از کشور و… را داشته باشند و می‌توانند ضمن عقد با گرفتن این حقوق از گرفتن مهریه صرف نظر کنند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، مهریه ، قیمت سکه
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
آذربایجانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
0
0
از نظر من هم بایستی اوندست از زنانی که میخواهند ار ازای بخشیدن مهریه زنان حق طلاق و اجازه خروج از کشور داشته باشند مورد بررسی قرار بگیره پیشنهاد بهتری از وضع کنونی هست که شاهدیم یک سکه 12 میلیون تومان قیمت داره و تصاعدی گرانتر میشه
قوانین مهریه موجب ترس بسیاری از پسران برای ازدواج شده البته حق هم دارند چرا که اگه خانواده ای بسیار مذهبی پیدا کنند هم میبایستی حداقل 14 سکه مهر کنند که با وضع سکه 12 میلیون تومانی حدودا 170 میلیون تومان میشود که فکر میکنم بیش از 90 درصد جوانان این حجم از پول رو هم ندارند
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
0
0
من کارمنددنزن اولم فوت شددودم بخت دارم بخدادونی آمد۴ماه ماندیک بچه راسقط وباتهدیدطلاقدگرفت و۶۹تاسکه گرفته ۳۸تادلدن بازجر۱۸تاوام دارم بانکها حکم اموالم راگرفتن الان اعتراض کردم دوجوانم بیکارپیرشدن خواستگارداره جهیزیه ندداره همشومیدم سکا وام مسگیرم میدم قطط وخداراهوش نمیاد دارن پیرمیشن جوانان ما خودم ۵۳ساله شدم پی شدم بخدازن دومم کلاهبردارو۴شوهرکروه گولم زده قانون راعوضدکنیدسالی گرمی کنیدبرای همه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: